Ciekawostki o iluzjonistach
Magicy ciekawostki
Magicy, iluzjoniści, prestigitatorzy. Kilka nazw, ale chodzi o jedno: o robienie sztuczek, magię, zdumienie i oczarowanie widzów oraz ich rozrywkę.
Historia magii
1) Historia iluzjonistów sięga starożytności. Pierwsze znane przedstawienie magiczne miało miejsce w 2700 r. p.n.e. w Egipcie, a jego wykonawcą był mag Dedi. Zaprezentował on różne sztuczki, takie jak odcięcie głowy ptakowi, a następnie ponowne jej przyczepienie, aby wskrzesić ptaka. Od tamtej pory w kolejnych stuleciach było wiele ludzi, których obecnie nazywamy magikami i iluzjonistami.
2) Jak zostać iluzjonistą?
1) Przygotować swój sprzęt, z którym chce się występować – na przykład karty, chusteczki do nosa,
2) nauczyć się podstawowych trików i sztuczek,
3) zorganizować swoją sztuczkę w rutynę,
4) opracować własny styl (ubranie, oryginalna prezentacja podczas występu),
5) bardzo dużo ćwiczyć!
Jednak chęć to jedno, a predyspozycje – to drugie. Należy posiadać zestaw cech, które sprawią, że jakaś osoba zostaje iluzjonistą. Te cechy, to:
• umiejętność publicznego występowania,
• umiejętność opowiadania o czymś tak, aby zainteresować słuchaczy/widzów,
• umiejętność gry aktorskiej,
• poczucie humoru,
• łatwość publicznego przemawiania i brak tremy,
• spryt i szybkość.
3) Czy uczenie się kolejnych sztuczek jest trudne?
Nie. Właściwie opanowanie kolejnych sztuczek jest proste. Po prostu trzeba wiedzieć, gdzie szukać o nich informacji, i ćwiczyć, by innym wydawało się, że faktycznie posiada się jakąś wyjątkową moc. Na dobrą sprawę wystarczy opanowanie najprostszych trików z monetami i kartami do gra – jeśli to się opanuje, nauka kolejnych sztuczek nie będzie stanowiła ogromnych trudności.
4) Występy magików
Magicy i iluzjoniści najczęściej występują tam, gdzie można spotkać dużo ludzi: na festynach, tłocznych ulicach handlowych w dużych miastach. Tam, gdzie wiedzą, że zdołają przykuć uwagę choć jednej osoby, która zechce obejrzeć ich performance. Mogą również występować w restauracjach, podczas specjalnych wydarzeń (eventów), na przyjęciach urodzinowych, czy weselach – jeśli takie zlecenie otrzymają.
Najbardziej charyzmatycznych i tajemniczych iluzjonistów spotkać można także w klubach nocnych, na przykład w Las Vegas.
5) Słynni magicy
Słynnymi magikami, których nazwiska kojarzy najwięcej ludzi, to bez wątpienia David Copperfield, Harry Houdini, Doug Henning, Lance Burton, Ricky Jay, Steven Frayne – Dynamo. Ten ostatni popularność w Polsce zdobył dzięki emitowanemu programowi „Więcej niż magia”.
6) Najczęstsze rodzaje sztuczek
• Wyciąganie monety zza ucha.
• Magiczna chusteczka – po położeniu jej na blacie i złożeniu zaczyna się ona unosić nad stołem.
• Rzucanie nożami do tarczy.
• Wyciąganie królika z kapelusza lub związanych ze sobą chustek z zaciśniętej pięści, do której tylko się dmucha.
7) Najsłynniejsze sztuczki świata
Wielokrotnie media donosiły o sztuczkach, który przykuwały uwagę i wzbudzały sensację. Wśród tych najbardziej znanych były:
• Sztuczka Davida Copperfielda z 1983 roku. Na oczach widzów telewizyjnych oraz dwudziestu turystów magik sprawił, że nowojorska Statua Wolności… zniknęła! Swoją sztuczkę motywował tym, iż chciał pokazać światu, jak ten będzie wyglądał… bez wolności.
• Jeden z najsłynniejszych magików, Harry Houdini dawał się związać i zawieszony głową w dół lądował w zbiorniku pełnym wody. Potem wypływał oswobodzony. Houdini wykonywał ten trik wielokrotnie, za każdym razem zadziwiając świat.
• David Blaine, znany jest wyczynów, podczas których igra ze śmiercią. W 2003 roku podjął się próby wytrzymałości – w Londynie został zamknięty w pudełku z pleksiglasu i zawieszony w powietrzu. Pozostał tak przez 44 dni, w trakcie których nic nie jadł i przyjął zaledwie 4,5 litra wody. Był potem skrajnie wycieńczony i odwodniony, ale przeżył.
• w 2011 roku magik Dynamo zaszokował świat, przechadzając się po powierzchni rzeki Tamizy niczym Jezus. Świadkowie tego zdarzenia wciąż nie wiedzą, jak to było możliwe.
8) Filmy o magikach
O magikach, którzy fascynują swymi działaniami, powstało szereg filmów fabularnych. Wśród najbardziej znanych tytułów wyróżnić można między innymi:
• Iluzjonista – produkcja z 2006 roku, której główny bohater u progu XX wieku wykorzystuje swoje niezwykłe umiejętności, by zdobyć miłość arystokratki – narzeczonej austro-węgierskiego księcia.
• Prestiż – produkcja z 2006 (premierę miała pół roku po Iluzjoniście), w której dwaj iluzjoniści żyją w przyjaznych stosunkach, dopóki nie ginie żona jednego z nich. Wtedy stają się największymi wrogami.
• Hugo i jego wynalazek – familijny film z 2011 roku, w którym pozostawiony przez ojca Hugo poznaje jego sekret i rusza na niesamowitą przygodę pełną magii.
• Magik z Nowego Jorku – amerykański film z 2014 roku, reżyseria: Tom McCarthy. Film fantasy o szewcu (w tej roli Adam Sandler); film dostał 3 nominacje do Oscara.
Magicy ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Frankenstein
> Wynalazcy
> Muppet Show