Krynica Morska – 15 ciekawostek

Krynica Morska ciekawostki atrakcje

Krynica Morska ciekawostki i informacje o Krynicy Morskiej, na Mierzei Wiślanej. Jedno z najmniejszych miast Polski. Co tu zobaczyć?

Krynica Morska – informacje

1) Krynica Morska, to miasto i gmina w województwie pomorskim, na Mierzei Wiślanej. To miejscowość turystyczna, do której w wakacje przyjeżdża wielu turystów. Z Gdańska do Krynicy morskiej jest ponad 70 kilometrów.

2) To jedno z najmniejszych miast w Polsce, mieszka tu 1300 osób. Daje to Krynicy Morskiej miejsce w dziesiątce najmniejszych polskich miast.

3) Krynica Morska, to miejscowość żyjąca z turystyki. Jest tu letnie kąpielisko morskie o długości 1950 metrów (działa między 24 czerwca a 31 sierpnia. Jest dobra infrastruktura turystyczna: hotele, kwatery prywatne, pola biwakowe, kempingi i ośrodki wczasowe.

4) W przeszłości Krynica miała szereg nazw: Łeb (pierwotna nazwa słowiańska), Kahlenberge, Kaleberg, Kahlberg-Liep, Łysa Góra i Łysica. Nazwa Krynica Morska oficjalnie funkcjonuje od 1958 roku.

5) Statki rybackie z Krynicy Morskiej mają na burcie sygnaturę KRM (od: Krynica Morska).

6) Krynica Morska uzyskała prawa miejskie w 1991 roku.

Ciekawe miejsca w Krynicy Morskiej

7) Latarnia morska zaczęła działać w Krynicy Morskiej od 1951 roku. Ma wysokość 26,5 metra, 6 metrów średnicy (u szczytu 4,5 metra średnicy). Sąsiadujące z nią latarnie, to (na zachodzie) Latarnia Morska Gdańsk Port Północny i (na wschodzie) Latarnia Morską Bałtijsk w Obwodzie Kaliningradzkim. Wcześniejsza latarnia w Krynicy Morskiej działała od 1895 roku, została zniszczona podczas działań wojennych w 1945 roku. Adres: ul. Żołnierzy.

8) Obok latarni morskiej znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich o powierzchni 312 metrów kwadratowych. Są tu 42 zbiorowe mogiły z ciałami 240. żołnierzy radzieckich. Z poległych zidentyfikowano ciała 39 osób. Jest tu również pomnik z piaskowca o wysokości 4,2 metra, z napisem: „Chwała bohaterom Armii Radzieckiej” oraz płyta z czarnego granitu z napisem: „Bohaterskim żołnierzom Armii Radzieckiej poległym w walce o oswobodzenie ziemi elbląskiej. Społeczeństwo powiatu elbląskiego”.

9) W Krynicy Morskiej jest port morski (adres: ul. Górników 2) oraz przystań jachtowo-pasażerska (ul. Bosmańska). W sezonie letnim statki żeglugi przybrzeżnej pływają stąd do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka.

10) W Krynicy Morskiej znajduje się Wielbłądzi Garb. Jest to najwyższa wydma na Mierzei Wiślanej (49,5 m n.p.m.). Widać stąd równocześnie Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany.

11) Jest tu również pomnik Pierwszych Osadników, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II Wojnie Światowej.

Krynica Morska ciekawostki

12) od 1938 r. w Krynicy Morskiej jest rzymskokatolicki kościół świętego Piotra Apostoła i świętego Franciszka z Asyżu.

13) W Krynicy Morskiej jest ulica Teleexpressu, popularnego programu informacyjnego Telewizji Polskiej, nadawanego od 1986 roku.

14) W Radzie Miejskiej Krynicy Morskiej, zasiada 15. radnych.

13) Granicy z Federacją Rosyjskiej strzeże Morski Oddział Straży Granicznej – Placówka Straży Granicznej w Krynicy Morskiej (ul. Wojska Polskiego 1).

15) W Krynicy Morskiej jest stacja kolejowa kolejki wąskotorowej. Kolejka jeździła na trasie Stegna Gdańska – Piaski od 1944 r. i zakończyła działalność po 1945 roku.

Krynica Morska ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Helu
> Jastarnia
> Łeba