lubelscy Żydzi ciekawostki Lublin

Lubelscy Żydzi i ich historia

Czas czytania:4 minut/y, 12 sekund/y

Historia Lublina, to w dużej mierze historia lubelskich Żydów i kultury żydowskiej. Choć dzielnicę żydowską zburzyli hitlerowcy, w mieście wciąż jest wiele miejsc przypominających o narodzie żydowskim

Żydzi w Lublinie

Żydzi byli w Lublinie już 700 lat temu. Ludność żydowska mieszkała na stałe na przedmieściach Lublina, w Piaskach Żydowskich, już w 1316 r., co wiemy z dokumentów. Kilkaset lat później Lublin stał się symbolem żydowskiej ortodoksji, rozwoju kultury języka hebrajskiego i jidysz. Miasto nazywano „żydowskim Oxfordem”, a nawet „Jerozolimą Królestwa Polskiego”.

W 1787 r. w mieście mieszkało 4231 Żydów. W 1829 przy ulicy Walecznych założono nowy cmentarz żydowski, a od 1862 r. dzięki dekretowi równouprawnienia ludności żydowskiej w Królestwie Polskim, elita żydowska mogła osiedlać się w innych częściach Lublina. W 1886 r. powstał Szpital Żydowski przy ulicy Lubartowskiej 81.

zamek Lublin ciekawostki atrakcje zabytki
Dzielnica żydowska przez wojną okalała lubelski zamek

Brama Grodzka (Żydowska)

Na Starym Mieście przy ul. Grodzkiej 21 stoi brama, która w średniowieczu prowadziła na lubelski zamek. Stała już w połowie XIV wieku i wchodziła w skład murów obronnych miasta. Nazywano ją Bramą Grodzką, a równocześnie też Bramą Żydowską, gdyż prowadziła ze Starego Miasta do dzielnicy żydowskiej, okalającej lubelski zamek, aż po ul. Lubartowską.

Brama Grodzka Lublin ciekawostki atrakcje zabytki
Brama Grodzka obecnie. Niedaleko za nią stoi zamek
dzielnica żydowska Lublin ciekawostki atrakcje zabytki
Plan dawnej dzielnicy żydowskiej – tablica na wzgórzu zamkowym

Dzielnica Żydowska

Dzielnica powstała w XIV-XV wieku, a w XVI-XVII w. nastąpił jej największy rozkwit. W 1523 lubelscy Żydzi uzyskali równe z chrześcijanami prawa i przywileje. Była tu Wielka Synagoga, cmentarz, drukarnia hebrajska. W 1568 w dzielnicy żydowskiej mieszkało około 500 osób. Podczas najazdu kozacko-moskiewskiego w 1655 r. dzielnicę doszczętnie zniszczono i wymordowano 2 tys. Żydów.

W końcu 1940 r. w Lublinie mieszkało ok. 43 tys. Żydów. Była to 1/3 ludności miasta. W 1941 r. hitlerowcy stworzyli żydowskie getto. Dzielnicę żydowską wyburzono w latach 1942-1943 na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych. Pozostały jedynie fragmenty ulic i kamienic. W miejscu ul. Szerokiej powstał plac Zebrań Ludowych (obecna nazwa: plac Zamkowy).

lubelskie getto lubelscy Żydzi ciekawostki Lublin
Takie kostki chodnikowe obecnie można zobaczyć na Starym Mieście w Lublinie

Lubelski kirkut

Kirkut (stary cmentarz żydowski) założono prawdopodobnie w 1541 roku i jest jednym z najstarszych w Polsce. Powstał na terenie średniowiecznej warowni, na wzniesieniu między ulicą Floriańską i Kalinowszczyzną, obok kościoła Salezjanów. Ma powierzchnię jednego hektara i jest otoczony XVII-wiecznym murem. Z braku miejsc do pochówku został zamknięty w 1830 roku. Gdy było tu ok. 3 tys. macew (nagrobków), hitlerowcy zdewastowali go podczas II wojny światowej.

Po wojnie dochodziło do aktów wandalizmu. Obecnie jest tu jedynie 60 macew, a cmentarz otwierany jest tylko przy specjalnych okazjach.

