Komorów pod Warszawą. Miasto Ogród
Komorów ciekawostki i informacje o podwarszawskim Komorowie. Historia i dzień dzisiejszy wsi Komorów
Komorów pod Warszawą
1) Komorów, to wieś w woj. mazowieckim, w pow. pruszkowskim, w gminie Michałowice. Mieszka tu ok. 5 tys. ludzi. Stąd do Warszawy jest kilkanaście kilometrów.
2) Nazwa Komorów pochodzi od słowiańskiego imienia Komor.
3) W Komorowie jest Kościół Narodzenia NMP (początkowo kaplica), zaprojektowany przez prof. Bruno Zborowskiego. Został zbudowany w latach 1948-1952. Stoi przed nim pomnik papieża Jana Pawła II. Adres: ul. 3 Maja 9.
4) Przez Komorów przepływa rzeka Utrata. W 1992 r. otworzono zalew otoczony terenami rekreacyjnymi.
Komorów ciekawostki z historii
5) Miejscowość Comorowo istniała w 1424 roku, co wiemy z przekazu pisemnego. Być może istniała już w XI wieku. Do XVII wieku wieś była przeważnie w rękach Komorowskich herbu Pierzchała lub spokrewnionej z nimi drobnej szlachty.
6) Po uwłaszczeniu w 1867 r. chłopi otrzymali 550 ha (ponad 50% ziemi Komorowa. W latach 80. i 90. XIX w. wybudowano w Komorowie domy letniskowe. Po rozebraniu starego dworu, w 1900 r. postawiono “pałac” (tzw. sanatorium). Komorów zaczął mieć charakter uzdrowiska.
7) 14 stycznia 1930 r. Warszawski Urząd Wojewódzki zatwierdził plan parcelacji prywatnego majątku Komorów, należącego do Józefa Markowicza. Otrzymały nazwę Miasto Ogród Komorów i na terenie o powierzchni 73 ha miało tu powstać “wzorowe osiedle”.
Koncepcja miasta ogrodu pojawiła się w 1898 r. w Anglii. Ukazała się wtedy książka Ebenezera Howarda (1850-1928) “Garden Cities of Tomorrow”. Pierwszy raz została zrealizowana w 1904 r., w brytyjskiej wiosce Letchworth. Potem miasta ogrody powstawały w kolejnych miejscach Europy, w tym w Polsce (do dziś ok. stu). Oprócz Komorowa, koncepcję zrealizowano m.in. w Podkowie Leśnej, Milanówku, Konstancinie-Jeziornej, w Śródborowie. Tytułu „miasto ogród” używają oficjalnie Podkowa Leśna i Milanówek.
8) Podczas II wojny światowej w Komorowie ukrywała się warszawska inteligencja. Po wojnie majątek Komorów został znacjonalizowany, a Pałac Markowicza przekształcono w sanatorium dla pacjentów Instytutu Psychiatrycznego w Warszawie.
Komorów ciekawostki
9) W 1956 r. w Komorowie osiedliła się pisarka Maria Dąbrowska (1889-1965). W jej domu (obecnie ul. Słowackiego 7) działa biblioteka jej imienia. W Komorowie jest też aleja Marii Dąbrowskiej.
10) W latach 1943-1958 w Komorowie mieszkał w młodości znany piosenkarz, satyryk, autor tekstów piosenek – Wojciech Młynarski (1941-2017). 16 lipca 2020 r. obok stacji kolejki WKD otwarto skwer jego imienia.
11) W Komorowie jest stacja kolejki Warszawska Kolej Dojazdowa. Podróż z centrum Warszawy trwa ok. 30 minut.
12) W Polsce w różnych województwach jest kilkanaście wsi o nazwie Komorów. Po trzy z nich jest w woj. mazowieckim oraz małopolskim.
Wieś Komorów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com