WKD Komorów ciekawostki atrakcje wieś

Komorów pod Warszawą. Miasto Ogród

Czas czytania:2 minut/y, 18 sekund/y

Komorów ciekawostki i informacje o podwarszawskim Komorowie. Historia i dzień dzisiejszy wsi Komorów

Komorów pod Warszawą

1) Komorów, to wieś w woj. mazowieckim, w pow. pruszkowskim, w gminie Michałowice. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. Stąd do Warszawy jest kilkanaście kilometrów.

2) Nazwa Komorów pochodzi od słowiańskiego imienia Komor.

3) W Komorowie jest Kościół Narodzenia NMP (początkowo kaplica), zaprojektowany przez prof. Bruno Zborowskiego. Został zbudowany w latach 1948-1952. Stoi przed nim pomnik papieża Jana Pawła II. Adres: ul. 3 Maja 9.

4) Przez Komorów przepływa rzeka Utrata. W 1992 r. otworzono zalew otoczony terenami rekreacyjnymi.

kościół Komorów ciekawostki atrakcje wieś mazowieckie
Komorów, Kościół Narodzenia NMP

Komorów ciekawostki z historii

5) Miejscowość Comorowo istniała w 1424 roku, co wiemy z przekazu pisemnego. Być może istniała już w XI wieku. Do XVII wieku wieś była przeważnie w rękach Komorowskich herbu Pierzchała lub spokrewnionej z nimi drobnej szlachty.

6) Po uwłaszczeniu w 1867 r. chłopi otrzymali 550 ha (ponad 50% ziemi Komorowa. W latach 80. i 90. XIX w. wybudowano w Komorowie domy letniskowe. Po rozebraniu starego dworu, w 1900 r. postawiono “pałac” (tzw. sanatorium). Komorów zaczął mieć charakter uzdrowiska.

Jan Paweł II kościół Komorów ciekawostki atrakcje wieś mazowieckie
Pomnik Jana Pawła II obok kościoła w podwarszawskim Komorowie

7) 14 stycznia 1930 r. Warszawski Urząd Wojewódzki zatwierdził plan parcelacji prywatnego majątku Komorów, należącego do Józefa Markowicza. Otrzymały nazwę Miasto Ogród Komorów i na terenie o powierzchni 73 ha miało tu powstać “wzorowe osiedle”.

Koncepcja miasta ogrodu pojawiła się w 1898 r. w Anglii. Ukazała się wtedy książka Ebenezera Howarda (1850-1928) “Garden Cities of Tomorrow”. Pierwszy raz została zrealizowana w 1904 r., w brytyjskiej wiosce Letchworth. Potem miasta ogrody powstawały w kolejnych miejscach Europy, w tym w Polsce (do dziś ok. stu). Oprócz Komorowa, koncepcję zrealizowano m.in. w Podkowie Leśnej, Milanówku, Konstancinie-Jeziornej, w Śródborowie. Tytułu „miasto ogród” używają oficjalnie Podkowa Leśna i Milanówek.

8) Podczas II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja. Po wojnie majątek Komorów został znacjonalizowany, a Pałac Markowicza przekształcono w sanatorium dla pacjentów Instytutu Psychiatrycznego w Warszawie.

skwer Wojciech Młynarski Komorów ciekawostki atrakcje wieś mazowieckie
Komorów. Skwer Wojciecha Młynarskiego, lipiec 2020

Komorów ciekawostki

9) W 1956 r. w Komorowie osiedliła się pisarka Maria Dąbrowska (1889-1965). W jej domu (obecnie ul. Słowackiego 7) działa biblioteka jej imienia. W Komorowie jest też aleja Marii Dąbrowskiej.

10) W latach 1943-1958 w Komorowie mieszkał w młodości znany piosenkarz, satyryk, autor tekstów piosenek – Wojciech Młynarski (1941-2017). 16 lipca 2020 r. obok stacji kolejki WKD otwarto skwer jego imienia.

WKD Komorów ciekawostki atrakcje wieś
Stacja kolejki WKD. Komorów ciekawostki

11) W Komorowie jest stacja kolejki Warszawska Kolej Dojazdowa. Podróż z centrum Warszawy trwa ok. 30 minut.

12) W Polsce w różnych województwach jest kilkanaście wsi o nazwie Komorów. Po trzy z nich jest w woj. mazowieckim oraz małopolskim.

Wieś Komorów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Piaseczno
> Legionowo
> Radzymin

moda męska wakacje koszulki polo bermudy Poprzedni post Co powinien nosić tego lata facet, aby wyglądać modnie?
bursztyn bałtycki ciekawostki bursztyny Morze Bałtyckie Następny post 29 ciekawostek o bursztynie