Patelnie beztłuszczowe – jak używać i co mamy do wyboru?
Patelnie beztłuszczowe
Smażyć bez użycia tłuszczu i jeść lekkostrawne posiłki… Czy w tym zadaniu pomoże nam patelnia beztłuszczowa? Czym w ogóle jest, jak jej używać i czy faktycznie pozwala smażyć posiłki bez użycia nawet kropelki tłuszczu? Poznaj różne rodzaje patelni beztłuszczowych i wybierz model dopasowany do swoich potrzeb.
Od jakiegoś już czasu często mówi się o beztłuszczowym przygotowywaniu posiłków. Związane jest to z rosnącą świadomością na temat zdrowego odżywiania. Liczne blogi na ten temat, wypowiadający się w mediach znawcy oraz popularność zachęcających do aktywności fizycznej i zbilansowanej diety sportowców na pewno korzystnie wpływa na to, że coraz więcej osób decyduje się na zmianę swoich nawyków żywieniowych. Naprzeciw ich oczekiwaniom wychodzą producenci kuchennego wyposażenia, ponieważ również domowe sprzęty mogą pomóc we wprowadzeniu zdrowej diety. Na pewno wśród akcesoriów, w które warto zainwestować, jeśli myśli się o zmianach w diecie, należy wymienić patelnie beztłuszczowe.
Dlaczego warto ograniczyć tłuszcze?
Odpowiadając na to pytanie, wiele osób wskaże argument związany z odchudzaniem. Nie jest to jednak cała prawda na temat tego, dlaczego spożywanie mniejszej ilości tłuszczu może korzystnie odbić się na naszym organizmie. Powodów jest wiele, ponieważ dużo jest też chorób uzależnionych od jego nadmiaru. Należy do nich chociażby miażdżyca czy choroby układu krążenia. Trzeba przy tym pamiętać, że nie każdy tłuszcz jest zły. Wyróżniamy dwa jego rodzaje:
tłuszcze nasycone, znajdujące się w produktach pochodzenia zwierzęcego oraz żywności przetworzonej,
tłuszcze nienasycone, czyli te pochodzenia roślinnego, wchodzące w skład orzechów czy oliwek, obecne również w rybach i w owocach morza.
Zwykło się mówić, że ograniczać należy tłuszcze nasycone, jednak prawda jest znacznie bardziej skomplikowana – wiele zależy od sposobu przygotowania potrawy i doboru składników. Nie każdy chce całkowicie wyeliminować ze swojej diety mięso. Warto wówczas zdecydowanie częściej sięgać po mięso chude, np. drób. Z pewnością najbardziej szkodliwe dla zdrowia są dania smażone na dużej ilości tłuszczu, w głębokim oleju, tłuste mięsa, np. wieprzowina, gęś, kaczka, a także fast-foody, słone przekąski oraz słodycze. To właśnie takie produkty należy ograniczyć w diecie lub najlepiej całkowicie się ich pozbyć.
Nie jest możliwe ani nawet wskazane, aby tłuszcze z diety całkowicie wyeliminować. Przede wszystkim dlatego, że dzięki tłuszczom w naszym organizmie rozpuszczają się niektóre witaminy. Chronią one także przed nadmierną utratą ciepła, biorą udział w produkcji hormonów i enzymów oraz mają korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Wszystko należy robić z rozsądkiem, właściwie dobierać produkty spożywcze, czytać etykiety, układać swój jadłospis tak, aby dużo w nim było produktów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9.
Nie bez znaczenia jest tutaj również obróbka termiczna. Pomocą okazać się może patelnia beztłuszczowa.
Patelnie beztłuszczowe – właściwości i rodzaje
Chociaż określenie „beztłuszczowa” wskazuje, że do przygotowania posiłku na takiej patelni nie musimy używać tłuszczu, trzeba pamiętać, że minimalna jego ilość jest tu niezbędna, chociażby po to, aby patelni nie zniszczyć lub nie przypalić przygotowywanych dań, które stają się przez to nie tylko niesmaczne, ale również niezdrowe. Z tego też względu patelnię beztłuszczową powinno się raczej nazywać patelnią niskotłuszczową. Pozostańmy jednak przy obecnie funkcjonującej nazwie, mając na uwadze fakt, że do smażenia zawsze używamy chociażby odrobiny tłuszczu.
