Wesoły Wieżowiec w Polsce

Gdańsk Wesoły Wieżowiec Partia Dobrego Humoru

Poniższe teksty, to część zestawu archiwalnych tekstów na temat Wesołego Wieżowca (Happy Skyscraper) w Polsce. Były umieszczone w poprzedniej wersji portalu Sadurski.com i zawierały zdjęcia.

Wesoły Wieżowiec odwiedził Rzeszów

Jedno z ostatnich dużych polskich miast, w których jeszcze nie była papierowa siedziba Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party).

Blisko 200-tysięczne miasto Rzeszów jest stolicą województwa podkarpackiego. Znajduje się w południowo wschodniej Polsce. Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) przybył tu w grudniu, więc nie było najlepszych warunków do pamiątkowej sesji fotograficznej, za to odwiedził wszystkie miejsca, które zaplanował. Najpierw trafił pod Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Ten socjalistyczny monument kształtem przypominającym (jak twierdzą niektórzy) ośle uszy, odsłonięto w 1974 roku. To charakterystyczne miejsce jest często uwieczniane na wielu zdjęciach z miasta. Pstryknął sobie przy okazji fotki obok pobliskiej Galerii Rzeszów czyli dużego centrum handlowego.

Uśmiechnięty Wieżowiec w drodze na rynek sfotografował się obok Synagogi Staromiejskiej wybudowanej w stylu renesansowym w 1610 roku. Obecnie jej najstarszą częścią jest baszta z XVIII wieku, której ceglany dół pamięta niegdysiejsze mury miejskie.

Stąd już blisko do rzeszowskiego Rynku. Jego obecna zabudowa pochodzi z XIX wieku, gdyż wcześniejsze budynki w 1842 roku strawił pożar. Na środku rynku stoi budynek ratusza, który obecną neogotycką i neorenesansową formę przyjął po wspomnianym pożarze, lecz istniał w tym miejscu już w końcu XVI wieku.
2015-12-13

Wieżowiec pod zamkami Kazimierza Wielkiego

Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru stanął pod zamkami w Bobolicach i Mirowie (woj. śląskie).

Gdyby król Kazimierz Wielki (1310-1370) wiedział, czym jest Partia Dobrego Humoru, pewnie zamiast murowanych zamków, stawiałby w Polsce nasze papierowe mini-wieżowce! A na pewno postawiłby ich znacznie więcej niż zamków. Może nawet uwieczniłby je jakiś średniowieczny malarz? Bo my kolejne „wieżowce” uwieczniamy aparatami fotograficznymi.

Pod koniec grudnia 2012 r. pod dwoma zamkami w: Bobolicach (w ostatnich latach został pięknie odrestaurowany) i Mirowie (urocza ruina) stanął kolejny Wesoły Wieżowiec” Partii Dobrego Humoru. To pierwsza taka budowla pod średniowiecznymi zamkami. I kolejna w świecie – po USA (Nowy Jork), Włoszech (Rzym), Hiszpanii (Merida), Wielkiej Brytanii (Newcastle, Jarrow, Marsden) i Polsce (Częstochowa i Niemodlin). Podejrzewamy, że zabawa w zabawne wieżowce dopiero się rozkręca i w przyszłym roku z pewnością staną kolejne. Sami jesteśmy ciekawi, w jakich krajach i jakich miastach.
2012-12-28

Wieżowiec PDH w Warszawie

Stanął na Stadionie Narodowym, przed meczem Polski i San Marino.

Coś nam się wydaje, że od teraz będzie talizmanem i maskotką polskiej reprezentacji. Kto wie, może to dzięki niemu reprezentacja Polski wygrała wczoraj z San Marino 5:0? Jedno jest pewne: najmniejszy wieżowiec Warszawy stanął na Stadionie Narodowym, kilkadziesiąt minut przed meczem. Spójrzcie na zdjęcie, jaki jest okazały. Czy ktoś uwierzy, że ma tylko kilkanaście centymetrów wysokości?

Jak widać, szczelne szpalery armii doświadczonych ochroniarzy wpuszczają na obiekt nawet wieżowce, bez wykupionego biletu. Co na to PZPN?
2013-03-27

Wesoły Wieżowiec odwiedził Sułkowice

Co zafascynowało Wesołego Wieżowca, że zatrzymał się w Sułkowicach na Małopolsce?

Sułkowice w powiecie myślenickim mają ponad 6 tys. mieszkańców; od 1969 roku są miastem. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi już z XII wieku. Przez kilka wieków Sułkowice słynęły z pracy mieszkających tu kowali; w drugiej połowie XIX wieku działało ich tu niemal tysiąc. Poza tym raczej niewiele można powiedzieć ciekawego o Sułkowicach. Stąd pytanie: dlaczego pojawił się tu Wesoły Wieżowiec – papierowa „budowla”, która odwiedziła już ćwierć tysiąca miejsc na świecie?

