13 ciekawych faktów o mieście Międzyrzecz
Z czego słynie Międzyrzecz ciekawostki i najważniejsze informacje na temat Międzyrzecza w woj. lubuskim
Międzyrzecz – fakty
1) Międzyrzecz, to ok. 20-tysięczne miasto w woj. lubuskim. Jest siedzibą powiatu międzyrzeckiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Międzyrzecz. Leży nad rzeką Obrą.
2) Miejscowość istniała już w IX wieku, a prawa miejskie uzyskała w I połowie XIII wieku.
3) Nazwa miasta nawiązuje do faktu, że położone jest między rzeką Obrą i wpadającą do niej rzeką Paklicą.
Międzyrzecz zabytki, ciekawe miejsca
4) Obecny klasycystyczny ratusz (ul. Rynek 1) zbudowano w latach 1743-1552 w miejscu poprzedniego, który spłonął w pożarze. Ma dwie kondygnacje i wieżę zegarową nakrytą neogotyckim hełmem. Codziennie w południe z wieży rozbrzmiewa hejnał miejski.
5) Piastowski Zamek Królewski wybudowano na sztucznym wzniesieniu wysokości 55 metrów, w połowie XIV wieku, na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Stanął w miejscu IX-wiecznego, drewnianego grodu. Zamek zniszczyli Szwedzi podczas potopu szwedzkiego (1655-1660). W 1574 r. zamek odwiedził król Henryk Walezy.
Obecnie zamek jest trwałą ruiną i wchodzi w skład Międzyrzeckiego Kompleksu Muzealnego. Jego częścią jest Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, znajdujące się w XIX-wiecznym budynku dawnej rezydencji starostów. Adres: ul. Podzamcze 2. Kompleks znajduje się na terenie XIX-wiecznego parku o powierzchni 6 ha.
6) Późnoklasycystyczny kościół św. Wojciecha wzniesiono w 1834 r. i do 1945 r. był świątynią ewangelicką. Ten obecnie rzymskokatolicki kościół stoi przy rynku.
7) Kościół św. Jana Chrzciciela (ul. Spokojna 6) wybudowano w 1474 roku, w stylu gotyckim. Potem był przebudowywany.
8) Późnoklasycystyczną synagogę żydowską (ul. Piotra Skargi 4) zbudowano w latach 1825-1827. Pełniła swą rolę do 1938 roku. W ostatnich latach budynek odrestaurowano.
9) Kilka kilometrów od Międzyrzecza znajduje się Jezioro Głębokie, mające ponad 100 ha powierzchni. Jest tu kompleks wypoczynkowy, pole biwakowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, itp. W ostatnich latach ma miejsce proces wysychania tego zbiornika.
Międzyrzecz ciekawostki
10) W 1520 r. w trakcie wojny polsko-krzyżackiej miała miejsce bitwa o Międzyrzecz. Miasto zostało zniszczone, a Krzyżacy dokonali krwawej rzezi na kilkuset polskich obrońcach.
11) W nieistniejącej już kamienicy przy rynku (kamienicy Jana Jakuba Volmera) nocował Napoleon Bonaparte.
12) Według spisu przeprowadzonego w 1005 roku, spośród 5,8 tys. mieszkańców Międzyrzecza 94% miało narodowość niemiecką. 2/3 mieszkańców było protestantami.
13) Klub piłkarski Orzeł Międzyrzecz założono w 1945 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na Stadionie Miejskim (ul. M.Mikuły 1) o pojemności 2500 miejsc.
Międzyrzecz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ratusz Międzyrzecza. Foto: silu / cc by-sa 3.0 pl
Zobacz też:
> Sulęcin
> Nowa Sól
> Świebodzin