Uzdrowisko Polanica-Zdrój – ciekawostki i atrakcje
Z czego słynie uzdrowisko Polanica-Zdrój ciekawostki i najważniejsze informacje o Polanicy-Zdroju
1) Polanica-Zdrój, to miasto uzdrowiskowe w Kotlinie Kłodzkiej, w woj. dolnośląskim. Jest otoczone z trzech stron górami i lasami. Prawa miejskie uzyskała w 1945 roku, a obecnie mieszka tu ponad 6 tys. ludzi.
Polanica-Zdrój ciekawostki z historii
2) Pierwsze wzmianki o osadzie Zu Heyde (Ku Puszczy – to wcześniejsza nazwa Polanicy-Zdroju) pochodzą z 1347 roku. Należała ona do śląskiego rodu rycerskiego Glubosów.
3) Polanicę zniszczyli Szwedzi w 1645 roku, a jej rozkwit przypadł na XIX wiek. Kupiec Joseph Gromls, nowy właściciel Polanicy, zagospodarował źródło wody i wybudował dom zdrojowy. W 1873 r. tereny zakupił wrocławski przemysłowiec Wenzel Hoffman. Powstał wkrótce park, nowa pijalnia wód mineralnych, dom zdrojowy i teatr. Doprowadzenie tu linii kolejowej w 1890 r. spowodowało wzrost ilości przyjazdów. Dalszy rozwój Polanicy-Zdroju nastąpił w 1904 r., gdy tereny kupiła kolejna firma. Powstał luksusowy Dom Zdrojowy (obecnie sanatorium Wielka Pieniawa) z 130. pokojami, sanatorium kardiologiczne i inne budynki.
4) W 1945 r. dotychczasowe Zu Heyde nazwano Puszczykowem-Zdrojem, a rok później Polanicą-Zdrojem.
Polanica-Zdrój. Park Zdrojowy
5) Park Zdrojowy powstał w 1906 roku, a w 1991 r. został wpisany do rejestru zabytków. W 2010-2011 r. przeprowadzono kompleksową modernizację. Park składa się z kilku umownych części:
– Park Centralny – najstarsza i najbardziej reprezentacyjna część Parku Zdrojowego. Jest tu główna promenada parku, Pijalnia Wód i sanatorium Wielka Pieniawa.
– Park Józefa, w którym są naturalnej wielkości figury kuracjuszy.
– Park Szachowy. Jest tu szachownica z dużymi figurami do gry w szachy.
– Park Różaneczników – na terenie 0,4 ha rośnie dużo różaneczników.
– Park Leśny. Jest tu słynna rzeźba niedźwiedzia polarnego.
Polanica-Zdrój i woda mineralna
6) Pierwsza wzmianka o istnieniu źródeł mineralnych pochodzi z 1557 roku.
7) W 1827 r. istniało pięć źródeł wód mineralnych, ale eksploatowano tylko “Józefa” i “Jerzego”. W wyniku przeprowadzonych poszukiwań, w 1904 r. z głębokości 34,6 m. trysnęło na wysokość 5. metrów źródło, nazwane “Wielką Pieniawą”. Niedługo potem dowiercono się do “Charlotty” (obecnie “Pieniawa Józefa”). Równocześnie znikły wszystkie wcześniejsze źródła, z wyjątkiem “Józefa”.
8) Ponieważ obecna Polanica-Zdrój uniknęła zniszczeń II wojny światowej, zaraz po wojnie uruchomiono produkcję wody mineralnej “Staropolanka”. W późniejszych latach stworzono kolejne rozlewnie wody i do sprzedaży trafiła “Wielka Pieniawa”.
9) Obecnie przy ul. Zakopiańskiej działa rozlewnia wód “Staropolanka” i “Wielka Pieniawa”, a przy ul. Warszawskiej “Staropolanka 2000”.
Teatr Zdrojowy
10) Budynek teatru wzniesiono w 1925 roku. Po II wojnie światowej stał się własnością Państwowego Uzdrowiska Polanica. Od 1952 r. działa pod nazwą: Uzdrowiskowy Teatr im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Aktorka wielokrotnie odwiedzała Polanicę-Zdrój, występując na scenie teatru.
Polanica-Zdrój ciekawostki
11) W ciągu doby z polanickich źródeł wydobywa się ponad milion litrów wody mineralnej.
12) Na terenie Polanicy-Zdroju jest 890 ha lasów, co stanowi 52% powierzchni miasta.
13) Deptak w Polanicy-Zdroju, to 396.700 kostek betonowych i 714.600 granitowych oraz 251 punktów świetlnych.
14) Najwyższy punkt miasta położony jest na wysokości 350 m. n.p.m., a najwyższy szczyt, to góra Wietrznik (758 m. n.p.m.).
15) Kolorowa fontanna w Parku Zdrojowym ma 723 dysze i 16 lamp świecących w różnych kolorach. Słup wody tryska na wysokość 12 metrów.
Polanica-Zdrój ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym foto: Pijalnia wód w Parku Zdrojowym
Zobacz też:
> Lądek-Zdrój
> Jastrzębie-Zdrój
> Szczyrk