Przejeżdżając przez miasteczko, mijamy kościół rzymskokatolicki Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowany w 1954 roku. Ale nasz „wieżowiec” właśnie tu postanowił się zatrzymać, gdyż spodobała mu się dużej wielkości figura uśmiechniętego Jezusa, witająca go z otwartymi ramionami, usadowiona w najwyższym punkcie dachu, na metalowej kuli, nad głównym wejściem. Krótko mówiąc: kościół, którego raz zobaczymy, zapamiętamy na zawsze, podobnie jak posąg Jezusa, górujący nad Rio de Janeiro.
2014-06-28

Wesoły Wieżowiec w Gdańsku

Kolejne duże polskie miasto gościło podróżujący po świecie wieżowiec z papieru.

Happy Skyscraper odwiedził Gdańsk już we wrześniu 2013 roku, ale dopiero teraz oficjalnie odnotowujemy tę podróż. Bo był tam bohaterem sporej liczby zdjęć.

Oczywiście był na Starym Mieście – m.in. przy fontannie Neptuna i Ratuszu, przy Żurawiu Gdańskim, Wielkiej Zbrojowni, Bazylice Mariackiej (największy ceglany kościół na świecie), Zielonej i Złotej Bramie. Odwiedził nawet stadion PGE Arena Gdańsk, na którym w 2012 r. odbywały się mecze EURO.

Gdańsk, miasto o ponad tysiącletniej historii, ma poniżej pół miliona mieszkańców i leży nad Zatoką Gdańską. To duże centrum gospodarcze i kulturalne Polski i stolica województwa pomorskiego.
2014-07-02

Gdańsk Wesoły Wieżowiec Partia Dobrego Humoru
Wesoły Wieżowiec w Gdańsku

Wesoły Wieżowiec w Ostrołęce

Odwiedził jedno z miast w województwie mazowieckim.

Ponad 50-tysięczne miasto Ostrołęka leży w województwie mazowieckim, 120 kilometrów na północny wschód od Warszawy.

Ostrołękę odwiedził właśnie Wesoły Wieżowiec czyli podróżująca po całym świecie papierowa siedziba najmniej poważnej organizacji świata: Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party). Został sfotografowany obok Ostrołęckiego Centrum Kultury i przed nowym centrum handlowym, Galerii Ostrołęckiej.
2014-07-21

Wesoły Wieżowiec odwiedził Morzyczyn

Letniskowa wieś w województwie zachodniopomorskim.

Niecałe tysiąc mieszkańców liczy Morzyczyn, położony w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim. Jest to letniskowa wieś nad jeziorem Miedwie. Znajduje się tu 2-kilometrowa promenada i wybudowany w 2007 r. amfiteatr, przed którym dał się sfotografować Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper) czyli podróżująca po świecie papierowa siedziba najweselszej organizacji świata – Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party).

Matką chrzestną najmniejszego wieżowca w Morzyczynie jest Renata Lis, członkini PDH z mająca legitymację z numerem 4076.
2015-05-17

Wesoły Wieżowiec odwiedził Dzierżoniów

Kolejna podróż Wesołego Wieżowca z papieru. Tym razem niesie radość mieszkańcom miasta na Dolnym Śląsku.

35-tysięczne miasto na Dolnym Śląsku Dzierżoniów, leży nad rzeką Pilawą. Istnieje od XII lub XIII wieku, a jednym zabytków jest budynek Ratusza Miejskiego stojący na Rynku. To właśnie tu pewnego wieczora został sfotografowany Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), który przybył tu z Jerzym Bariaszem, członkiem Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party.

Dzierżoniów wpisujemy na Wieżowcową Mapę Świata pod numerem 420.
2015-08-31

Wesoły Wieżowiec odwiedził Katowice

Papierowa siedziba Partii Dobrego Humoru dotarła do Katowic.

Papierowa siedziba najbardziej wesołej organizacji świata – Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) czyli Wesoły Wieżowiec, na początku 2015 r. odwiedziła Katowice. To przedostatnie (przed nami jeszcze Olsztyn) duże miasto (300 tys. mieszkańców), w którym dotychczas nie został sfotografowany w Polsce. Choć jak wiemy, podróżuje po całym świecie.

Ponieważ w Katowicach był przejazdem czyli na bardzo krótko, zdążył odwiedził tylko nowy, piękny dworzec kolejowy oraz sąsiadującą z nim Galerię Katowicką czyli wielkie centrum handlowe.
2016-01-10

Wesoły Wieżowiec w Ełku

Uśmiechnięta, papierowa siedziba Partii Dobrego Humoru trafiła na kabaretową Mulatkę.

Ełk, to 60-tysięczne miasto w województwie warmińsko-mazurskim, nad Jeziorem Ełckim. Ciekawostka: przed 1945 r. miasto nigdy nie było w granicach państwa polskiego. Wesoły Wieżowiec miał trafić przed rekonstruowany obecnie zamek krzyżacki, jednak budynek wygląda niezbyt ciekawie, poza tym jest ogrodzony. Dlatego został sfotografowany przed dwoma sporo młodszymi obiektami: budynkiem ratusza z 1912 roku (jest tu siedziba władz miasta) oraz przed odnowionym niedawno Ełckim Centrum Kultury, znanym miłośnikom kabaretu, bo od 22 lat odbywa się tu impreza kabaretowa czyli Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka.
2016-07-31

Zobacz też:
> Wesoły Wieżowiec – strona główna