Karykatury i rysunek satyryczny

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Wakacyjna promocja z karykaturą

Kilka tysięcy karykatur podczas kilkudziesięciu imprez w całej Polsce, zrobili w wakacyjne weekendy karykaturzyści z serwisu Karykatury.com

Minione wakacje były bardzo pracowite dla profesjonalnych karykaturzystów z popularnego serwisu Karykatury.com. Wszystkie niedziele lipca i sierpnia 2010 r. mieli zajęte, tworząc wesołe karykatury w wielu miejscowościach, w niemal każdym zakątku Polski. Mazury, Lubelszczyzna, Pomorze, Wielkopolska, Śląsk, Mazowsze, woj. lubuskie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, małopolskie, łódzkie…

Rysowanie karykatur było jedną z atrakcji wakacyjnej akcji promocyjnej sieci telefonów komórkowych Play.
2010-09-06

Sawka zazdrości Jujce

Znaleźliśmy w sieci wypowiedź Henryka Sawki z roku 2004, w związku z jubileuszem 50-lecia twórczości Zbigniewa Jujki

W portalu NaszeMiasto.pl znaleźliśmy wypowiedzi znajomych rysownika Zbigniewa Jujki. Tekst jest związany z jubileuszem półwiecza rysowania Jujki. Oto, co powiedział rysownik Henryk Sawka.

– Czego zazdrości jeden satyryk drugiemu?
• Na ogół dobrych pomysłów, ale jest to oczywiście zazdrość twórcza. W swoich rysunkach Zbigniew Jujka znakomicie łączy codzienną obyczajowość, to, czym żyje się na co dzień, z życiem politycznym. Sam jestem chyba dużo bardziej drapieżny politycznie, ale podoba mi się ta perspektywa przedstawiania rzeczywistości z punktu widzenia szarego obywatela, przeciętnego Kowalskiego.

– Jakie cechy wyróżniają rysunki satyryczne Jujki od innych?
• Jego satyra oparta jest na wnikliwej obserwacji tego, co się dzieje wokół, podpatrywania codzienności, w sklepie, na ulicy czy we własnym domu. Kiedy ja zaczynałem Jujka był już doskonale rozpoznawalny. Ma tak ukształtowaną kreskę, że mógłby wcale nie podpisywać swoich rysunków, bo nie sposób się pomylić. Jako młody rysownik zazdrościłem mu także tego rozpoznawalnego stylu. To naprawdę duża sztuka. Wielokroć spotykaliśmy się na Satyrykonie w Legnicy, po raz pierwszy w 1986 roku. Zawsze jest życzliwym kolegą po fachu.
2010-09-05

O łódzkim konkursie w książce

W książce „Metody twórczej resocjalizacji” znaleźliśmy informację o konkursie rysunku satyrycznego „Satyra poza krawędzią”

Wydawnictwo Naukowe PWN wydało książkę Marka Konopczyńskiego „Metody twórczej resocjalizacji”. Jest w niej krótka informacja o organizowanym przez Areszt Śledczy w Łodzi ogólnopolskim konkursie rysunku satyrycznego „Satyra poza krawędzią”. Biorą w nim udział twórcy w trzech kategoriach: 1) rysownicy profesjonalni, 2) więźniowie i osadzeni, oraz 3) służba więzienna.

Autor książki wspomniał, że jako jurorami konkursu byli satyrycy Sławomir Łuczyński, Szczepan Sadurski i Edward Lutczyn.
2010-09-04

Satyrblues 2010

11 września 2010 r. w Tarnobrzegu jedenasty Satyrblues czyli kolejna uczta muzyczno-satyryczna. A konkretnie…

Jedenasta edycja festiwalu Satyrblues odbędzie się 11 września (sobota) w Tarnobrzeskim Domu Kultury, ul. Słowackiego 2. Początek o godz 15:00.

W tym roku rysunek satyryczny będą reprezentować wystawy rysunku satyrycznego, których  autorami są: Tomasz Rzeszutek, Bartłomiej Belniak, Paweł Kuczyński. Będzie też wystawa fotografii Irka Graffa. O uśmiech widzów zadba ze sceny kabaret Świerszczychrząszcz.

A muzycznie? Wystąpi Billy Gibson, zespół Magdy Piskorczyk oraz Joe Colombo z towarzyszeniem bandu Deltachrome.
2010-09-02

Satyra polityczna w Węgorzewie

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (woj. warmińsko-mazurskie) od września zwiedzać będzie można wystawę „Satyra i karykatura niezależna”

Olsztyńskie biuro Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach obchodów Roku Kultury Niezależnej przygotowało wystawę rysunków satyrycznych, komiksów, graffiti i ilustracji podziemnych wydawnictw, z okresu stanu wojennego. Wystawę „Satyra i karykatura niezależna” można będzie oglądać od września do grudnia, w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie przy ul. Portowej 1.

Muzeum jest czynne w dniach: poniedziałek – piątek (godz. 8.00 – 16.00), sobota – niedziela (godz.10.00 -15.00). Bilet normalny – 8 zł, ulgowy – 4 zł.
2010-08-30

Konkurs z Sawką

W internecie trwa konkurs, w którym należy wymyślić zabawny pomysł tekstu do gotowego rysunku Henryka Sawki i wygrać jego rysunek

W telewizji nadal trwa kampania reklamowa piwa Żywiec, w której oglądamy Henryka Sawkę, a w internecie trwa konkurs, w którym można wygrać jego 5 oryginalnych rysunków. Organizatorem konkursu „Jesteś poważny czy śmieszny” jest Leo Burnett Sp. z o.o. i mogą w nim wziąć udział osoby pełnoletnie.

Aby wziąć udział, należy wymyślić zabawny, oryginalny tekst do jednego lub kilku zaproponowanych na konkursowej stronie rysunków Sawki i wpisać go do pustego dymku. Konkurs będzie trwał do końca września.

Wyniki konkursu (jury będzie czteroosobowe) zostaną ogłoszone do 25 października.
2010-08-29

Otwarcie Manufaktury Satyry

11 września 2010 w Żyrardowie otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego „Manufaktura Satyry”

W dniach 11-12 września, w Żyrardowie odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa (The European Heritage Days). W tym roku będą przebiegać pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu” i będą się odbywać w Żyrardowie (woj. mazowieckie).

Podczas tej imprezy nie zabraknie rysunku satyrycznego. O godzinie 14.00 w Fabryce Lnu (ul. Dittricha 22) odbędzie się wręczenie nagród i otwarcie wystawy ogólnopolskiego konkursu „Manufaktura Satyry”, którego patronem medialnym jest portal Sadurski.com.
2010-08-27