pomnik Płowce ciekawostki bitwa pod Płowcami historia

Wieś Płowce i bitwa pod Płowcami

Czas czytania:2 minut/y, 15 sekund/y

Bitwa pod Płowcami informacje, ciekawostki o bitwie, historia. Pomniki, wieś Płowce ciekawostki

Płowce informacje

1) Płowce, to wieś na Kujawach, w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie radziejowskim, w gminie Radziejów. Mieszka tu kilkaset ludzi. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 62.

2) Pierwsza pisemne wzmianka o istnieniu miejscowości o nazwie Placius (obecne Płowce) pochodzi z 1143 roku. Początkowo była to wieś królewska.

Bitwa pod Płowcami, 1331

3) Miasto znane jest z historycznego faktu, o którym uczą się uczniowie polskich szkół. Chodzi o bitwę, którą stoczono 27 września 1331 roku. Wzięły w niej udział wojska polskiego króla Władysława Łokietka (1260-1333) oraz wojska krzyżackie, którymi dowodziło trzech dowódców. Byli nimi: komtur krajowy chełmiński Otto von Lauterberg, marszałek zakonu Dietrich von Altenburg i wielki komtur Otton von Bonsdorf. Polaków było 4-5 tysięcy, Krzyżaków ok. 7 tysięcy.

4) Większość historyków uważa, że bitwa była nierozstrzygnięta, jednak korzyści przyniosła Polsce. Efektem bitwy był odwrót wojsk krzyżackich do Torunia i przerwanie kampanii, której celem był upadek Królestwa Polskiego. Bitwa wzmocniła morale polskich wojsk oraz mieszkańców polskich ziem. Tym bardziej, że była to pierwsza nie przegrana bitwa z Krzyżakami.

Płowce ciekawostki bitwa pod Płowcami historia
Tablica informacyjna i figura obok pomnika. Płowce ciekawostki

5) Wkrótce na polu bitwy biskup włocławski Maciej z Gołańczy ufundował w XIV w. kaplicę. Potem powstał kościół, który Krzyżacy spalili wraz z wsią w 1431 r. W latach 1989–1994 wybudowano nową kaplicę.

6) O bitwie pisali w XIX wieku Julian Ursyn Niemcewicz (odwiedził Płowce w 1817 r.) i Józef Ignacy Kraszewski. O tamtym sukcesie polskiego oręża chętnie wspominamy do dziś, przy różnych okazjach.

Płowce ciekawostki, informacje

7) Pierwszy pomnik upamiętniający bitwę postawiono w 1818 r. Był to głaz narzutowy z napisem. Podczas I wojny światowej zniszczyli go żołnierze pruscy. Dzięki temu, że zachowała się fotografia, wykonano potem jego kopię. Znajduje się ona obecnie w Muzeum Kujawskim we Włocławku.

pomnik Płowce ciekawostki bitwa pod Płowcami historia
Pomnik, gdzie kiedyś miała miejsce bitwa pod Płowcami. Stoi na usypanym kopcu

8) W 600. rocznicę bitwy (1931) na polu gdzie miała miejsce, usypano kopiec o wysokości 20 metrów. Podczas II wojny światowej Niemcy go zniszczyli. W 1961 r. kopiec uporządkowano, a na jego szczycie wzniesiono pomnik mający 22 metry wysokości. Jego autorem jest Stefan Narębski. Obok jest parking oraz hotel z restauracją (Zajazd Łokietek). W pobliżu pomnika ustawiono tablice informacyjno-dydaktyczne.

9) Aby upamiętnić bitwę, co roku pod koniec sierpnia odbywa się tu widowisko artystyczne – inscenizacja bitwy.

10) Nieopodal jest też cmentarz, na którym pochowano rycerzy poległych w bitwie. Tu także stoi okolicznościowy pomnik.

11) W Płowcach jest zespół dworski z XIX wieku (dwór oraz park).

12) Szkoła podstawowa w Płowcach działa od 1905 roku. W 1966 r. nadano jej imię Władysława Łokietka.

Płowce ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kruszwica
> Brodnica
> Włocławek

perfumy męskie Poprzedni post Najlepsze perfumy męskie w 2022 roku
dziewanna ciekawostki zalety zdrowie Następny post Dziewanna – zalety zdrowotne, jak ją stosować