Majdanek obóz koncentracyjny Lublin ciekawostki atrakcje
W obozie koncentracyjnym na Majdanku (obecnie dzielnica Lublina) mordowano także lubelskich Żydów
lubelskie getto lubelscy Żydzi ciekawostki Lublin
Żydzi z lubelskiego getta, rok 1939. Foto: Bundesarchiv, Bild 183-E13880 / cc-by-sa 3.0

Jeszywas Chachmej Lublin – Lubelska Szkoła Mędrców

Jeszywas Chachmej Lublin (Lubelska Szkoła Mędrców) stoi przy ul. Lubartowskiej 85. Gmach zbudowano w latach 1924-1930 r. i była to największa uczelnia talmudyczna (dla nieżonatych studentów) na świecie

Budowa jesziwy wymagała znacznych nakładów finansowych, dlatego wsparła ją społeczność żydowska z szeregu krajów – Europy i Ameryki Północnej. Założyciel uczelni, Rabin Majer Szapiro jeździł po świecie i zebrał blisko 12,5 tys. dolarów. Dzięki temu mogła powstać uczelnia. Obecnie nosi ona jego imię.

Jeszywas Chachmej w Lublinie szkoła rabinacka
Budynek uczelni Jeszywas Chachmej w Lublinie

Nad portykiem jesziwy umieszczony był złoty napis po hebrajsku, w tłumaczeniu: “Pójdźcie synowie, słuchajcie się mnie! Nauczę was bojaźni Bożej!, Ps 34:12”. Od 1930 r. w budynku funkcjonowała mykwa (zbiornik z wodą), uważana ze jedną z najbardziej koszernych mykw świata. Na początku XXI w. została odremontowana.

Uczelnia została zlikwidowana 18 września 1939 roku, po wkroczeniu armii niemieckiej do miasta. Niemcy zniszczyli wielotysięczny księgozbiór, w tym cennych starodruków i rękopisów. Część zbiorów na szczęście przeniesiono do biblioteki miejskiej im. H. Łopacińskiego i do Muzeum Lubelskiego.

Po wojnie budynek przejęła Akademia Medyczna w Lublinie, która urządziła w nim Collegium Maius. W 2003 r. gmach zwrócono Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W 2007 r. ponownie otwarto tu synagogę, a w sąsiadującej z nią salach jest ekspozycja przypominająca o przeszłości budynku oraz upamiętniająca jego założyciela. Jest tu również hotel, a jesziwę odwiedza coraz więcej osób pochodzenia żydowskiego.

Jesziwa sąsiaduje z dawnym Szpitalem Żydowskim (ul. Lubartowska 81), a na ul. Lubartowskiej funkcjonuje obecnie 10 domów modlitwy.

cebularz ciekawostki Lublin cebularze lubelskie
Lubelski cebularz jest pyszny. Ma żydowski rodowód

Cebularz lubelski

W XIX wieku cebularze zaczęli wypiekać Żydzi mieszkający w Lublinie, na Starym Mieście. Wtedy obecny cebularz nazywał się pletzel (ten większy) i pletzlach (mniejszy). Był sprzedawany przez sprzedawców ulicznych, którzy mieli je w wiklinowych koszach.

Ten placek z cebulą i makiem był wypiekiem nieskomplikowanym, tanim i smacznym. Dosyć szybko  rozprzestrzeniał się na całą Lubelszczyznę. Kazimierz Dolny, Zamość… Po II wojnie światowej (wtedy zaczęto nazywać go cebularzem) znany był w całej Polsce południowo-wschodniej.

Obecnie wielu Lublinian nie wyobraża sobie sklepu z pieczywem bez cebularza. Będąc w Lublinie, warto go skosztować (szczególnie tego z piekarni na Starym Mieście), bo podobne placki z makiem i cebulą wypiekane w innych regionach kraju tak nie smakują.
> Lubelski cebularz – tu więcej

Lubelscy Żydzi: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Lublinie
> Kościoły Lublina
> Pałace w Lublinie

podnośniki ciekawostki podnośnik informacje wynajem uprawnienia Poprzedni post Podnośniki – 10 ciekawostek
penicylina ciekawostki o penicylinie penicyliny Następny post Ciekawostki o penicylinie