W mieście Taleta z Miletu
Milet (Miletus), to starożytne greckie miasto w zachodniej Anatolii (Turcja). Znajduje się ok. 30 km na południe od miasta Söke, w pobliżu ujścia rzeki Büyükmenderes (Menderes)
Przed 500 rokiem p.n.e. Milet był największym greckim miastem na wschodzie. Handlowano tu m.in. wełną z
Sybaris (południowe Włochy). Milet był wtedy potęgą porską, zakładał greckie kolonie na wybrzeżu Morza Czarnego. W sumie ponad 60, w tym Abydos, Cyzicus, Sinope (obecnie Sinop), Olbia i Panticapaeum.
Wraz z mieszkańcami dwóch innych miast Jońskich: Caria, Myus i Priene, mieszkańcy starożytnego Miletu mówili charakterystycznym dialektem jońskim. W starożytnym Milecie mieszkały osoby ze świata literatury, nauki i filozofii, m.in. Tales, Anaksymander, Anaksymenes, Hekatajos i Arystydes.
Z historii (wybrane informacje)
Na początku i na końcu VI wieku p.n.e. miasto rządzone było przez tyranów: Thrasybulusa i Histiaeusa. W drugiej połowie VI wieku Milet przeszedł pod panowanie Persów, wraz z innymi greckimi miastami Anatolii. Około 499 r. p.n.e. Mieszkańcy Miletu przewodzili powstaniu jońskim, które oznaczało początek wojen grecko-perskich. W 494 roku miasto zostało zaatakowane i splądrowane przez Persów. W połowie 5 wieku miasto zostało osłabione i zubożone przez wewnętrzne podziały, a w 442 roku zostało pokonane na wojnie przez sąsiednie Samos. Wkrótce jednak miasto odżyło; w 412 r. miasto stanęło po stronie Sparty przeciwko Atenom. Według 20 rozdziału Dziejów Apostolskich pisma świętego, w Milecie w I wieku przebywał apostoł Paweł wraz z Łukaszem Ewangelistą.
Obecnie są tu ruiny będące pozostałościami po minionych czasach. Ruiny zajmują dawny półwysep ze wzgórzem Kalabak Tepe. Są tu hellenistyczne mury i fundamenty miasta. Jest teatr grecko-rzymski i ruiny przylegającej do niego bizantyjskiej warowni.
Do Miletu zawitał niedawno Wesoły Wieżowiec, który przywędrował tu z tureckim karykaturzystą. Jest nim Halit Kurtulmus Aytoslu, członek Partii Dobrego Humoru.
Tekst: (c) Sadurski.com
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec