Niesamowite fakty o Miliczu, woj. dolnośląskie
Z czego słynie Milicz ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Miliczu
Milicz informacje
1) Milicz, to ok. 12-tysięczne miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Milicz. Leży nad rzeką Barycz.
2) Miasto leży na Dolnym Śląsku, na pograniczu z Wielkopolską. Obecnie wchodzi w skład aglomeracji wrocławskiej, którą zamieszkuje 1,3 mln ludzi.
3) Po raz pierwszy w dokumentach pisanych o miejscowości o nazwie Miliche wspomniano w 1136 r. Prawa miejskie uzyskał w 1245 roku.
4) Jakie jest źródło nazwy Milicz? Pochodzi od nazwy osobowej i oznacza: Gród Milika.
5) Herb Milicza przedstawiający świętego Jerzego na koniu zabijającego smoka funkcjonuje co najmniej od XV wieku. Taki wizerunek znajduje się na najstarszej zachowanej pieczęci miejskiej.
Milicz ciekawostki z historii
6) W czasach króla Bolesława Krzywoustego Milicz był siedzibą kasztelanii (jednostka administracyjna podziału terytorialnego średniego szczebla w średniowiecznej Polsce).
7) W 1813 r. w Miliczu doszło do spotkania cara Aleksandra I z marszałkiem polnym Michaiłem Kutuzowem.
8) Od 1894 r. w Miliczu działała stacja kolejowa Milicz Wąskotorowy. Została zamknięta w 1991 r., a obecnie jest tu nieduży skansen taboru kolejowego (lokomotywa spalinowa, wagony).
Milicz atrakcje, zabytki
9) Zamek w Miliczu zbudowano nad rzeką Barycz pod koniec XIII wieku i by wtedy trzecią pod względem wielkości taką budowlą na Śląsku. Później, od XV w. był wielokrotnie przebudowywany. Na każdej z trzech kondygnacji miał kibelek, co było wówczas rozwiązaniem rzadko spotykanym. Obecnie obiekt jest w ruinie.
10) Klasycystyczny pałac zbudowano w Miliczu w latach 1797-1798. Zaprojektował go roku. Karol Geissler dla Joachima Karola Maltzana. Obecnie w pałacu mieści się Technikum Leśne. Otoczony jest parkiem, w którym znajdują się ruiny tzw. Czarnej Bramy.
11) Neorenesansowy kościół św. Michała Archanioła (ul. Kościelna) zbudowano w latach 1817-1821.
12) Kościół św. Andrzeja Boboli zbudowano na początku XVIII wieku w technice szachulcowej. Początkowo była to świątynia luterańska, od 1945 r. to kościół rzymskokatolicki. 59-metrową wieżę kościoła po jakiś czasie zmniejszono o 10 metrów, gdyż obawiano się, że runie.
13) Klasycystyczny kościół świętej Anny (ul. Łowiecka, w dzielnicy Karłowo) zbudowano w latach 1807-1808.
14) Stawy Milickie, które wzięły swą nazwę od Milicza, to zespół stawów rybnych w dolinie rzeki Baryczy, w okolicach Milicza i Żmigrodu. Stawów jest niemal 300, a ich łączna powierzchnia wynosi ok. 77 km². Zostały założone przez zakon cystersów w XIII wieku i są największym w Europie ośrodkiem hodowli karpia. W 1963 roku na ich obszarze utworzono rezerwat przyrody Stawy Milickie.
Milicz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Lubań
> Jelenia Góra
> Bolesławiec