kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan

Wyspa Roosevelt Island w Nowym Jorku

Czas czytania:3 minut/y, 28 sekund/y

Roosvelt Island ciekawostki

Wiele atrakcji i miejsc Nowego Jorku jest bardzo znanych. Tymczasem raczej rzadko mówi się o Roosevelt Island. Szkoda, kryje się tu wyjątkowa atrakcja. Aby tu dotrzeć, wsiada się w… kolejkę linową mknącą wśród wieżowców Manhattanu.

Gdzie jest Roosvelt Island

1) Wyspa Roosvelt Island znajduje się na rzece East River. Leży między Manhattanem a dzielnicą Queens. Ma 3,2 km długości i 240 m szerokości. W sam raz na dłuższy spacerek w środku Nowego Jorku.

2) Na Roosevelt Island od 1987 r. można dotrzeć metrem linii F, (trasa wiedzie 30 metrów pod ziemią), mostem od strony Queens lub… kolejką linową, o której piszemy niżej.

Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Roosevelt Island. Z lewej Queens, z prawej Manhattan. Na górze Queensboro Bridge, niżej Roosvelt Island Bridge. Foto: Phillip Capper / cc by-sa 2.0

Ciekawostki z historii Roosvelt Island

3) Kiedyś wyspa nazywała się Minnahannock, co można tłumaczyć na 2 sposoby: “dobrze tutaj być” albo “długa wyspa”. W 1637 r. wyspę kupił od Indian Canarise jeden z Holendrów. Wkrótce Holendrzy zaczęli tu hodować świnie, więc wyspę zaczęto nazywać Hog Island (Wyspa Wieprzy).

4) Na tym nie skończyła się historia nazewnictwa tej wyspy. Potem nazywano ją Manning Island, następnie Blackwell Island, wreszcie Roosevelt Island, na cześć prezydenta Franklina Delano Roosevelta. To był już po tym, jak w 1832 r. za 32 tys. dolarów (obecnie ponad 700 tys. dolarów) wyspę kupiło miasto Nowy Jork.

kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Stacja Roosevelt Island Tramway na Manhattanie
kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Wieżowce Manhattanu i liny kolejki

5) Wyspę kupiono po to, aby była miejscem dla osób “niewygodnych”. Chorych psychicznie, chorych, więźniów i najbiedniejszych. Już w roku zakupu wyspy powstało tu wiezienie, 5 lat później także zakład opieki dla umysłowo chorych, potem kolejne obiekty, w tym zakład psychiatryczny. Dlatego niektórzy nazywali ją Welfare Island (Wyspa Opieki Społecznej).

6) Obecnie są tu dwa szpitale dla przewlekle chorych, ale Roosvelt Island, to głównie wiele nowych budynków mieszkalnych, w których mieszka kilkanaście tys. ludzi. Można powiedzieć, sypialnia Nowego Jorku, w której niewiele się dzieje.

Queensboro Bridge kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Most Queensboro Bridge (w środku), z lewej wagonik kolejki linowej
Queensboro Bridge kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Manhattan. Queensboro Bridge. Wagonik kolejki w środku zdjęcia

Kolejne ciekawostki o Roosevelt Island

7) Na wyspie nie można jeździć samochodami. Jeśli ktoś wjeżdża tu mostem Roosvelt Island Bridge od dzielnicy Queens, samochód musi zostawić na parkingu. Jeśli nie masz ochoty na spacer, możesz poruszać się rowerem lub komunikacją miejską. Są piękne widoki na Mahnattan i Queens (z drugiej strony).

8) Budowa trasy i stacji metra na Roosvelt Island miała wstępnie kosztować 28 milionów dolarów. Kosztowała 800 milionów.

9) W południowej części wyspy znajduje się park – Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Park (Park Czterech Wolności). Zachowano też ruiny dawnego szpitala zakaźnego. Ponieważ zaprojektował go James Renwick Jr. (ten sam, architekt, który zaprojektował katedrę Świętego Patryka na Manhattanie), ruiny nazywane są Ruinami Renwicka.

kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Inne ujęcie. Roosevelt Bridge, nad nim czerwony wagonik kolejki linowej

Kolejka linowa w Nowym Jorku

10) Dużą atrakcją jest 7-minutowa podróż kolejką linową, przemieszczającą się 76 metrów nad ziemią. Podniebna podróż wśród jest wieżowców Manhattanu pozostawia dużo wrażeń. Chyba, że tę trasę pokonujesz często.

11) Wagonik kolejki poruszający się z prędkością 28 km na godzinę mieści maksymalnie 110 osób. Kursuje co 15 minut, 115 razy dziennie. Bilet kosztuje tyle, co aktualny jednorazowy przejazd nowojorskim metrem.

12) Jak dotrzeć kolejką na Roosevelt Island? Stacja Roosevelt Tram Station Island znajduje się na Manhattanie, przy 53 ulicy i 2 Alei.

13) Kolejka linowa na Roosevelt Island jest jedyną tego typu trasą miejską w USA i Kanadzie.

kolejka linowa Roosevelt Island ciekawostki Nowy Jork NYC Manhattan
Roosevelt Island Tramway – oryginalna atrakcja Nowego Jorku

14) Kolejka Roosvelt Island Tramway została zamówiona i zbudowana w Szwajcarii, skąd ją tu przetransportowano, po czym zamontowano.

15) Ocenia się, że od 1976 r. (od chwili uruchomienia) kolejka przewiozła jakieś 30 milionów ludzi.

16) Wagonik kolejki pomalowany jest na czerwono i z obu stron ma napis: Roosvelt Island.

17) Na północnym cyplu Roosevelt Island stoi zabytkowa (od 1976 r.) latarnia morska, wysokości kilkunastu metrów. Została zbudowana w 1872 roku przez Johna McCarthy’ego i początkowo nazywała się Blackwell Island Lighthouse. O jej historii krążą legendy. Tablica informacyjna przymocowana do latarni znikła w latach 60-ych.

Roosvelt Island ciekawostki i zdjęcia (5): (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Coney Island, Nowy Jork
> Battery Park, NYC
> Staten Island, NYC

parki rozrywki w Polsce park Polska ciekawostki wesołe miasteczko lunapark Poprzedni post Największe parki rozrywki w Polsce
jedzenie poza domem dieta cukrzyca Następny post Jedzenie poza domem a dieta w cukrzycy