Pigwowiec i pigwa
Pigwa, owoc z pachnącą skórką i twardym rdzeniem. Cieszy nas od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Zwykle nie jest spożywana na surowo, ale dżem z tych owoców w ocenie smakoszy konkuruje ze słynnym dżemem dereń.
Bez pigwy trudno sobie wyobrazić kuchnię narodów Kaukazu i Azji Środkowej. Jego owoce są również wykorzystywane do przygotowywania potraw śródziemnomorskich. Pigwą doprawiają mięso, aby uzyskać dania o niezwykłym delikatnym aromacie. Napoje bezalkoholowe z niego gaszą pragnienie i nasycają ciało przydatnymi substancjami. Domowe preparaty z pigwy pomagają w walce z sezonowym niedoborem witamin.
Pigwa pospolita lub podłużna oraz pigwa japońska (pigwowiec), to dwa rodzaje pigwy. Przedstawiamy je poniżej.
Pigwa pospolita – złote jabłko
Pigwa jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cydonia, z rodziny różowatych. Jej ojczyzną jest Kaukaz i Azja Środkowa. Jej owoce, to fałszywe jabłka w kształcie gruszki lub kuliste – początkowo przykryte filcowym działem, który ginie w miarę dojrzewania.
Jasnożółta dojrzała pigwa, jest jednym ze skarbów Medei z mitu Argonautów. Jabłka złotej pigwy w starożytnej Grecji były symbolem szczęśliwego życia małżeńskiego, ucieleśniając harmonijne połączenie rodzaju męskiego i żeńskiego.
Słynne jabłko niezgody, podarowane przez Parysa bogini miłości Afrodyty, według niektórych źródeł nie było owocem jabłoni, ale pigwą.
W starożytnym Rzymie pigwa była również poświęcona bogini miłości, Wenus. Aromat owocu uważano za afrodyzjak.
Najstarsze odmiany pigwy, które zapuściły korzenie w Europie, również zostały wyhodowane przez rzymskich ogrodników.
Dziś drzewa owocowe pigwy są uprawiane nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale też w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Australii oraz w niektórych częściach kontynentu afrykańskiego.
Właściwości pigwy
W medycynie ludowej stosuje się nie tylko owoce, ale także nasiona i liście pigwy. Preparaty na bazie tej rośliny mają szeroki zakres efektów terapeutycznych.
Dojrzała pigwa zawiera:
• witaminę C i niacynę;
• dużą ilość potasu;
• wapń, magnez, fosfor, sód;
• dużą ilość pektyny.
Zastosowanie pigwy polega na działaniu moczopędnym i żółciopędnym na organizm. Owoce są również stosowane jako wzmacniające, witaminowe lekarstwo. Ściągające właściwości pigwy pozwalają na stosowanie owoców w chorobach żołądka i jelit, którym towarzyszy biegunka. Uzdrowiciele zalecają stosowanie pigwy w chorobach płuc. Jej owoce są przydatne w chorobach sercowo-naczyniowych.
Sok z pigwy ma działanie bakteriobójcze. Służy do płukania chorób zapalnych jamy ustnej, zewnętrznie – do leczenia wrzodów i ran.
Nasiona pigwy zawierają dużą ilość śluzu. Przygotowywane są z nich napary i wywary.
Pigwowiec – pigwa japońska
Ozdobne krzewy japońskiej pigwy pięknie zdobią każdy letni domek. Ta roślina należy do rodziny Rosaceae i rodzaju Chaenomeles. Jasne kwiaty pigwowca od dawna zachwycają mieszkańców Japonii i Chin.
Naukowcy z Japonii znaleźli zastosowanie jego owocom, podobne w składzie, smaku i aromacie, do zwykłych pigw. Dziś pigwa japońska z powodzeniem jest uprawiana nawet w północnych regionach Rosji.
Owoce pigwowca są mniejsze, ale nie mniej pachnące i zdrowe niż owoce pigwy pospolitej.
Właściwości japońskiej pigwy
Główną zaletą tych owoców jest duża ilość kwasu askorbinowego. Według tego wskaźnika pigwowiec może nawet konkurować z samą cytryną. Ze względu na dużą ilość witaminy C, pigwa japońska pomaga organizmowi radzić sobie z przeziębieniami sezonowymi i pokonać niedobór witamin.
Owoce zawierają dużą liczbę mikro i makroelementów. Są bogate w antocyjany, związki fenolowe, garbniki, kwasy owocowe. Pigwowiec wzmacnia naczynia włosowate, przydatny w profilaktyce miażdżycy.
Napar z japońskiej pigwy jest zalecany w przypadku niskiej kwasowości.
Duża ilość pektyny pomaga usunąć sole metali ciężkich i radionuklidy z organizmu, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających na obszarach o złej ekologii.
Ciekawostki o pigwie: Sadurski.com