Rejowiec Fabryczny ciekawostki informacje atrakcje miasto lubelskie

Rejowiec Fabryczny koło Chełma – ciekawostki

Czas czytania:1 minut/y, 52 sekund/y

Rejowiec Fabryczny ciekawostki i najważniejsze informacje o Rejowcu Fabrycznym

Rejowiec Fabryczny ciekawostki

1) Rejowiec Fabryczny , to 4-tysieczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie chełmskim. Jest tu siedziba gminy wiejskiej Rejowiec Fabryczny.

2) Między 1914 a 1924 r. zbudowano tu cementownię. Nieopodal zbudowano też dwa budynki mieszkalne dla pracowników. Już po wojnie, w latach 1951-55 rozbudowano cementownię i nadano jej nazwę “Pokój”. Produkowano w niej 700 tys. ton cementu rocznie. To cementownia sprawiła, że mieszkało tu coraz więcej ludzi, w 1958 r. powstała miejscowość Rejowiec Fabryczny, która prawa miejskie uzyskała 4 lata później.

3) W roku 1977 w Rejowcu Fabrycznym rozpoczęto budowę osiedla Wschód (obecnie mieszka tu 2,5 tys. ludzi) i Rejowiec Fabryczny nadal się rozrastał.

4) W 1982 r. rozpoczęto budowę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Był gotowy w 1994 r. Kościół stoi przy obecnej ul. Jana Pawła II.

5) Rejowiec Fabryczny swój herb ma od 1976 roku. Na czerwonym polu jest srebrny topór ze złotą rękojeścią, na którym siedzi biały gołąb. Wygląd herbu nawiązuje do herbu rodowego Mikołaja Reja “Oksza”, a gołąb (znany wszystkim symbol pokoju) nawiązuje do cementowni “Pokój”.

Rejowiec Fabryczny zabytki, co ciekawego

6) W 1895 r. Mieczysław Morawski zbudował w Rejowcu Fabrycznym dwór. Po jego śmierci dobra objął jego zięć Jan Kiwerski, dlatego dwór obecnie nosi nazwę Dwór Kiwerskich. Obecnie w dworze, który jest jedynym zabytkiem w Rejowcu Fabrycznym, jest siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury “Dworek”, a właścicielem jest Urząd Miasta. Adres: ul. Lubelska.

7) W czasie gdy powstał dwór, utworzono obok park. Ma 7,2 ha powierzchni. Tablica informacyjna na obrzeżach parku, w języku polskim i angielskim opisuje założenie parkowe Stajne Polesie – Dębinka.

pomnik Rejowiec Fabryczny ciekawostki informacje atrakcje miasto lubelskie
Pomnik w Rejowcu Fabrycznym, z tyłu drzewa parku

8) W parku, blisko jezdni, od 1986 r. stoi pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych i poległych w walce z okupantem hitlerowskim. Monument z umieszczonym centralnie krzyżem, wieńczy biały orzeł.

stadion Sparta Rejowiec Fabryczny ciekawostki informacje atrakcje miasto lubelskie
Stadion piłkarzy Sparta Rejowiec Fabryczny. Literka D gdzieś zniknęła

9) W Rejowcu Fabrycznym jest klub sportowy Sparta Rejowiec Fabryczny. Urządzenia sportowo-rekreacyjne i boiska – w tym stadion sportowy im. Kazimierza Górskiego na którym gra Sparta, sąsiadują z parkiem.

10) Obok kompleksu sportowego i parku stoi gmach Urzędu Miasta Rejowca Fabrycznego.

Rejowiec Fabryczny ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rejowiec
> Krasnystaw
> Lubartów

gry online blackjack w kasynach Poprzedni post Blackjack w kasynach online. Kiedy podwajasz swój zakład?
województwo wielkopolskie ciekawostki Wielkopolska atrakcje zabytki Następny post Województwo wielkopolskie – ciekawostki, atrakcje