kukurydza ciekawostki

Kukurydza. Z Ameryki do Polski

Czas czytania:2 minut/y, 33 sekund/y

Kukurydza ciekawostki

Kukurydza, określana mianem złota Ameryki, znana była już Majom i Aztekom. Do Europy trafiła dzięki Krzysztofowi Kolumbowi w XV w. Pod względem wielkości upraw, jest drugim po pszenicy zbożem na świecie. W Polsce pojawiła się po koniec XVIII wieku, jednak o wzroście jej popularności w naszym kraju możemy mówić dopiero od kilkunastu lat

Jak wynika z badań archeologicznych, kukurydzę uprawiano już 5 tys. lat temu, na terenie dzisiejszego Meksyku. Za jej ojczyznę uważa się Amerykę Środkową i Południową, gdzie wywarła ogromny wpływ na rozwijające się starożytne cywilizacje. Była istotnym źródłem pożywienia, a jej uprawa przyczyniła się do wyparcia kultury zbieracko – łowieckiej i przejścia do gospodarki rolniczej. Ponadto otaczano ją kultem religijnym, który narodził się z wiary, że bogowie ulepili człowieka z mąki pochodzącej właśnie ze złotych ziaren.

Indianie, osadnicy i kukurydza

Kukurydza zapisała się również na kartach historii Stanów Zjednoczonych. Związana jest z trudnymi początkami pierwszych osadników, którzy przybyli do wybrzeży Ameryki w grudniu 1620 roku. Mroźna zima i brak wystarczającej ilości pożywienia sprawiły, że część z nich zmarła. Pozostałym pielgrzymom pomogli tubylcy. Indianie podzielili się z przybyszami zapasami żywności, a na wiosnę pokazali im, jak uprawiać kukurydzę, dynię i rośliny strączkowe. Po pierwszych jesiennych zbiorach kolonizatorzy, chcąc podziękować swoim wybawicielom, przygotowali, trwający kilka dni festiwal dziękczynienia. Dało to początek, ustanowionemu dwa wieki później narodowemu Świętu Dziękczynienia.

Amerykanie i Polacy

Obecnie w przyrodzie kukurydza nie występuje w stanie dzikim. Uprawia się ponad 200 jej typów w odmianie pastewnej, zbożowej (wykorzystywanej do produkcji mąki i kaszy) oraz cukrowej. To właśnie ta ostatnia króluje na polskich straganach od lipca aż do października. Choć wciąż daleko nam do poziomu Amerykanów, z których każdy średnio zjada 6 kg kukurydzy rocznie, to z roku na rok zyskuje ona większe grono smakoszy w naszym kraju. Statystyczny Polak zjada w tym samym czasie zaledwie 0,5 kg kukurydzy.

Czy kukurydza jest zdrowa?

Kukurydza stanowi cenne źródło fosforu, selenu, potasu, magnezu oraz zeaksantyny – rzadkiego barwnika roślinnego, który m.in. wykazuje zdolność blokowania wolnych rodników. Duża zawartość skrobi stawia ją wśród ważnych źródeł energii. Polecana jest także osobom cierpiącym na nietolerancję glutenu.

– Kukurydza jest również zasobna w witaminy z grypy B oraz witaminę E i A. Te ostatnie rozpuszczają się wyłącznie w tłuszczach – mówi Julita Dudicz, dietetyk i specjalista ds. żywienia. – Dlatego warto połączyć ziarna kukurydzy ze zdrowym tłuszczem roślinnym, który nie tylko doda smaku, ale także zapewni odpowiednie wchłanianie tego, co w kukurydzy najlepsze dla naszego organizmu.

Dania z kukurydzy

Świeżą kukurydzę należy przechowywać w lodówce. Niższa temperatura pozwala zachować naturalną słodycz ziaren. Najlepiej smakuje gotowana i podawana na gorąco z solą i np. margaryną lub masłem. Jej świeże ziarna można dodawać do zup, dań mięsnych lub ugotować na mleku. Nadaje się także do marynowania, konserwowania i zamrażania, a nawet jako potrawa z grilla.

Oprócz przeznaczenia kulinarnego, kukurydza znajduje zastosowanie w innych gałęziach przemysłu spożywczego, m.in. spirytusowego, olejarskiego, piwowarskiego i cukierniczego. Stosowana jest także do produkcji leków oraz w przemyśle chemicznym, jako składnik żywic, papieru, lakierów i tkanin syntetycznych.

Kukurydza ciekawostki w Sadurski.com

Zobacz też:
> Inne wpisy z kategorii Kuchnia
> Miód ciekawostki
> Pizza ciekawostki

Gdańsk Wesoły Wieżowiec Partia Dobrego Humoru Poprzedni post Wesoły Wieżowiec w Polsce
taksówki ubezpieczenie taxi flota jak zamówić taksówkę Następny post Ubezpieczenie floty taksówek