banknoty pieniądz ciekawostki banknot waluta

Pieniądz ciekawostki: monety, banknoty…

Czas czytania:6 minut/y, 16 sekund/y

Pieniądze podobno wymyślili Fenicjanie. Niestety wymyślili ich za mało i nie dla każdego wystarcza. Sadurski.com zaprasza na ciekawostkach o pieniądzach. Pieniądz ciekawostki!

Historia pieniądza i płatności

• Najstarszą formą pieniądza były różne wartościowe przedmioty, w pojęciu ówczesnego człowieka. Środkiem płatniczym były m.in. bydło, owce, muszelki, mydło, herbata, skóry zwierząt, tytoń, ziarno kakao, pióra ptaków, haczyki na ryby, słonie, a nawet zęby niedźwiedzia i pazury ptaków.

• Jeszcze w 1900 roku w niektórych krajach Afryki krowa była czymś w rodzaju pieniądza. Osoba mająca dużo bydła, miała wiele “caput” (kapitału). To określenie występuje do dziś, dla określenia pieniądza.

pieniądz ciekawostki monety bilon
Monety istnieją na świecie od wieków. Pieniądz ciekawostki

Monety – historia monet

• Początkowo na monetach były wyłącznie wizerunki osób nieżyjących.

• Pierwsze monety, na których był nominał (wartość monety podana w cyfrach) wybito w Lidii (obecna Turcja). Były wykonane ze stopu złota i srebra.

• W świątyni Junony Monety, bogini kobiecości i małżeństwa, Rzymianie bili swoje monety.

• Jedne z najstarszych monet bito w Chinach. Były z brązu i miały kształt muszelek kauri. Inne ciekawe kształty monet? Bito też monety kwadratowe oraz w kształcie… meczet.

• Pierwsza moneta bita na ziemiach polskich, to denar z wizerunkiem Mieszka I. Była bita za panowania Mieszka II.

pieniądz ciekawostki monety bilon
Każdy kraj bije swoje monety. Pieniądz ciekawostki

Monety ciekawostki inne

• W 1862 roku w USA wybito ogromna monetę. Na awersie był prezydent Beniamin Franklin, a na rewersie reklama firmy Ayers Sarsaparilla.

• Złota 20-dolarówka z 1933 roku została kupiona na aukcji za 7 mln dolarów.

• Rosyjski bank centralny na swoje 150-lecie wydał złotą monetę, której waga wynosiła… 5 kilogramów o miała średnicę 53 cm. Jej wartość minimalna wynosi 50 tys. rubli, a rzeczywista 6 mln rubli. Rekordzistką jest jednak moneta australijska. Miała 100 kg, średnicę 83 cm, a jej wartość nominalna: 1 mln dolarów. Ważyła 1 tonę.

• Swojego czasu na wschodzie popularne były monety z dziurą w środku. Chodziło o zabezpieczenie przed ich zgubieniem. Monety wystarczyło założyć na sznurek i go zawiązać.

pieniądz ciekawostki monety bilon
Monety czyli bilon. Pieniądz ciekawostki

• Z czasem przywiązywano coraz większą wartość do metalu, z jakiego bito monety. Wartość pieniądza zależała od kruszcu. Dlatego monety srebrne i złote miały większą wartość od monet z brązu, miedzi, niklu czy aluminium.

• Pierwszą wystawę numizmatów otwarto za czasów panowania Decjusza Trajana (249-251) r. n.e.

Kolekcjonerzy monet

• Pierwszym znanym kolekcjonerem monet był rzymski cesarz Oktawian August.

• Pierwszym znanym kolekcjonerem monet w Polsce był biskup chełmiński, żyjący pod koniec XV wieku. Ówczesny kronikarz ocenił to hobby jako przejaw głupoty. Kolekcjonerami monet byli też królowie polscy: Jan Olbracht, Władysław IV Waza, Jan III Sobieski i Stanisław II August.

pieniądz ciekawostki banknoty banknot
Amerykański dolar (USD), to chyba najpopularniejsza waluta świata. Pieniądz ciekawostki

Banknoty – historia banknotów

• Papierowe banknoty pojawiły się w Chinach około 960 roku. Dlaczego? Cesarzowi z dynastii Song zabrakło metalu do bicia monet. Banknoty te nawiązywały do papierowych kwitów, które od około 600 roku n.e. wystawiali sobie kupcy, gdyż duża ilość monet i duży ciężar stawał się dla nich problemem. Wcześniej podobne kwity wystawiali sobie Sumerowie i Egipcjanie, jednak nie znali papieru i kwity pisano na czymś innym.

Banknoty ciekawostki – ciekawostki o banknotach

• Banknoty Australii i Rumunii zrobione są z plastiku (polimery), który jest o 400 % trwalszy niż papier z którego drukowano banknoty. Ale i tak w banknotach papierowych niewiele jest obecnie papieru. Obecne banknoty USA w 75% są z bawełny.

• Zimbabwe w 2009 roku wydało banknot o nominale 100 bilionów zimbabweńskich (miał czternaście zer). Inflacja była wtedy taka, że bochenek chleba kosztował 300 miliardów.

• W 1917 roku Rumunia wydała banknoty o nominale 10 banów. Miały rozmiar 27x38mm czyli były wielkości… znaczka pocztowego.

pieniądz ciekawostki banknoty banknot
Dolary amerykańskie, dolce, zielone… Najbardziej pożądana waluta świata

• Wyemitowany przez Filipiny w 1998 roku banknot o nominale 100 tys. peso był większy niż kartka formatu A4, (miał rozmiar 21,6x 35,5 cm).

