Co ciekawego w Polsce?
Ile zarabia św. Mikołaj w Polsce?
Aby zostać św. Mikołajem, nie trzeba ukończyć żadnej specjalnej szkoły. Trzeba załatwić sobie strój Mikołaja, wystarczająco długą i białą brodę oraz perukę (każdy wie, że św. Mikołaj nie jest łysy). No i mieć gadane, wiedzieć jak się zachować nawet w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Bo niektóre dzieci potrafią zaskoczyć niespodziewanymi pytaniami i zachowaniem. Jest jeszcze potrzebny odpowiedni marketing, bo w grudniu konkurencja Mikołajów spora, a każdemu z nich zależy, aby z portfeli wyrwać jak najwięcej. Dobrze, jeśli Mikołaj będzie zmotoryzowany, wtedy obskoczy jak najwięcej miejsc (obecnie mówimy: destynacji). Oczywiście nie chodzi o sanie zaprzężone z renifery.
> Tu cały tekst
Oryginalny Manet odnaleziony w Polsce?
Gdy pod koniec lat 80-tych umierał pewien mieszkaniec Bytomia, wyznał, że portret kobiety którego jest właścicielem, namalował Eduard Manet. Słynny malarz francuski, prekursor impresjonizmu, którego obrazy warte są fortunę. Miłośnik sztuki z Bytomia miał w mieszkaniu obrazy Józefa Chełmońskiego i Wojciecha Weissa, więc czemu sygnowany podpisem EM obraz nie miałby być oryginalnym Manetem? Problem w tym, że obraz nie jest udokumentowany, a co do takich fachowcy wykazują zrozumiały sceptycyzm.
> Tu cały tekst
Urodzeni w Polsce, światowa kariera
Maksymilian Faktor urodzony w Zduńskiej Woli w 1907 roku otworzył w Los Angeles skromny sklep, a niedługo potem został charakteryzatorem gwiazd Hollywood (m.in. Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Pola Negri, John Wayne). Produkowane przez niego kosmetyki w 1930 r. były eksportowane do 80. krajów. Obecnie jego marka Max Factor jest znana na całym świecie. To on pierwszy zaczął używać słowa „make up” i dzięki niemu szminki do ust zaczęto produkować w sztyfcie.
> Tu cały tekst
Co wynalazca Filip de Girard robił w Polsce?
1 lutego 1775 r., we francuskim mieście Lourmarin urodził się Filip de Girard, francuski inżynier i wynalazca, pierwszy dyrektor techniczny żyrardowskiej fabryki wyrobów lnianych. Znalazła tu zastosowanie wynaleziona przez niego mechaniczna przędzarka lnu, która zrewolucjonizowała przemysł lniarski niemal w całej Europie. Od jego nazwiska pochodzi nazwa Żyrardów. Rok 2016, uchwałą Rady Miasta Żyrardowa, został ustanowiony „Rokiem Filipa de Girarda w 100-lecie nadania Miastu Żyrardów praw miejskich”.
> Tu cały tekst
Za krótki peron
Przepisy mówią, że ze względu na bezpieczeństwo osób wysiadających, pociąg nie może być dłuższy niż peron, na którym się zatrzymuje. I jest problem w niektórych miejscowościach, ponieważ wybudowano tam zbyt krótkie perony. To znaczy zbyt krótkie dla tych pociągów, które mają doczepione dużo wagonów. Na przykład peron we Wronkach ma 212 metrów długości. Mniej niż pociąg z ośmioma wagonami. Dlaczego wcześniej nie było problemów z tym przepisem i pociągi stawały tam, gdzie obecnie nie mogą stawać? Po prostu dopiero niedawno dokładnie zmierzono wszystkie perony w Polsce. (2010)
Tu zginęli Żwirko i Wigura
Kto był Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, wie niemal każdy Polak. Niewielu natomiast wie, gdzie 11. września 1932 r. miała miejsce katastrofa lotnicza, w której obaj zginęli. I gdzie znajdują się ich symboliczne groby. Choć imię Żwirki i i Wigury ma w nazwie wiele szkół i ulic w Polsce, ogromna część Polaków nie słyszała o wzniesieniu Kościelec w Cierlicku (Kostelec v Těrlicku) na Zaolziu, tuż obok polskiej granicy.
