Ciekawostki o odzieży sportowej

odzież sportowa ciekawostki

Odzież sportowa ciekawostki o odzieży sportowej

Nie tylko dresy

1) Mariolka przedstawiana przez Michała Paszczyka z kabaretu Paranienormalni, mogłaby być dziewczyną dresiarza. Popularny „dresiarz”, to osoba z dużego blokowiska, lubiąca napoje wyskokowe i miejskie dyskoteki. Termin powstał w latach 90-ych, wobec wszechobecnej mody na odzież sportową i charakterystyczny sposób bycia.

2) Aktualnie dobra odzież sportowa nie kojarzy się z oratalionowym neonowym dresem, uczesaniem à la dywan na wczesnego Zenka Martyniuka i dyskoteką z mocnymi trunkami. Fitness, joga, jogging i mnogość siłowni, sprawiają, że strój służy nie tylko w celach zaspokojenia potrzeb wizualnych, ale jest też technologicznie przygotowany do każdego rodzaju uprawianego sportu.

3) Ubrania do joggingu na chłodne pory roku są wykonane z polipropylenu. Materiał ten pochłania wilgoć i odprowadza wodę na zewnątrz tkaniny. Do polipropylenu dodaje się bakteriobójcze jony srebra.

4) Z poliamidu korzystają firmy produkujące odzież dla piłkarzy, zawodowych pływaków i narciarzy. Poliamid łączy się z innymi materiałami, ponieważ sam w sobie jest zbyt sztywny.

5) Wśród odzieży sportowej znajdziemy też sandały, nieprzemakalne kurtki do wspinaczki górskiej oraz szeroką gamę sportowych ubrań dla dzieci. Adidasy w niemowlęcym rozmiarze nikogo dziś nie dziwią, mimo, że są jedynie niepraktycznym elementem stroju i nie służą do uprawiania sportu.

odzież sportowa ciekawostki
Obecnie nawet uprawiając sport rekreacyjnie, korzystamy z odzieży sportowej

Odzież sportowa i kobiety

6) Projekty Stelli McCartney dla Adidasa w sklepach kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Kobiety „przywłaszczyły” dresową modę i łączą ją ze szpilkami lub eleganckimi dodatkami. Pharrell Williams i Kanye West chętnie promują projekty McCartney, gdyż jej kolekcje nie skupiają się wyłącznie na kobietach.

7) Wraz z propagowaniem zdrowego stylu życia i emancypacją kobiet, powstawały pierwsze projekty dla aktywnych pań. Coco Chanel projektując krótką spódnicę i opaskę na czoło, zainspirowała producentów odzieży sportowej. Dla tenisistki Suzanne Lenglen powstała specjalna spódnica, ułatwiająca bieganie, która nie krępowała ruchów w trakcie meczu.

8) Sonia Henie wystąpiła, jako pierwsza łyżwiarka w krótkiej spódnicy. Dziś łyżwiarzy figurowych ubierają wyspecjalizowane firmy. Odzież zarówno damska, jak i męska jest lejącą się tkaniną, nie elektryzującą się.

odzież sportowa ciekawostki
Moda na aktywny wypoczynek spowodowała, że odzież sportowa, to obecnie ważna gałęź przemysłu

Odzież sportowa ciekawostki

9) Rodzima marka odzieży sportowej 4F współpracuje z Polskim Związkiem Biathlonu. Ubiera lekkoatletów, narciarzy, łyżwiarzy szybkich, piłkarzy ręcznych i biathlonistów. 4F Niedawno zaczęła współpracę ze Słowackim Związkiem Biathlonu na zasadach 4-letniego kontraktu.

10) W 1974 roku do magazynu reprezentacji Polski z odzieżą sportową Adidasa włamał się rabuś. Jan Tomaszewski wspomina, że po tym incydencie w PRL-owskiej Warszawie można było spotkać osobników odzianych w skradzione buty, bluzy, koszulki i spodenki. Rabusiem była osoba ze środowiska piłkarskiego, ale aby uniknąć skandalu, sprawę przemilczano.

11) Kim Dzong Un, obecny przywódca Korei Północnej, nie był lubiany w szkole, sam też nie darzył nikogo szczególną sympatią. Do mediów wyciekło zdjęcie szkolne Kima, w którym stoi na uboczu, w oratalionowym dresie z napisem Nike. Studiował informatykę w Szwajcarii i z pewnością nosił coś więcej niż tylko partyjny garnitur. Korea Północna zajmuje się obecnie produkcją obuwia sportowego wzorowanego właśnie na marce Nike.

12) Znakiem rozpoznawczym byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego są podkrążone oczy i dosyć ponura mina. Po odejściu z ministerstwa tryskał jednak humorem, dając się sfotografować przed domem, ubrany w bluzę z kapturem i dresowe spodnie.

Odzież sportowa ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Obuwie sportowe ciekawostki
> Paintball
> Szlaki rowerowe w Polsce