Krwiożercze ryby, piranie. Najstraszniejsze ciekawostki
Piranie zwykle nie atakują ludzi. Chyba, że brakuje im pożywienia w okresie składania ikry. Zdarzają się makabrycznie wyglądające zranienia ciała człowieka (np. wyrwane fragmenty mięśni, odgryzione palce), jednak niezwykle rzadko dochodzi do śmierci. Przeczytaj najbardziej fascynujące ciekawostki o piraniach
Ryba pirania
1) Piranie występują w rzekach Ameryki Południowej, od Wenezueli po Argentynę. Sporadycznie też w innych wodach świata (Chiny, Bangladesz, USA). Stąd apele w tych krajach, aby nie wchodzić do wód, których się nie zna.
2) Ryby piranie żywią się świeżym mięsem. Jedzą ptaki, ssaki i gryzonie. Młode piranie jedzą też owady i małe skorupiaki. Zdarza się, że są kanibalami czyli zjadają inne piranie. Niektóre gatunki piranii żywią się roślinami.
3) Piranie atakują ofiary nie w pojedynkę, lecz całym stadem.
4) Istnieje kilkadziesiąt gatunków piranii (szacuje się, że od 30 do 60).
5) Charakterystyczne, ostre zęby o trójkątnym kształcie, osadzone z obu szczękach, mają cztery gatunki piranii: Pristobrycon, Pygocentrus, Serrasalmus i Pygopristis.
6) Najczęstsze ubarwienie piranii, to kolor szary, z pomarańczowo-czerwonymi elementami na ciele.
7) Pojedyncze piranie są nieśmiałe. Agresja stada wynika z tego, że muszą bronić się przed swoimi drapieżnymi, naturalnymi wrogami, np. krokodylami i delfinami rzecznymi.
8) Dorosłe piranie atakują o zmroku i o świcie. Młode w ciągu dnia. Do ataku prowokuje je zapach krwi.
Kolejne ciekawostki o piraniach
9) Pirania może żyć nawet 25 lat.
10) Samica piranii może znieść nawet 4,5 tys. jaj. Po kilkunastu dniach wylęgają się młode.
11) Piranie po złożeniu jaj w wykopanych przez siebie dołach, pływają w pobliżu, chroniąc je przed innymi zwierzętami. Wiele gatunków piranii opiekuje się swym potomstwem o wykluciu.
12) Najsłynniejszy film z piraniami, to horror “Pirania” z 1978 roku.
Ciekawostki o piraniach (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o karpiach
> Zombie ciekawostki
> Ciekawostki o wielorybach