Ciekawostki o Nepalu

Nepal ciekawostki atrakcje zabytki świątynia wycieczka

Nepal ciekawostki i najważniejsze informacje o Nepalu

Nepal

1) Nepal (Federalna Demokratyczna Republika Nepalu), to kraj azjatycki. Leży między Indiami i Chinami, w środkowych Himalajach. Państwo jest podzielone na 7 prowincji.

2) W Nepalu mieszka ponad 30 milionów ludzi. To kraj różnorodny etnicznie, a blisko 60% obywateli to Nepalczycy. 80% jest wyznawcami hinduizmu.

3) To kraj biedny. Choć 17% powierzchni to tereny uprawne, 75% dochodu przynosi rolnictwo. Przypuszcza się, że są tu znaczne bogactwa naturalne, jednak dotąd nie przeprowadzono badań. Coraz więcej dochodu przynosi turystyka związana z odwiedzaniem Himalajów i wyprawami.

4) Mieszkańcy posługują się językiem nepalskim czyli nepali. Ten język urzędowy kraju jest jednym z języków indoeuropejskich. Najstarsze zabytki piśmiennictwa w tym języku pochodzą z XIV wieku.

Nepal ciekawostki atrakcje zabytki wycieczka
Bogato zdobiona świątynia. Nepal ciekawostki

Nepal – geografia kraju

5) 80% powierzchni kraju, to góry, leżące średnio 8 tys. metrów nad poziomem morza. Na północy kraju jest klimat górski (tu tu są najwyższe szczyty Himalajów, włącznie z Mount Everestem (8848 m n.p.m.). Na południu zwrotnikowy monsunowy, który porasta dżungla.

6) Utworzony w 1976 r. Park Narodowy Sagarmatha znajduje się w północno-wschodniej części Nepalu. Ma powierzchnię 1148 km² i znajdują się tu góry Mount Everest, Lhotse i Czo Oju. Szczyt każdej z nich ma ponad 8 tys. metrów wysokości.

7) Największa rzeka Nepalu, to Karnali, mająca 970 km długości. Większość rzek tego kraju płynie na południe i wpada do rzeki Ganges (27 km długości, znajduje się na terytorium Indii i Bangladeszu).

nepalscy mnisi atrakcje zabytki wycieczka
Nepalscy mnisi

Nepal ciekawostki

8) Stolicą Nepalu jest miasto Katmandu. Wraz z miastami Patan i Bhaktapur w aglomeracji mieszka milion ludzi. Miasto leży w centrum kraju, w Dolinie Katmandu. Miasto w 723 roku założył król Gunakamadeva.

9) Po wojnie z Brytyjczykami w latach 1814–1816, Nepal stracił 1/3 obszaru. Choć w 1923 r. oba kraje podpisały porozumienie, a Wielka Brytania uznała suwerenność Nepalu, kraj był pod silnym wpływem Wielkiej Brytanii. Później było tu niespokojnie pod względem politycznym, a w 1962 r. Indie wprowadziły blokadę gospodarczą. Od 1996 r. przez kilka lat trwała tu rewolucja. Zamordowano króla i jego rodzinę. W 2005 r. wprowadzono stan wyjątkowy. W 2008 r. odbyły się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego (parlamentu) i odtad w Nepalu jest względnie spokojnie.

Nepal ciekawostki atrakcje zabytki wycieczka
Na terenie jednej ze świątyń. Nepal ciekawostki

10) W Nepalu jest ponad 400 szczytów o wysokości ponad 5800 m n.p.m., na które można się wspinać. Aby wejść na wybrane (w tym na Mount Everest), potrzebne jest zezwolenie od rządu.

11) Co roku Nepal odwiedza pół miliona turystów i liczba ta rośnie.

12) Walutą Nepalu jest rupia nepalska (obecnie 1 zł, to 30 rupii).

13) 25 kwietnia 2015 roku w Nepalu miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Zginęło ponad 7 tys. ludzi.

14) Przed wyjazdem do Nepalu warto się zaszczepić przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi, choć obowiązku takiego nie ma. Przepisy mogą się jednak zmienić.

Nepal ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Mjanma (Birma)
> Waranasi, Indie
> Hanoi, stolica Wientamu