• Wprowadzony do obiegu w 1973 roku przez Singapur banknot o nominale 10 tys. dolarów, na złotówki miał wartość 25 tys. zł.

Pieniądz ciekawostki inne

• Na świecie jest ponad 170 walut.

• Brytyjska królowa Elżbieta II podobno dotychczas trafiła na banknoty i monety 45 krajów. Jej wizerunek także na pieniądzach zmieniał się z upływem lat. Na kanadyjskim banknocie była 9-letnią dziewczynką.

• Dopiero 15 lutego 1971 roku Wielka Brytania i Irlandia przeszły na system dziesiętny. Wcześniej funt szterling był wart tyle, co 240 pensów lub 20 szylingów.

pieniądz ciekawostki banknoty banknot
Królowa Elżbieta – najpopularniejsza osoba na banknotach i monetach. Pieniądz ciekawostki

• Bankowość powstała w XIV wieku. Wtedy też powstały francuskie słowo: banque i włoskie: banco.

• Egzonumia, to kolekcjonerstwo żetonów, medali i innych przedmiotów.

• Świnia jest symbolem oszczędzania trochę przez pomyłkę. Kiedyś na wyspach brytyjskich pieniądze przechowywano w słojach z gliny, które nazywano pygg (w języku staroangielskim pygg = glina). Z czasem to słowo przekształcono w pig – czyli świnia.

• Skąd wzięło się określenie “bankrut”? Gdy handlarz stał się niewypłacalny, inni przewracali jego stół. Banca rota w języku włoskim oznacza: połamana ławka.

• Wyliczono, że trzy najbogatsze rodziny świata mają tyle samo pieniędzy, co 48 najbiedniejszych krajów świata.

pieniądz ciekawostki bankomat pieniądze banki bankomaty
Bankomat. Ten widok zna każdy posiadacz karty kredytowej. Pieniądz ciekawostki

Bankomaty ciekawostki

• Pierwszy bankomat (bankomath) wymyślił amerykański wynalazca Luther G. Simjian. Postawiono go w Nowym Jorku. Za pierwszy bankomat uważa się jednak urządzenie, które w 1967 roku stanęło przed londyńskim bankiem. Jego konstruktorem był Stephard Barron.

• Z bankomatów najczęściej wypłacamy pieniądze w piątek.

Pieniądz i współczesność

• Pieniądz elektroniczny pojawił się w 1960 roku. Początkowo takimi płatnościami firmy rezerwowały bilety lotnicze dla swoich klientów. Ten sposób płacenia zaproponowały IBM oraz American Airlines. Podobne transakcje zaproponowano w 1982 roku we Francji, gdy pojawił się system Mintel. Były to już rozliczenia dostępne dla każdego.

• Pieniądz w 92 procentach istnieje w rozliczeniach pieniężnych banków, to tylko cyfry. Natomiast wszystkie istniejące na świecie banknoty i monety, to 8% pieniądza “istniejącego” na świecie.

pieniądz ciekawostki karta kredytowa płatności
Karta kredytowa – czyli plastikowy pieniądz używany na całym świecie

Karta kredytowa ciekawostki

• Karta kredytowa pojawiła się w USA w latach 20-tych XX wieku. Początkowo służyła jako sposób zapłaty w niektórych stacjach benzynowych i sklepach; każdy z nich miał swoją kartę. W latach 50-tych kartę, którą można było płacić w całych Stanach wystawiła firma Diners Club. W 1958 roku kartę, którą można było płacić w całym świecie, wystawiła American Express.

> Ciekawostki o USA

Znaczki pocztowe czyli banknoty

• Na początku wojny secesyjnej w Ameryce nie było metalu, aby bić monety. Dlatego Konfederacja Stanów Południowych podjęła decyzję, aby pełnoprawnymi środkami płatnymi zostały… znaczki pocztowe. Aby chronić przed zniszczeniem ową walutę, jeden z pomysłowych Amerykanów wymyślił oraz opatentował opakowanie ochronne. Na podobny krok (znaczki pocztowe zamiast banknotów) zdecydowała się Ukraina w 1918 roku oraz carska Rosja. Obecnie ta waluta jest mile widziana w kolekcjach numizmatycznych, jak i w kolekcjach filatelistów.

Polska waluta ciekawostki

28 listopada 1919 r. nowy sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o wprowadzeniu nowej waluty, którą został złoty. Złotówka wygrała z takimi nazwami, jak: lech i pol. Złotówka została oparta na parytecie złota. Ustalono, że wartość 1 złoty ma równowartość 9/31 grama czyli około 0,29 uncji czystego złota. Z powodów trudności ekonomicznych młodego państwa jaki błla Polska, wymiana marki na złotówki rozpoczęła się dopiero 4 i pół roku później, 28 kwietnia 1924 roku.

Tu więcej: > Ciekawostki o polskiej walucie

Ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Najbardziej oryginalne znaczki pocztowe świata
> Automaty vendingowe
> Tatuaże ciekawostki

Twój Tydzień Wielkopolski Poprzedni post Twój Tydzień Wielkopolski
japońska manga anime Japonia komiksy Następny post Manga wszechobecna w Japonii