> Tu więcej
Śmiechoterapia i karykatury
W ostatnich latach śmiechoterapia staje się w Polsce coraz bardziej modna. Szefowie i managerowie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że zadowolony i uśmiechnięty pracownik firmy, to dla niej rzecz ważna. Formy śmiechoterapii bywają różne, lecz w każdym przypadku jej cel jest ten sam: uśmiech, zadowolenie, odstresowanie i kilka innych spraw mających wpływ na samopoczucie oraz wydajność pracowników.
> Tu więcej
Turnieje rycerskie coraz bardziej popularne w Polsce
Niektórzy z fascynacją śledzą zawody sportowe i rywalizację o medale na Igrzyskach Olimpijskich, inni wolą uczestniczyć w zawodach… średniowiecznych rycerzy. Mimo, że mamy XXI wiek, w Polsce ma miejsce coraz większa fascynacja kulturą średniowiecza. Pierwsze turnieje rycerskie organizowano w Europie już w IX wieku…
> Tu więcej
Kebab i jego historia
Kebab dość szybko przekształcił się w potrawę regionalną, inną dla każdego kraju. W Polsce spotkamy wersję w bułce pełnej warzyw i surówek, w samej Turcji jednak spotkamy kebaba (czyli aromatycznie przyprawione kawałki mięsa) nawet w najelegantszych restauracjach. Tam też zresztą po posiłku będziemy delektować się mocną herbatką, w Niemczech natomiast – napojem kefiropodobnym.
> Tu więcej
Gdzie powstawała powieść „W pustyni i w puszczy”?
Henryk Sienkiewicz swoją powieść pisał w szeregu miejsc, nie tylko w Polsce. Pisał ją w uzdrowisku Baden pod Zurychem w Szwajcarii, gdzie leczył się z nabytej w Afryce malarii (jak twierdził, pisanie „przychodzi mi względnie łatwo”). Także w Oblęgorku (niżej więcej informacji), w Warszawie i w Krakowie. Pisał w miastach Włoch, po których podróżował, w Wiedniu i w Paryżu.
> Tu więcej
Historia roweru na świecie i w Polsce
W 1879 roku Anglik, Harry John Lawson zbudował „bezpieczny” rower, wprowadzając napęd na tylne koło za pomocą przekładni łańcuchowej. W 1885 roku jego rodak, John Kemp Starley ulepszył konstrukcję, wyposażając go w koła o jednakowej średnicy oraz oparł jego konstrukcję na ramie z rur stalowych. Rozpoczął też jego produkcję handlową pod nazwą „Rover”, tę markę handlową przyjęto w Polsce powojennej jako nazwę ogólną dla tego typu pojazdów. Na początku XX wieku język polski wzbogacił się o nowy wyraz określający współczesny rower – kołowiec. Tę nazwę można znaleźć w ogłoszeniach w Gazecie Olsztyńskiej z tego okresu.
> Tu więcej
Michael Jackson w Polsce
Podczas drugiej wizyty Michaela Jacksona w Polsce (maj 1997) oprowadzał go po Warszawie historyk sztuki, profesor Marek Kwiatkowski.
Na dwa dni przed przylotem do Polski, zadzwonił do niego osobiście Jackson. Kwiatkowski zwierzył się wtedy jednemu ze znajomych:
– Wiesz? Dzwonił do mnie Michael Jackson. Szkoda, że nikt mi w to nie uwierzy…
> Tu więcej
Laurence Oliver w Polsce (anegdota)
Laurence Oliver przyleciał samolotem do Polski. Znakomitego aktora angielskiego powitał na lotnisku aktor polski, Tadeusz Olsza.
– Czy pan wie, że moja żona jest Angielką? – zapytał Olsza.
– Dziwne, moja też! – odparł Oliver.
Zobacz też:
> Polskie wino
> Ciekawostki o Polsce
> Przysłowia polskie