Wyróżnić możemy kilka rodzajów patelni beztłuszczowych:
patelnie granitowe – są one niezwykle odporne na wszelkie uszkodzenia i faktycznie wymagają użycia bardzo niewielkiej ilości tłuszczu. Ten rodzaj patelni oferuje m.in. węgierska firma B***inger H**s (https://www.garneczki.pl/marka/berlinger-haus), która produkuje patelnie aluminiowe pokryte wewnątrz ultramocną powłoką granitową;
patelnie teflonowe – są to najpopularniejsze patelnie omawianego typu; choć faktycznie pozwalają ograniczyć tłuszcz w diecie, równocześnie najłatwiej ze wszystkich ulegają zniszczeniu, a to już może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Nieuszkodzona patelnia teflonowa będzie dobrze spełniała swoje zadanie, ale naczynie z zarysowaną czy startą powłoką należy od razu wyrzucić;
patelnie tytanowe – porównać je można do patelni teflonowych z tą jednak podstawową różnicą, że patelnie tytanowe są zdecydowanie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Podczas przygotowywania posiłku nie wydzielają się tu żadne trujące substancje; dużą ich zaletą jest również to, że można je myć w zmywarce;
patelnie ceramiczne – te patelnie mają bardzo gładką, ale przy tym niezwykle twardą i trwałą powierzchnię; dużą ich zaletą jest to, że są bezpieczne dla zdrowia;
patelnie mineralne – są to patelnie łączące w sobie dwa materiały – z zewnątrz wykonane są z aluminium, a wewnątrz pokryte nieprzywierającą powłoką mineralną;
patelnie z inną powłoką nieprzywierającą – różne firmy oferują coraz to nowsze rozwiązania, które sprawiają, że ich patelnie pozwalają na ograniczenie tłuszczu i długie użytkowanie, przykładem jest tutaj patelnia Zwieger z powłoką Greblon C3+, która składa się z kilku warstw: aluminium, powłoki podkładowej, powłoki zabezpieczającej i powłoki zewnętrznej.
Jak widać, wybór patelni beztłuszczowych jest naprawdę szeroki. Ciekawą i naprawdę dużą ofertę znaleźć można w sklepie internetowym G***czki.pl, gdzie patelnie z powłokami nieprzywierającymi dostępne są w ofertach różnych marek, zarówno tych polskich, jak i zagranicznych. Takie patelnie możliwe są do zakupienia pojedynczo lub od razu w zestawie naczyń o różnych średnicach.
Jak używać patelni beztłuszczowej?
Patelnie z powłokami nieprzywierającymi to świetny sposób, by smażyć potrawy, które nie będą ociekały tłuszczem. Pamiętajmy jednak, że smażenie całkowicie bez tłuszczu nie jest możliwe! Oczywiście nikt nam tego nie zabroni, ale przyrządzone w taki sposób dania nie będą ani zdrowe, ani smaczne. Kładąc na suchej patelni mięso, ryby czy warzywa, nie ma mowy o smażeniu, ale o prażeniu dań. Prażenie powinno trwać naprawdę krótko, ale taki zabieg nie umożliwi przyrządzenia steka i rybnego filetu. Prażyć można pestki dyni czy słonecznika, ale nie mięso czy warzywa.
Do smażenia używajmy zatem zdrowych tłuszczów. Patelnie z powłoką non-stick pozwalają na użycie mniejszej ilości oleju, który możemy rozprowadzić po wnętrzu patelni za pomocą atomizera. Czekamy, aż patelnia się rozgrzeje i dopiero wtedy układamy na niej składniki. Do mieszania czy obracania żywności używajmy wyłączenie delikatnych przyborów kuchennych, czyli takich wykonanych z silikonu, nylonu, plastiku czy drewna. Stalowe akcesoria mogłyby uszkodzić powłokę, która utraciłaby swoje właściwości. Niektóre patelnie z mocniejszymi powłokami nadają się do mycia w zmywarce – za każdym razem należy jednak zwracać uwagę na oznaczenia producenta. Jeśli producent zaleca mycie ręczne, poczekajmy, aż patelnia ostygnie i umyjmy ją miękką stroną gąbki. Wszelkie zabrudzenia powinny z łatwością odejść od gładkiej, szczelnej powłoki.
Zobacz też:
> Niesamowite ciekawostki o patelniach
> Kuchnia Irlandii, Dzień Świętego Patryka
https://www.g****czki.pl/marka/berlinger-haus
Link zdjęty 13.10.22, dziękujemy za współpracę / patelnie beztłuszczowe