elektrownie wiatrowe ciekawostki farmy turbiny energia

20 niesamowitych faktów o elektrowniach wiatrowych

Czas czytania:3 minut/y, 36 sekund/y

Elektrownie wiatrowe ciekawostki, które warto poznać. Jak powstaje energia z wiatru, rodzaje elektrowni wiatrowych. Po jakim czasie zwraca się inwestycja?

Elektrownie wiatrowe czyli prąd z wiatru

1) W związku z drastycznymi podwyżkami cen energii, coraz chętniej spoglądamy na inne źródła, które pomogą w zdobyciu prądu. Jednym z nich jest prąd pozyskany w wiatru. W innych krajach, ale także w Polsce powstaje coraz więcej farm wiatrowych.

2) Elektrownia wiatrowa wytwarza energię elektryczną przy pomocy generatorów czyli turbin wiatrowych. Taka energia jest ekologiczna i poza pozyskaniem energii z wiatru nie potrzebuje żadnego paliwa ani nie wprowadza zanieczyszczeń do powietrza. Wykorzystuje siły natury, a taka energia nazywana jest ekologicznie czystą.

3) W jaki sposób otrzymujemy energię z wiatru? Gdy wiatr trafia na opór łopaty turbiny, energia kinetyczna wiatru przekształcana jest w energię mechaniczną. Za pomocą wału i przekładni przekazywana jest do generatora.

4) Istnieją mikroelektrownie (do 100W), małe (przydomowe, 100 W do 50kW) oraz duże (przemysłowe elektrownie wiatrowe (ponad 50W). Wiatraki montowane są na ziemi (elektrownie lądowe) oraz na morzu (morskie, offshore).

5) Elektrownie wiatrowe średnio pracują 1,5 – 2 tys. godzin rocznie. Pozyskaniem mocy wciąż nie dorównują elektrowniom elektrowniom konwencjonalnym i jądrowym, jednak z roku na rok produkują coraz więcej prądu, zwiększając udział w rynku.

Morskie farmy wiatrowe

6) Morskie farmy wiatrowe przewyższają te lądowe, jeśli chodzi o pozyskanie energii czyli są bardziej efektywne. Można je montować na dużej powierzchni, a wiatry wiejące nad morzem są silniejsze. Większość farm wiatrowych które powstały na morzu, wybudowano blisko lądu, na głębokości do 20 metrów. W związku z rozwojem technologii, wiatraki stają coraz dalej od lądów, na coraz większych głębokościach (do 60 metrów).

wiatr morskie firmy wiatraki energia
Morskie farmy wiatrowe zdobywają coraz większą popularność

Elektrownie wiatrowe, to także minusy

7) Przeciwnicy elektrowni wiatrowych twierdzą, że turbiny wiatrowe emitują niesłyszalne intradźwięki i mogą być uciążliwe dla osób mieszkających w ich pobliżu. Powodują też tzw. efekt stroboskopowy, który jest uciążliwy dla ludzi oraz mogą powodować zespół dolegliwości, nazwany syndromem turbin wiatrowych. Prowadzone są badania, w każdym razie są dwie grupy – zwolenników oraz przeciwników energii pozyskiwanej z wiatru.

8) Ponieważ kręcące się na wietrze wirniki zagrażają lecącym ptakom i nietoperzom, zalecane jest nie montowanie ich na szlakach sezonowych wędrówek ptaków. Według badań w różnych krajach, wirniki zabijają np. lecące gęsi, sokoły i orły, lecące na niskiej wysokości.

9) Zdarzyły się też wypadki związane z awariami turbin. Wraz z coraz większą popularnością energii pozyskiwanej z wiatru, ich liczba rośnie.

Elektrownie wiatrowe ciekawostki

10) Wyliczono, że jedna turbina produkuje tyle energii, co 16 tysięcy paneli solarnych. Jej energia zasila 1,2 tys. domów lub 13,5 tys. lodówek.

11) Około 80% masy turbiny wiatrowej jest wykonana z metali i może być powtórnie wykorzystana.

12) Aby turbina wiatrowa zaczęła się kręcić, wiatr powinien wiać z prędkością około 7 km/h. Jeśli szybkość wiatru przekracza 100 km/h, wirnik sam się wyłącza.

elektrownie wiatrowe ciekawostki farmy turbiny energia
Wiatraki montowane są tam, gdzie wieje silny wiatr. Elektrownie wiatrowe ciekawostki

13) Nowoczesna turbina emituje tyle hałasu, co kosiarka do trawy czyli 105 dB. Hałas z odległości 400 metrów od turbiny jest porównywalny do hałasu działającej lodówki.

14) Ile kosztuje jeden wiatrak? Zbudowanie małej przydomowej turbiny wiatrowej o mocy 3 kW kosztuje około 20 tys. złotych, elektrownia wiatrowa o mocy 5 kW to koszt około 35-40 tys. złotych. Obecnie na zwrot inwestycji trzeba czekać długo, ale w przyszłości może to się zmieni. Różne są sposoby obliczeń, ale inwestycja może się zwrócić po ok. 10 latach.

15) Czy pozyskanie energii jest bardziej opłacalne z fotowoltaiki czy z elektrowni wiatrowych? Różne są wyliczenia, jedno jest pewne: prąd uzyskany w sposób ekologiczny, to przyszłość.

16) Ile waży jeden wiatrak? Ten, który ma 100 metrów wysokości, waży ok. 310 ton, nie wliczając fundamentów.

elektrownie wiatrowe ciekawostki farmy turbiny energia
Coraz częstszy widok także w Polsce. Elektrownie wiatrowe ciekawostki

Energia z wiatru w Polsce

17) W Polsce najlepsze warunki do pozyskania energii z wiatru są nad Bałtykiem (najwięcej farm wiatrowych powstało w okolicach Darłowa i Pucka), także na Suwalszczyźnie i Podkarpaciu.

18) Łączna moc prądu wytworzonego dzięki elektrowniom wiatrowym w 2020 r. wyniosła w Polsce 6,2 GW (gigawatów).

19) Ocenia się, że wiatraki w Polsce pracują przez około 4 tys. godzin. Jeśli to zliczymy, pracują przez około 165 dni w roku.

20) W Polsce działa Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). Skupia czołowe firmy działające na rynku energetyki wiatrowej.

Elektrownie wiatrowe ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o energii odnawialnej
> Panele fotowoltaiczne ciekawostki
> Dowcipy

iPhone 14 Pro ciekawostki smartfony Poprzedni post iPhone 14 czy iPhone 14 Pro – porównanie nowych modeli od Apple
lokomotywa Marki ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Marki pod Warszawą – niezwykłe ciekawostki