Krwiożerczy kleszcz – ciekawostki

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze choroby

Kleszcze. Wszystko o kleszczach i przenoszonych przez nie chorobach. Jak unikać kleszczy, jak usunąć kleszcza. Kleszcze ciekawostki na temat kleszczy

Jak atakuje kleszcz?

1) Na końcu przednich odnóży kleszcze mają narządy Hallera. Dzięki nim znajdują swą ofiarę.

2) Kleszcz czeka na ofiarę (zwierzę lub człowieka) w trawie lub w niskich krzakach. Gdy potencjalna ofiara się zbliży, kleszcz zmienia pozycję z przysiadu i zeskakuje na ciało ofiary, przyczepiając się do niego aparatem gębowym czyli nypostromem.

3) Wkłucia się i wgryzienia kleszcza nikt nie czuje, ponieważ wytwarza specjalną substancję znieczulającą.

4) Kleszcz po wkłuciu się, ssie krew nawet poprzez 3 tygodnie.

5) Kleszcz po wessaniu się, wysysa krew, a jego ciało może zwiększyć masę nawet 300 razy.

6) Choroby przenosi co czwarty kleszcz (zainfekowanych jest ok. 27% kleszczy).

Kleszcze ciekawostki

7) Kleszcz, to stawonóg z gromady pajęczaków. Żyje od roku do trzech lat. To pasożyt wysysający krew.

8) Samica kleszcza jest większa, ma 3,5 do 4,5 mm długości. Samiec ma 2,2 do 2,5 cm długości.

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze choroby
Napompowany krwią kleszcz powiększa się nawet 300 razy

9) Napompowany krwią dojrzały kleszcz jest najedzony i nie szuka kolejnej ofiary. Szuka ofiary, na której ciele może zapłodnić samicę.

10) Kleszczy jest w Polsce coraz więcej, gdyż występują u nas coraz łagodniejsze zimy.

11) Naukowcy zbadali, że promieniowanie elektromagnetyczne (EMF) którego źródłem są m.in. telefony komórkowe, przyciąga kleszcze. Mało tego, najbardziej przyciąga kleszcze zainfekowane czyli przenoszące choroby. Wniosek? Idąc do lasu czy parku lepiej nie brać ze sobą telefonu.

Kleszcz ssie krew od urodzenia

12) Samica kleszcza składa w ziemi 1-3 tys. jajeczek. Wykluwają się z nich sześcionogie larwy, od razu poszukujące organizmów, z których mogą ssać krew. Wkrótce zamieniają się w ośmionogie nimfy. Wtedy taż szukają ofiary, z której chcą wyssać krew. Potem zamieniają się w dorosłe osobniki.

13) Zanim kleszcz stanie się dorosłym osobnikiem, musi wyssać krew z trzech ofiar.

las park kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze choroby
Przed spacerem do lasu i parku należy zachować ostrożność. Kleszcze ciekawostki

Zachowaj ostrożność

14) Wchodząc do lasu i parku należy zakryć ciało, szczególnie pachwiny, łydki, skórę głowy. W tych miejscach człowiek ma cienką skórę. Zalecane jest wsuniecie nogawek spodni do wnętrza znajdujących się na stopach skarpet. Trzeba mieć na nogach kryte obuwie, a na głowie nakrycie głowy.

15) Warto nosić ubrania w jasnym kolorze, dzięki czemu można szybko dostrzec kleszcza na ubraniu, zanim dotarł do skóry człowieka.

16) Można spryskać ciało specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze – tak zwanym repelentem.

17) Po powrocie do domu, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało. W przypadku znalezienia dziwnej kropki w miejscu w którym jej wcześniej nie było, należy nie wpadać w panikę i jak najszybciej usunąć kleszcza.

kleszcz ciekawostki borelioza kleszcze choroby
Kleszcz – krwiożerczy pasożyt, który może wywołać chorobę lub śmierć

Jak usunąć kleszcza?

18) Jak usunąć kleszcza, który wessał się do ciała? Najpierw należy zdezynfekować miejsce wgryzienia, w którym jest kleszcz.

19) Potem przy użyciu pęsety należy ostrożnie chwycić kleszcza jak najbliżej skóry człowieka. Należy robić to prostopadle do miejsca, w które się wbił. Nie pęsetą kręcić na boki! Trzeba przy tym uważać, aby nie zgnieść kleszcza, gdyż z jego ciała wypłynie jad, który dostanie się do rany i spowoduje infekcję.

20) Na końcu ranę należy ponownie zdezynfekować.

21) Jeśli w rance pozostały malutkie ząbki kleszcza, najprawdopodobniej wkrótce same odpadną. One nie przenoszą niepożądanych dla zdrowia substancji.

22) W przypadku, jeśli nie udała się własnoręczna próba usunięcia całego kleszcza, należy udać się do lekarza.

23) W przypadku usuwania kleszcza z ciała np. psa – należy postępować tak samo.

kleszcz borelioza choroby ukąszenie kleszcza
Zdarza się, że mały kleszcz, to duży problem. Kleszcze ciekawostki

Kleszcz i choroby

24) Kleszcze przenoszą choroby, z których najgroźniejszą jest borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i erlichioza. Kleszcze rozprzestrzeniają też mikroorganizmy, które powodują infekcje, np. babeszjozę i bartonelozę.

25) Wszystkie wspomniane choroby mogą prowadzić do poważnej choroby, a nawet do śmierci człowieka lub zwierzęcia.

26) Babeszjoza atakuje osoby powyżej 50. roku życia. Pierwotniaki Babesia canis przenikają do czerwonych krwinek. Żyją w nich i tam rozmnażają się. Erlichiozę powodują bakterie przenikające do białych krwinek.

27) Bartoneloza zwana też chorobą kociego pazura, to choroba która przenoszą kleszcze i pchły. Najpierw zarażają psy i koty, potem ich właścicieli. Choroba jest groźna szczególnie dla osób ze zmniejszona odpornością. Objawy, to: gorączka, bóle głowy, wysypka, potem też spuchnięte węzły chłonne i nie tylko. W przypadku stwierdzenia choroby, niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków.

28) Jedyną chorobą przenoszona przez kleszcze, przeciw której człowiek może się zaszczepić, jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawy następują po tygodniu – dwóch od zakażenia.

29) Prawdopodobieństwo zapadnięcia na boreliozę w wyniku ugryzienia przez kleszcza, wynosi 30%.

30) Najczęstszą chorobą którą przenoszą kleszcze, jest borelioza. U 1/4 osób zakażonych boreliozą nie występują żadne objawy.

Kleszcze ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Pirania
> Dżdżownica
> Diabeł tasmański