jakie garnki wybrać

Jakie garnki wybrać? Praktyczny przewodnik

Czas czytania:2 minut/y, 15 sekund/y

Na rynku znaleźć można rozmaite rodzaje garnków. Wybór odpowiedniego modelu ma istotny wpływ na wygodę podczas gotowania oraz jakość dań, które będziesz w nich przyrządzać. Poniższy artykuł omawia wady i zalety garnków różnego rodzaju oraz zwraca uwagę na to, co trzeba uwzględnić przy wybieraniu garnki do gotowania.

Garnki ze stali

Garnki wykonane ze stali zdecydowanie cieszą się największą popularnością. Są przede wszystkim bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dzielą się na:

  1. garnki ze stali nierdzewnej 18/0,
  2. garnki ze stali węglowej (w ich skład wchodzi dodatkowa powłoka nadająca im właściwości nieprzywierające).

Powszechnie uważa się, że lepszym wyborem są garnki wykonane ze stali nierdzewnej 18/10. Mają opinię naczyń bardzo wysokiej jakości. Swoją renomę zawdzięczają przede wszystkim temu, że są wytrzymałe, nie ulegają odbarwieniu i bardzo trudno je porysować, a ponadto są wielofunkcyjne: doskonale nadają się zarówno do gotowania, jak i smażenia, pieczenia oraz duszenia.

Godne polecenia są modele wyróżniające się grubszym dnem z kilkoma warstwami. Taki garnek co prawda nagrzewa się dość długo, ale za to przez dłuższy czas zachowa swoją temperaturę. Świetnie sprawdzają się naczynia z dnem od 3 do 6 warstw.

Garnki miedziane

Ten charakterystyczny rodzaj naczyń zwraca uwagę swoim gustownym wyglądem oraz wysoką ceną. Trzeba w tym miejscu jasno zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do naczyń stalowych – garnki miedziane potrzebują specjalnego traktowania, aby nie uległy uszkodzeniu.

Naczynia te przeważnie są powlekane cyna albo stalą. Do niezaprzeczalnych zalet tych garnków należy świetne przewodnictwo cieplne, utrzymywanie wysokiej temperatury przez dłuższy czas oraz równomierne rozprowadzanie ciepła.

Wspomniane wcześniej specjalne traktowanie polega na:

  1. używaniu tylko plastikowych albo drewnianych łyżek podczas gotowania,
  2. myciu garnków wyłącznie octem i solą.

Garnki żeliwne

Garnki żeliwne są wyjątkowo wytrzymałe i idealnie nadają się do gotowania na wolnym ogniu. Ich zaletą jest długie utrzymywanie ciepła, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na przykład w przypadku duszenia potraw. Garnki żeliwne można spotkać w różnych wariantach: bez powłoki albo z powłoką emaliowaną, ceramiczną lub teflonową.

Garnki ceramiczne

Ten typ garnków – inaczej niż w przypadku patelni wykonanych z tego samego materiału – wyróżnia niska odporność na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i wpływ wysokiej temperatury.

Jeśli chodzi o ich zalety, to doskonale nadają się do przyrządzania na kuchence indukcyjnej oraz zapiekania dań w piekarniku. Ponadto przez długi czas utrzymują ciepło, zatem trzymane w takim garnku przyrządzone jedzenie pozostanie gorące kilkadziesiąt minut po zakończeniu gotowania lub zapiekania.

Garnki tytanowe

Na koniec kilka słów o garnkach, które wyróżniają się wysoką ceną, za którą jednak idzie równie wysoka jakość. Garnki tytanowe to naczynia bardzo trwałe i wytrzymałe. Szybko i równomiernie przewodzą ciepło, a powłokę tych naczyń można myć zimną wodą nawet wtedy, gdy wciąż jest gorąca.

Rodzaje garnków – link zdjęty 30.4.24, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
> Płyty indukcyjne
> Ciekawostki o folii aluminiowej

humor pogoda dowcipy o pogodzie żarty Poprzedni post Dowcipy o pogodzie
Wielkopolska pałace wielkopolskie województwo Następny post Pałace na Wielkopolsce na event i wesele