Piastów pod Warszawą – ciekawostki
Piastów ciekawostki i najważniejsze informacje o Piastowie. Historia miasta, atrakcje, co warto zobaczyć
Miasto Piastów
1) Piastów, to 23-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim. Jest jednym z miast aglomeracji warszawskiej. Graniczy m.in. z warszawską dzielnicą Ursus i Pruszkowem. Stąd do centrum Warszawy jest 14 kilometrów.
Piastów ciekawostki z historii
2) Wiadomo, że w XVI w. na terenie obecnego Piastowa były dwie wsie: Utrata i Żdżary.
3) W 1865 r. władze zaboru rosyjskiego, za popieranie przez kościół powstania styczniowego, odebrały majątek ówczesnym właścicielom czyli Wyższemu Seminarium Duchownemu św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Grunty sprzedano rosyjskim ziemianom.
4) Do 1926 r. obecny Piastów nazywał się Utrata. O nowej nazwie zdecydowali mieszkańcy, wybierając nazwę spośród 11. zgłoszonych do konkursu. Nazwę Piastów zgłosił wówczas 14-letni harcerz Zygmunt Kosewski. Potem został potem honorowym obywatelem miasta.
5) Piastów otrzymał prawa miejskie w 1952 roku. Mieszkało tu wówczas 10 tys. ludzi.
6) W związku z rozbudową Zakładów Mechanicznych „Ursus” (produkowały ciągniki, obecnie firma nie istnieje), w ich okolicach odnotowano napływ ludności. Ponieważ Ursus, dzielnica Warszawy, położony był obok Piastowa, powstało tu osiedle mieszkaniowe Gołąbki. 31 grudnia 1961 r. Gołąbki włączono do Ursusa.
Piastów ciekawostki, co zobaczyć
7) Biały Pałac (willa Adelajda) zbudowano w stylu art nouveau, na początku XX wieku. Na przełomie 1920 / 1921 mieszkał w nim Charles de Gaulle, wówczas członek francuskiej misji wojskowej. Po II wojnie światowej pałac niszczał, w 2013 r. runęła jedna ściana budynku, a wkrótce został rozebrany. Pozostały trzy wille będące kiedyś częścią kompleksu pałacowego. Stoją przy ul. Wyspiańskiego 3 (wcześniej ul. Godebskiego).
8) W latach 20. XX wieku zbudowano w Piastowie Kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Potem był rozbudowywany. Na początku XXI wieku dobudowano dwie wieże. Stoi przy Alei Krakowskiej 17.
9) Dąb Bartuś rosnący obok ul. Bema 9 ma półtorej wieku i od 1984 r. jest pomnikiem przyrody. Ma ponad 20 metrów wysokości.
10) W Piastowie jest kilka pomników, wymienimy dwa z nich. Od 1979 r. stoi pomnik pamięci żołnierzy Wojska Polskiego, upamiętniający polskich żołnierzy rozstrzelanych przez Niemców 12 września 1939 roku. Stojący od 1987 r. obok bloku przy ul. Dąbrowskiego 2 pomnik upamiętnia harcerzy i harcerki z Piastowa, walczących o wolną Polskę w latach 1939-1945.
11) Przystanek kolejowy Piastów znajduje się przy ul. Dworcowej. Zatrzymują się tu pociągi podmiejskie Kolei Mazowieckich oraz linia S1 SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej).
12) Przy ul. Generała Ignacego Prądzyńskiego w Piastowie jest park sportowo-rekreacyjny.
13) Miejski Klub Sportowy Piast Piastów, to głównie klub piłkarski. Został założony w 1932 roku.
Piastów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com