rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Kronika Satyryka 11 i 12/2001

Czas czytania:6 minut/y, 31 sekund/y

Informacje o satyrze i satyrykach, rok 2001

Kronika Satyryka 12/2001

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 12/2001. Konkursy i wystawy rysunku satyrycznego, XIX Turniej Łgarzy

Konkursy i nagrody

Rozstrzygnięto kolejny ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego, którego współorganizatorem był “Twój Dobry Humor”. 136 prac, 44. autorów z całej Polski – to plon konkursu “Dobry humor na poczcie“, którego głównym organizatorem były: Dyrekcja Okręgu Poczty w Lublinie i Rejonowy Urząd Poczty w Lublinie. Poziom jak w każdym tego typu konkursie był zróżnicowany. Obok znanych rysowników, wzięli w nim udział amatorzy. Ekspozycja pokonkursowa miała miejsce przez kilka tygodni w Galerii “Na Poczcie” czyli w holu Poczty Głównej przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie. Gmach ten odwiedza codziennie kilka tysięcy osób i niemal każda z nich choć przez chwilę zerknęła na wesołą wystawę. Co tu dużo mówić, chyba żadna galeria nie może poszczycić się taką frekwencją.

Przygotowanie wystawy, to w głównej mierze zasługa Zbigniewa Nestorowicza, szefa tej niezwyklej galerii, która już 110 razy prezentowała interesujące ekspozycje, niekoniecznie satyryczne.

Jury w składzie: Jacek Korża, Leszek Mądzik, Zbigniew Nestorowicz i Szczepan Sadurski zdecydowało, że główną nagrodę otrzyma Zbigniew Mysyrowicz z Warszawy, drugą Zbigniew Piszczako z Olsztyna, a trzecią Dariusz Wójcik z Mirocina Dolnego.

Wystawie towarzyszą specjalne publikacje. Elegancko wydany, kolorowy katalog; można by rzec: książeczka z humorem pocztowym. Znalazło się to większość rysunków konkursowych oraz dowcipy na temat poczty, wybrane przez “Twój Dobry Humor”. Wydano też sześć pocztówek, na których znalazły się rysunki Zbigniewa Piszczako, Stanisława Kościeszy, Bolesława Telipa, Leszka Jęczkowskiego, Andrzeja Wintera i Dariusza Banata. Publikacje te wkrótce trafią do autorów wystawy. Oczywiście drogą… pocztową.

Dariusz Wójcik zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie na temat: pets (zwierzaki domowe), zorganizowanym przez APCA (Amateur and Proffesional Cartoonists Association) z USA. Rysunek znalazł się na głównej stronie APCA w Internecie.

W Jarosławiu rozstrzygnięto konkurs rysunkowy “Życie po rzyci”. Wygrała Małgorzata Gnyś-Wysocka, a wyróżnieniami honorowymi obdzielono Jacka Frąckiewicza, Michała Graczyka i Marka Olszyńskiego.

Wystawy

Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry działający przy Bielańskim Ośrodku Kultury zaprezentował wystawę Andrzeja Lichoty. Wieczór uświetnił występ satyryka Tadeusza Rossa.

W Austriackim Centrum Kultury w Warszawie otwarto wystawę znanego rysownika austriackiego Gerharda Geppa.

Galeria Humoru i Satyry “Na drabinie” działająca przy Teatrze Impresaryjnym we Włocławku, otworzyła wystawę rysunków satyrycznych Sławomira Łuczyńskiego.

Muzeum w Ostródzie pokazało retrospektywną wystawę rysunków ś.p. Antoniego Chodorowskiego.

W Bogatyni, w Klubie Górniczym “Jubilat” pokazano pokonkursową wystawę “Satyrykom 2001”.

W olsztyńskiej galerii “U Artystów” (ul. Kołłątaja 20) można obecnie oglądać wystawę “Jaja z Mikołaja”. W tym roku do rysowników z Warmii i Mazur dołączyli rysownicy mieszkający w innych miejscach Polski,

Pięć rysunków satyrycznych Wiesława Lipeckiego sprzedano na charytatywnej aukcji zorganizowanej przez katowicki oddział Stowarzyszenia Chorych z Przepukliną Oponowo-Rdzeniową.

Kolejny Turniej Łgarzy

Zbliża się kolejna, dziewiętnasta już, ogólnopolska impreza – Turniej Łgarzy w Bogatyni. Do udziału w turnieju zapraszamy wszelkiej maści prześmiewców i satyryków, w tym również autorów naszego czasopisma. Należy przygotować satyryczny tekst, lub inny sposób na rozbawienie publiczności, a potem przedstawić to na scenie. Oczywiście jeśli wcześniej zostanie się zakwalifikowanym do finału. Na przygotowanie jest jeszcze czas do 22 marca. Więcej informacji wkrótce. “Twój Dobry Humor” jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Kronika Satyryka 11/2001

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 11/2001. Wystawy rysunku satyrycznego, II Satyrblues

Po raz trzeci Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury przyznało ERYKI. Za całokształt twórczości uhonorowano Zbigniewa Jujkę. Eryki wręczono Henrykowi Cebuli (za działalność kierowanej przez niego galerii “Pirania” w Jarosławiu) oraz Sławomirowi Łuczyńskiemu (za liczne nagrody w konkursach międzynarodowych.

W warszawskiej Galerii Rysunku i Plakatu otwarto wystawę Edwarda Lutczyna, który obchodzi właśnie 30-lecie pracy artystycznej.

Muzeum Karykatury w Warszawie zaprezentowało wystawę rysunku satyrycznego Andrzeja Krauze.

