Ciekawostki o Łęczycy, woj. łódzkie

ratusz Łęczyca ciekawostki atrakcje zabytki woj. łódzkie

Z czego słynie Łęczyca ciekawostki i najważniejsze informacje. Zabytki, atrakcje Łęczycy – co warto zobaczyć

Łęczyca

1) Łęczyca, to 14-tysięczne miasto w województwie łódzkim. Jest siedzibą powiatu łęczyckiego. Leży nad rzeką Bzurą. Stąd do Łodzi jest ponad 40 kilometrów.

2) Miejscowość istniała już w IX wieku. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku.

3) Części Łęczycy, to: Łęczyca Poduchowna, Obrywka, Probostwo, Przedmieście Ozorkowskie, Sobotczyzna, Waliszew.

Zamek w Łęczycy

4) W XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego zbudowano w Łęczycy zamek królewski. Stanął na sztucznym wzniesieniu i został otoczony fosą, którą zasilała woda z pobliskiej Bzury. Mury miały 10 metrów wysokości.

5) Wieża górująca nad zamkiem otrzymała renesansową attykę w XVI wieku. Na zamkową wieżę można wejść za opłatą.

6) W zamku mieści się muzeum. Jedna z sal ekspozycji muzealnych poświęcona jest diabłu Borucie, który według legend, mieszkał w podziemiach zamku.

7) Po bitwie pod Grunwaldem na zamku więziono krzyżackich więźniów.

wieża zamek królewski Łęczyca ciekawostki atrakcje zabytki
Wieża zamku królewskiego. Łęczyca ciekawostki

Łęczyca zabytki, co zobaczyć

8) Klasycystyczny gmach ratusza stoi na środku rynku czyli na Placu Tadeusza Kościuszki. Został zbudowany w latach 1788-1790. Po przebudowie na początku XX wieku, kolejna przebudowa w latach 2005-2007 przywróciła mu pierwotny wygląd.

9) Kościół św. Andrzeja (ul. Kościelna 4) zbudowano w XV wieku. Stojąca obok wieża kościelna, to dawna baszta obronna, która wchodziła w skład XIV-wiecznych murów Łęczycy. To jedyna baszta, która zachowała się do naszych czasów.

10) Barokowy kościół i klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Poznańska 18a), zbudowano w I połowie XVII wieku. Należy do zakonu bernardynów, a świątynia ma wewnątrz wyposażenie rokokowe.

11) Między 1801 a 2006 r. w Łęczycy było więzienie. Jego częścią jest budynek, który od chwili zbudowania w połowie XIV wieku był kościołem św. Dominika oraz klasztorem dominikanów.

12) Na łęczyckim rynku czyli Placu Tadeusza Kościuszki, od 1961 r. stoi Pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą. Obok są tablice upamiętniające inne wydarzenia historyczne.

Łęczyca ciekawostki zabytki atrakcje klasztor bernardynów kościół Niepokalanego Poczęcia NMP
Łęczyca ciekawostki: kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, z lewej fragment klasztoru bernardynów

Łęczyca ciekawostki

13) Między XIV a XVIII wiekiem istniało województwo łęczyckie. Miało 4378 km² powierzchni, a Łęczyca była jego stolicą. Województwo utworzył król Władysław I Łokietek po tym, jak księstwo łęczyckie przyłączono do Korony Królestwa Polskiego.

14) Bardzo blisko Łęczycy jest wieś Tum. Stoi tu archikolegiata Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. To jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kolegiatę zbudowano w XII wieku, a później ją przebudowywano. Po zniszczeniu podczas II wojny światowej, została odbudowana, ponownie uzyskując romański wygląd.

15) Obok kolegiaty mieści się Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie, stoi też drewniany kościół św. Mikołaja z 1761 roku. W pobliżu jest też zrekonstruowane (otwarte w 2022 r.) grodzisko. To miejsce pamięta X wiek, jeszcze zanim zdobyli je Piastowie.

Łęczyca ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Radomsko
> Pabianice