wygodne obuwie buty do biegania biegacz bieg sportowiec ulica ciekawostki

Co warto wiedzieć wybierając buty do biegania?

Czas czytania:2 minut/y, 43 sekund/y

Buty do biegania

Zbliżająca się wiosną i wiążąca się z tym poprawa pogody, wyższą temperatura i sprzyjające warunki atmosferyczne wiążą się z tym, że wielu z nas zapragnie połączyć wysiłek fizyczny z przebywaniem na świeżym powietrzu. Od lat jedną z najpopularniejszych form wysiłku fizycznego jest bieganie, coraz częściej wybierane jako alternatywa dla siłowni. Bieganie nie wiąże się z koniecznością dojazdów, nie wymaga też dużych nakładów finansowych.

Najbardziej podstawowym i niezbędnym elementem wyposażenia każdego pasjonata ruchu na świeżym powietrzu jest odpowiednio przystosowane do tego obuwie. Wybór jest bardzo szeroki – podobnie jak zakres cen, w których dostępne są tego rodzaju buty. W tym krótkim poradniku pomożemy ci przygotować się do zakupu, omawiając najważniejsze cechy tego typu produktów.

Czy potrzebuję profesjonalnych butów do biegania?

Warto mieć świadomość, że niezależnie od tego, czy biegasz od lat, czy może dopiero zaczynasz i interesuje cię czysto rekreacyjne podejście do tego sportu – obuwie przystosowane specjalnie do biegania jest niezbędne. Najbardziej oczywistą zaletą jest oczywiście komfort oraz przyjemność, na które odpowiednio dobrane obuwie ma bardzo duży wpływ.

Nawet jeśli planujesz biegać tylko godzinę tygodniowo – posiadając buty, które zamiast ułatwiać, utrudniają bieganie, istnieje znacznie większe ryzyko, że szybko się zniechęcisz i porzucisz swoje postanowienia o ćwiczeniu, wysiłku fizycznym i dbaniu o zdrowie.

Warto mieć jednak świadomość, że obuwie do biegania to nie tylko wyższy komfort, ale również mniejsze ryzyko kontuzji. Podczas biegania twoja stopa narażona jest na bardzo wysokie obciążenia – a o bolesną i dotkliwą kontuzję naprawdę nie trudno. Dobranie odpowiednich butów pozwala na znaczne zmniejszenie tego ryzyka.

Dobór obuwia do twojego ciała

Najważniejszą cechą wyróżniającą buty sportowe od takich przeznaczonych do codziennego użytku jest amortyzacja. To głównie elementy odpowiadające za amortyzację odpowiadają za wyższą cenę obuwia do biegania i to również ten element ulega najszybszemu zużyciu. Jak szybko zużywają się buty do biegania? Według badań wydajność amortyzacji spada o 1/3 po każdych przebiegniętych 500km.

Z tego względu kluczowe jest dobranie butów przystosowanych do naszej wagi ciała – bowiem jeśli na przykład ważymy 75kg, a zakupimy buty dostosowane do osób o wadze 55kg, poziom zużycia amortyzacji rósł będzie wykładniczo – a po kilkuset przebiegniętych kilometrach, z elementów amortyzacyjnych zostanie jedynie podeszwa.

Przy butach sportowych zwykle określony jest również ich stopień wytrzymałości – niektóre zostały stworzone o biegaczach rekreacyjnych i zakładają używanie ich około godziny tygodniowo, natomiast są też modele przygotowane specjalnie z myślą o osobach, dla których bieganie jest codziennością. Dlatego kupując buty do biegania, należy wziąć pod uwagę to, ile czasu zamierzamy poświęcić na tą formę wysiłku fizycznego.

Jeśli chodzi o rozmiar butów, nigdy nie kupujemy takich dopasowanych idealnie do naszej nogi. Wynika to z tego, że podczas biegania stopa puchnie i zwiększa swój rozmiar – dlatego wybrane buty zawsze powinny być o co najmniej 5 milimetrów większe od naszej stopy.

Buty do biegania i rodzaj nawierzchni

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem istotnym przy zakupie butów jest rodzaj nawierzchni, po której będziemy biegać. Buty przeznaczone po miękkiej powierzchni, jak na przykład parki lub lasy, cechują się inną konstrukcją niż te przeznaczone do biegania po chodniku lub asfalcie. Wybór ten jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na komfort użytkowania – dobór niewłaściwego obuwia znacznie zwiększa ryzyko kontuzji.

Buty do biegania – link zdjęty 11.3.23, dziękujemy za współpracę.
al***ro.pl/kategoria/bieganie-obuwie-147264

Zobacz też:
> Ciekawostki o maratonie
> Odzież sportowa ciekawostki

karty kredytowe płatnicze ciekawostki historia karta kredytowa Poprzedni post Karty kredytowe, to już codzienność
Wielki Mur Chiński ciekawostki architektoniczne Następny post Wielki Mur Chiński – ciekawostki