Cudzoziemiec na polskim weselu

wesele cudzoziemiec na weselu ślub

Coraz częściej na polskie wesela zapraszani są cudzoziemcy. Nie-Polakom od zawsze podoba się polska gościnność. A co obecnie sądzą o polskich weselach? Czym są zaskoczeni?

Weselne jedzenie

Przystawka, obiad i deser, a do picia białe lub czerwone wino. Elegancki weselny obiad przy okrągłych stołach – to w krajach zachodnich standard. W Polsce, nawet jeśli para młoda decyduje się na bardziej nowoczesną formę przyjęcia, nikt nie myśli o tym, żeby poczęstunek zakończyć na jednym ciepłym posiłku. Ilość i różnorodność jedzenia zwykle szokuje cudzoziemców. Z pewnością pozytywnie.

Wszystko gratis

W niektórych krajach goście wesela płacą za serwowane podczas przyjęcia napoje. Jeśli podczas obiadu częstowani są winem, w dalszej części imprezy za drinki muszą już płacić z własnej kieszeni. W Polsce alkohole na weselach dla każdego są bezpłatne, do tego są dostępne w dowolnych ilościach. To mile zaskakuje obcokrajowców którzy zostali zaproszeni na polskie przyjęcie weselne.

ile kosztuje wesele odchudzanie ślub
Na polskich weselach coraz częściej bawią się cudzoziemcy

Weselne trunki

Choć coraz częściej do obiadu gościom polskiego wesela proponuje się wino, generalnie wciąż króluje wódka. Gdy na stole pojawia się półlitrowa butelka wódki, niektórzy obcokrajowcy martwią się „Kto to wypije?”. A potem próbują dotrzymać kroku polskim biesiadnikom w liczbie toastów wysokoprocentowym alkoholem.

Dwudniowe wesele

Ceremonia ślubna późnym popołudniem, a potem przyjęcie. Taki scenariusz powszechny jest nie tylko w Polsce, ale też w krajach Europy Zachodniej. My jednak zwykle bawimy się znacznie dłużej niż nasi. Najczęściej zabawa trwa do białego rana, dopóki są chętni. A nazajutrz koło południa ciąg dalszy przyjęcia – poprawiny. I kolejnych kilka godzin biesiadowania, nierzadko także z tańcami.

Spróbujmy porównać to z na przykład z weselem w Irlandii. Tam przyjęcie weselne kończy się około drugiej w nocy.

Oczepiny

Ten zwyczaj obcokrajowcowi, który po raz pierwszy jest na polskim weselu, nie jest znany. Rzucanie i łapanie bukietu, welonu czy muszki pana młodego, do tego inne zabawy prowadzone przez wodzireja lub zespół weselny. Wielu gości wesela jest już podpitych, niektóre zabawy są na granicy dobrego smaku. Jeśli obcokrajowiec wypił mniej niż pozostali, może czuć się trochę zażenowany. Ale potem z pewnością będzie pamiętał, a może nawet mile wspominał te dla niego nieznane i oryginalne, typowo polskie zwyczaje.

Cudzoziemiec na weselu w Sadurski.com

Zobacz też:
> Atrakcje na wesele: karykaturzysta
> Plan stołów weselnych
> Ile kosztuje wesele