Hormonalna terapia zastępcza a klimakterium – czy to dobre rozwiązanie?
Klimakterium to trudny okres w życiu, podczas którego wiele kobiet rozważa zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Czy przyjmowanie hormonów jest dobrym rozwiązaniem? W czym może ono pomóc?
Czym jest klimakterium?
Klimakterium, nazywane również menopauzą lub przekwitaniem, to czas, w trakcie którego kobieta przechodzi stopniowo w stan bezpłodności. W okresie menopauzy jajniki zaprzestają produkcji hormonów, a cykl miesiączkowy zatrzymuje się. W zdrowym organizmie menopauza występuje między 45. na 55. rokiem życia i trwa od roku do dwóch lat. W medycynie wyróżnia się także stany odbiegające od wspomnianej normy, takie jak:
- wczesne klimakterium, kiedy krwawienie miesięczne zanika między 40. a 45. rokiem życia,
- późne klimakterium, w sytuacji, gdy ostatnia miesiączka występuje między 55. a 60. rokiem życia.
Przyczyną klimakterium jest końcowa atrezja większości komórek jajowych, czego następstwem jest podniesienie poziomu hormonów FSH oraz LH.
Objawy menopauzy
Występowaniu menopauzy towarzyszy szereg objawów, które prawie zawsze wiążą się z odczuwaniem przez kobietę dyskomfortu i wpływają znacząco na jej codzienne funkcjonowanie. Przyczyną dokuczliwych symptomów klimakterium są zazwyczaj wahania hormonalne, stąd wiele kobiet decyduje się na wdrożenie hormonalnej terapii hormonalnej. Najczęściej pierwszym znakiem świadczącym o pojawieniu się menopauzy są zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz zmiany w obfitości wydalanej krwi miesiączkowej. Kolejnymi objawami występowania klimakterium mogą być:
- uderzenia gorąca,
- nadmierne pocenie się ciała,
- niestabilny nastrój,
- częste rozdrażnienie,
- niższe libido,
- problemy z zasypianiem i wybudzanie się w nocy,
- wzrost masy ciała,
- pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci,
- chandra lub nawet depresja,
- utrata jędrności skóry,
- nadwrażliwość na promienie słoneczne,
- nietrzymanie moczu,
- osteoporoza.
O tym, które objawy menopauzy pojawią się u kobiety, decyduje wiele czynników, takich jak np. skłonności genetyczne czy tryb życia. Pocieszający jest fakt, że wiele symptomów klimakterium można złagodzić poprzez wdrożenie odpowiednich działań.
Jak radzić sobie z objawami klimakterium?
Na uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się ciała polecane jest nieprzegrzewanie organizmu i zastąpienie kawy chłodnymi naparami z ziół. W trakcie klimakterium prawie każda kobieta uskarża się na zły stan psychiczny, na co dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie psychoterapii. Znajdując się w okresie menopauzy, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę, która powinna dostarczać odpowiednich składników odżywczych.
Istotne jest, aby spożywane posiłki nie posiadały dużej ilości cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, ponieważ mogą one prowadzić do wzrostu wagi. Celem spowolnienia procesu starzenia oraz zapewnienia sobie dobrej kondycji warto regularnie uprawiać sport, najlepiej na świeżym powietrzu. W wielu przypadkach bardzo pomocna w ograniczaniu negatywnych objawów menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza.
Hormonalna terapia zastępcza – czy warto?
Hormonalna terapia zastępcza jest szczególnie polecana przy bardzo dokuczliwych objawach klimakterium. Bezpośrednim celem leczenia jest utrzymanie poziomu hormonów żeńskich, przede wszystkich estrogenów, na stałym poziomie. Na rynku dostępne są preparaty hormonalne w różnych formach, takich jak np. żele dopochwowe, plastry do naklejania na skórę czy tabletki doustne. Hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana w przypadku mocno nasilonych objawów menopauzy, ponieważ nie jest ona obojętna dla organizmu.
Wiele kobiet rezygnuje z wdrożenia terapii z obawy przed zachorowaniem na nowotwór, bowiem zgodnie z badaniami naukowymi nieznacznie podnosi ona ryzyko wystąpienia raka. Ponadto wyklucza się stosowanie hormonalnej terapii zastępczej przy takich schorzeniach jak zakrzepica żył głębokich, przewlekła niewydolność wątroby czy mięśniaki macicy. Wspomniana terapia wykazuje jednak wiele korzyści zdrowotnych i jest w stanie zapobiec osteoporozie, atrofii narządów płciowych, chorobom skóry, depresji oraz chorobie wieńcowej.
Klimakterium w Sadurski.com / linki zdjęte 6-5-23 out