rumianek kwiat zioło ciekawostki zdrowie

Rumianek pospolity. Na co pomaga?

Czas czytania:1 minut/y, 42 sekund/y

Wiele roślin ma właściwości zbawienne dla naszego zdrowia. Jednym z nich przedstawicieli, którzy pozytywnie wpływa na człowieka jest rumianek pospolity. Już w starożytności napar z suszonych kwiatów rumianku pospolitego był ulubionym lekarstwem na bóle głowy, pomagał w schorzeniach wątroby, nerek oraz pęcherza moczowego, a nawet w problemach z nieregularnymi miesiączkami

Jak wygląda rumianek pospolity?

Rumianek pospolity (łac. matricaria chamomilla) z rodziny złożonych jest rośliną jednoroczną o cienkim korzeniu i wyprostowanej, gołej łodydze, osiągającej wysokość do pięćdziesięciu centymetrów. Liście są podwójnie pierzastodzielne i bardzo wąskie. Białe kwiaty języczkowate z żółtymi środkami w miarę przekwitania odginają się ku dołowi. Najważniejszymi cechami charakterystycznymi dla rumianku pospolitego jest puste w środku dno koszyczka oraz bardzo aromatyczny zapach.

Spośród wszystkich roślin leczniczych najbardziej znany w naszym kraju jest właśnie rumianek. Ta roślina rośnie jeszcze dziko przy polnych drogach, w łanach zbóż i na rumowiskach.

Aby zbierać rumianek pospolity, trzeba dobrze znać się na jego odmianie, ponieważ istnieje kilka spokrewnionych z nim roślin. Przykładami bardzo podobnych roślin do rumianku pospolitego są: rumian polny, rumianek bezwonny, rumianek bezpromieniowy.

Rumianek pospolity pomaga

Rumianek jest obecny w wielu polskich domach. Obecnie napar z rumianku stosuje się w ostrej niestrawności żołądka i przewlekłych stanach zapalnych, niekiedy nawet nadaje się do leczenia wrzodów żołądka. Należy pamiętać jednak o tym, że w wielu chorobach wewnętrznych pozytywny efekt można osiągnąć pijąc go regularnie przez sześć tygodni.

Części rumianka stosowane do leczenie chorób wewnętrznych, to tylko kwiaty bez łodygi. Zewnętrznie lek ten używany jest do przemywania źle gojących się ran, płukania ust i gardła, do inhalacji przy katarze i zapaleniu zatok, a także przy licznych zapaleniach skóry.

Dlaczego rumianek pospolity jest tak pomocny dla organizmu człowieka?

Czynnym składnikiem rumianku jest olejek eteryczny, który ze względu na swój głęboki niebieski kolor, nazywany jest też niebieskim olejkiem rumiankowym. Jego główna substancja czynna, to azulen, który działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadprodukcję soków żołądkowych. Ponadto rumianek zawiera w sobie liczne flawonoidy, witaminy i inne składniki odżywcze, które wpływają pozytywnie na szereg organów wewnętrznych i wygląd naszej skóry.

Ciekawostki o rumianku: Sadurski.com

Inne zioła:
> Babka
> Lawenda
> Mięta

kochanek dowcipy o kochankach zdrada seks małżeństwo rogacz in flagranti Poprzedni post Erotyczne dowcipy o kochanku w szafie
zupa zupy ciekawostki rodzaje zup obiadowe Następny post Top 10 polskich zup