atrakcje Ostrzeszowa zabytki w Ostrzeszowie

Z czego słynie miasto Ostrzeszów

Czas czytania:2 minut/y, 7 sekund/y

Z czego słynie miasto Ostrzeszów ciekawostki z historii, zabytki Ostrzeszowa i ciekawe miejsca w Ostrzeszowie, mieście na południu Wielkopolski

Ostrzeszów

1) Ostrzeszów, to ok. 15-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą powiatu ostrzeszowskiego i gminy Ostrzeszów.

2) Miasto położone jest na Wzgórzach Ostrzeszowskich. Najwyższym wzniesieniem tego pasma, a przy okazji najwyższym punktem woj. wielkopolskiego, jest Kobyla Góra (284 m n.p.m.), na której od 1999 r. stoi tzw. Krzyż Jubileuszowy.

Ostrzeszów ciekawostki ratusz rynek muzeum
Ostrzeszów: dawny ratusz na rynku, obecnie muzeum

Ostrzeszów ciekawostki z historii

3) Ostrzeszów jest miastem od XIII wieku. Lokację miejską nadano przez 1283 rokiem.

4) To miasto królewskie, które za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w XIV wieku otoczono murami i zbudowano tu zamek. Podczas oblężenia miasta w czasie potopu szwedzkiego, w 1656 r. obrońcy wysadzili zamek w powietrze, nie pozwalając wojskom szwedzkim na jego zdobycie. Do dziś zachowała się ceglana wieża zamkowa. Stoi w centrum miasta, w miesiącach wakacyjnych można ją zwiedzać w niedziele, lub po skontaktowaniu się z Muzeum Regionalnym.

5) W 1905 r. w Ostrzeszowie mieszkało 4946 osób. 72% mieszkańców było narodowości polskiej.

6) Po zdobyciu miasta we wrześniu 1939 r., Niemcy nie chcieli sobie łamać języka na wymawianiu nazwy Ostrzeszów i przemianowali go na Schildberg. Między 1939 a 1945 r. był tu obóz jeniecki, przez który przeszło ponad 125 tysięcy jeńców polskich i alianckich.

Ostrzeszów ciekawostki zabytki kościół
Ostrzeszów ciekawostki; gotycki kościół
Ostrzeszów ciekawostki wieża ciśnień atrakcje
Wieża ciśnień w Ostrzeszowie

Zabytki Ostrzeszowa, ciekawe miejsca

7) Gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej stojący przy ul. Farnej, zbudowano na przełomie XIV i XV wieku. Na jego ścianach w połowie XX wieku odkryto polichromie z XV/XVI wieku.

8) Dawny ratusz Ostrzeszowa (ul. Rynek 19) zbudowano w 1840 roku, na fundamentach poprzedniego. Od 1998 r. jest zabytkiem. Obecni mieści się tu Muzeum Regionalne im. Władysława Golusa oraz Urząd Stanu Cywilnego.

9) W XVII wieku, początkowo z drewna, zbudowano dla benedyktynów klasztor i kościół. Został zniszczony i obrabowany podczas potopu szwedzkiego, później był przebudowany.

10) Drewniany Kościół św. Mikołaja zbudowano w 1758 roku. W ołtarzu głównym znajduje się figura św. Mikołaja.

Ostrzeszów ciekawostki zabytki wieża
Dawna wieża zamkowa. Ciekawostki o Ostrzeszowie

Ostrzeszów ciekawostki

11) W mieście działają dwie bezpłatne linie autobusowe, kursujące także do okolicznych miejscowości.

12) Victoria Ostrzeszów, to klub piłkarski założony w 1920 roku. Piłkarze rozgrywają mecze na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji im. Janusza Kusocińskiego, mieszczącym 2 tys. widzów.

13) W 1984 r. odsłonięto Pomnik Harcerski, mający kształt kurhanu, którego szczyt zdobi harcerska lilia z brązu. Pomnik upamiętnia harcerzy ostrzeszowskich poległych w walkach o niepodległość Polski.

Ostrzeszów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Chodzież
> Gniezno
> Pniewy

hazard nauka o powodzeniu Poprzedni post Nauka o powodzeniu. Jak poprawić swoje szanse w hazardzie?
programista Fullstack programowanie Następny post Od nowicjusza do programisty Fullstack: Szczegółowa ścieżka nauki