lokomotywa Marki ciekawostki atrakcje zabytki

Marki pod Warszawą – niezwykłe ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 11 sekund/y

Z czego słynie miasto Marki ciekawostki i najważniejsze informacje o Markach, woj. mazowieckie. Historia, co warto zobaczyć

Marki – informacje i ciekawostki

1) Marki, to 35-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim. Przez miasto przepływają rzeki: Długa (zwana Kanałem Markowskim, ma 47 km długości) i Czarna.

2) Wieś królewską założono pod koniec XVI wieku. Otrzymała ją rodzina Marków lub Markiewiczów, stąd jej nazwa. Wkrótce na rzecze Długiej wybudowali młyn.

3) Marki są miastem od 1967 roku.

4) W Markach jest geodezyjny środek Mazowsza. Punkt znajduje się na wzgórzu, gdzie do 1992 r. było wysypisko śmieci. Wzgórze nazwano Zwałka, jego szczyt znajduje się na wysokości 111 m n.p.m.

5) Pustelnik, to dawna wieś, która w 1957 r. weszła w skład Marek i od tego czasu jest jednym z osiedli miasta. Jest tu m.in. budynek, tzw. Czerwony Dwór. W latach 1920-1927 było w nim sanatorium dla inwalidów wojennych chorych na gruźlicę.

6) Najdłuższą ulicą w Markach jest ul. Piłsudskiego. Ma 7,7 km długości.

Marki ciekawostki z historii

7) W 1883 r. bracia Briggs z Anglii założyli w Markach przędzalnię wełny, jedną z najnowocześniejszych w tej części Europy. Została zlikwidowana w 1945 r., gdy państwo przejęło jej majątek. Obecnie w dawnych budynkach przędzalni są magazyny.

8) W 1897 r. otwarto w Markach przystanek kolejowy Mareckiej Kolei Dojazdowej (Kolejki Mareckiej). Była to 20-kilometrowej długości linia kolejki wąskotorowej. Działała do 1974 roku.

Marki – co zobaczyć

9) Kościół pw. św. Izydora (ul. Piłsudskiego) zbudowano w latach 1899-1903. Wojska niemieckie w 1944 r. wysadziły jego 44-metrową wieżę. Jej odbudowę zakończono w 1961 roku.

10) Na skwerze przy Urzędzie Miasta od 2010 r. stoi lokomotywa Px48-1778. Jest pomnikiem upamiętniającym Kolejkę Marecką.

11) W latach 80. XIX wieku bracia Briggs zbudowali w Markach pałacyk, który stoi do dziś. Powstała wtedy także Briggsówka – osiedle robotnicze dla pracowników przędzalni. Drugie tego typu osiedle znajduje się w Łodzi.

12) Czerwony Dwór (ul. Kasztanowa 21), obecnie jest zabytkiem. Znajduje się na terenie Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Nazwa nawiązuje od tego, że był zbudowany z czerwonej, mareckiej cegły. Kiedyś było tu sanatorium. Zmarł tu litewski malarz, poeta i kompozytor Mikalojus Ciurlionis, o czym przypomina pamiątkowa tablica. Podczas wojny z bolszewikami w 1920 r,. był tu szpital polowy.

13) Rezerwat przyrody Horowe Bagno utworzono w 1988 roku i ma ponad 44 ha powierzchni. Znajduje się na terenie miasta Marki.

14) W Markach znajduje się park miejski, założony w XIX wieku.

Miasto Marki ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: wąskotorowa lokomotywa-pomnik, na skwerze przy Urzędzie Miasta. Foto: Crusier / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Kobyłka
> Wołomin
> Radzymin

elektrownie wiatrowe ciekawostki farmy turbiny energia Poprzedni post 20 niesamowitych faktów o elektrowniach wiatrowych
katedra Aarhus ciekawostki atrakcje zabytki miasto Dania Następny post Aarhus – ciekawe fakty o mieście w Danii