Kalafior i kalafior rzymski. Ciekawostki, jak gotować
Kalafior ciekawostki, historia kalafiora. Jak gotować? Kalafior zielony (romanesco) i inne odmiany kalafiorów
1) W starożytnym Rzymie nazywano go kapustą cypryjską. Do Francji i Włoch przywędrował z Bliskiego Wschodu. W Europie Środkowej jest uprawiany od XVI wieku.
2) Część jadalna kalafiora, to tzw. róża. To białe pączki kwiatowe z rozgałęzionymi, zgrubiałymi pędami. Róża ma do 30 cm średnicy i znajduje się w rozecie dużych liści. Waży do 2. kilogramów.
3) Kalafior zawiera białko, witaminy A,C, PP i B. Także sole mineralne: wapń, fosfor, żelazo i magnez.
4) Kalafior można gotować, zapiekać i smażyć. Robi się z niego sałatki warzywne i zupy. Na surowo dobrze smakuje z majonezem. Surowy jest najzdrowszy, gdyż podczas gotowania traci 75% witaminy C.
5) Rozdrobniony kalafior po zamrożeniu można trzymać w zamrażarce przez kilka miesięcy.
6) Wybrane odmiany kalafiora: erfurcki karłowy, śnieżna kula, wczesny mor, pionier, zelandia, duński eksportowy.
Jak gotować kalafior Ciekawostki
Należy włożyć go do wrzątku, z dodatkiem soli i ewentualnie też cukru, po czym gotować bez przykrycia. Kalafior w cząstkach gotuje się 4-8 minut, w całości 10-15 minut.
Kalafior zielony
W Polsce coraz częściej zjadamy też kalafior zielony (romanesco, rzymski). Czasami jest nazywany: broccoflower, od słów broccoli – brokuły i cauliflower – kalafior). W XVI wieku był uprawiany w okolicach Rzymu, stąd jego nazwa.
Wygląda jak zestaw zielonych piramidek – ślimaczków. Ten kalafior jest łatwiej strawny od białego, gdyż zwiera mało błonnika. Jest też bogatszy w białko i sole mineralne. Jego kaloryczność, to 30 kcal na 100 gramów.
Kalafior zielony gotujemy krócej niż biały i niż brokuły.
Kalafior ciekawostki: (c) Sadurski.com