W Galerii M.Marchlewskiej “Piękny Świat” (Gdynia, ul. Wolności 29a), obchodzącej 1. rocznicę istnienia, zorganizowaliśmy wernisaż wystawy współpracowników “Twojego Dobrego Humoru”. Wernisaż uświetniły występy satyryków Trójmiasta, naszych przyjaciół: Ariany Nagórskiej, Izy Łaskarzewskiej, Mirosława Odynieckiego, Janusza Pierzaka i Tadeusza Buraczewskiego. Na pianinie zagrała Katarzyna Kaczmarek.

Tarnobrzeg. Po raz drugi odbył się Satyr Blues Night czyli impreza będąca połączeniem rysowanej satyry i muzyki bluesowej. W Tarnobrzeskim Domu Kultury otwarto wystawę rysunków Andrzeja Mleczko, Jacka Frankowskiego, Henryka Cebuli, Sławomira Łuczyńskiego, Dariusza Pietrzaka, Witolda Targosza, Marka Gliwy i Victora Czury, natomiast na scenie muzycznej wystąpili m.in.: S.Wierzcholski, i Nocna Zmiana Bluesa, T.Jąkalski, A.Wodziński i T. “Kciuk” Jaworski.

W olsztyńskiej galerii “U Artystów” otwarto wystawę karykatur autorstwa Edwarda Michalskiego, z okazji 50-lecia twórczości artystycznej. Prezydent Olsztyna wręczył mu nagrodę, wystąpił zespół Piąta Strona Świata.

Ogólnopolski Salon Humoru i Satyry przy Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie pokazał wystawę Jaśka Zboruckiego. Wernisaż poprzedził autorski występ Wojciecha Machnickiego.

Galeria Humoru i Satyry “Na drabinie”, działająca przy Teatrze Impresaryjnym we Włocławku zorganizowała II prezentację twórczości ś.p. Antoniego Chodorowskiego. Tę retrospektywną wystawę przeniesiono z Muzeum Karykatury.

W Domu Kultury w Ustce otwarto wystawę “Rasiści – czarno na białym”, autorstwa kilkunastu rysowników, współpracowników “Twojego Dobrego Humoru”. Wystawa jest protestem przeciwko próbom powrotu cenzury.

Z okazji 25-lecia pracy artystycznej Henryka Cebuli, w Sieniawie (miejscowości z której pochodzi) pokazano wystawę jego rysunków satyrycznych. Wystawa, zaprezentowana w holu Ratusza szybko zniknęła, po protestach sieniawskiego oddziału stowarzyszenia “Civitas Christiana”. W piśmie protestacyjnym napisano: “Zetknęliśmy się z twórczością minionej epoki zniewolenia, ideologii komunizmu z nastawieniem antychrześcijańskim. Obok tego liczne wątki wulgaryzmów i pogardy symboli narodowych Polaków, nakazują zastanowić się czy ma to coś wspólnego z kulturą”.

Dodamy, że rysunki tego autora wielokrotnie pokazywano na wystawach w Polsce i za granicą, a jego twórczość nigdy dotychczas nie spotkała się z podobnym odbiorem. Wystawa w Sieniawie była jedną z wystaw jubileuszowych Cebuli; ten sam zestaw prac pokazywano wcześniej w Przemyślu, Tryńczy, Rzeszowie, Przeworsku, Lubaczowie, Szczytnie, Tarnobrzegu i Jarosławiu.

Portal satyryczny DobryHumor.pl wspólnie z Wirtualną Polską zorganizował aukcję kilku koszulek przedstawiających Eustachego (lalką brzuchomówcy Wojtka Glanca) z napisem: “Zawsze mam dobry humor”. W takich samych koszulkach (zaprojektowanych i wykonanych przez Szczepana Sadurskiego) Wojtek kilkukrotnie pokazywał się w programie Big Brother. Na serwisie BB portalu Wirtualna Polska można też oglądać rysunki Szczepana Sadurskiego.

Wystawa rysunku satyrycznego “Czwórki ze sternikiem” trafiła na Ukrainę. Można ją obejrzeć w galeriach w Tarnopolu, Łucku, i Lwowie. Obecny skład czwórki, to: Henryk Cebula, Andrzej Graniak, Jacek Frąckiewicz i Sławomir Łuczyński. Ś.p. Andrzej Legus pozostaje “duchowym” sternikiem.

II Regionalny Przegląd Rysunku Satyrycznego otwarto w Galerii Pałac Lubomirskich w Przemyślu. Zaprezentowano prace ze zbiorów pub-galerii “Pirania”. Autorzy rysunków pokazanych na wystawie: H.Cebula, M. Gnyś-Wysocka, R.Kudzian, M.Olszyński, M.Gliwa, J.Hnidziejko, A.Legus, T.Rzeszutek, V.Czura.

Zbiorczo informujemy o kolejnych wystawach, jakie miały miejsce w ostatnich miesiącach w jarosławskiej pub-galerii “Pirania”. Sierpień: Małgorzata Gnyś-Wysocka – “Żona, muza, kochanka”. Wrzesień: Krzysztof Toboła – “Zamiast rozpoczęcia roku szkolnego”. Wrzesień/październik: Kazimierz Ivosse (Niemcy) – “Satyra i karykatura polityczna”.

W galerii MOK w Dębicy rysownik Ryszard Kucab zaprezentował wystawę “Z satyrą w nowe tysiąclecie”, w której wzięli udział rysownicy z Polski południowo-wschodniej.

Wstawią telewizor za kratki

W Łodzi rozstrzygnięto II ogólnopolski konkurs “Satyra poza krawędzią”, którego tematyką był humor więzienny

400 rysunków wpłynęło na II ogólnopolski konkurs “Satyra poza krawędzią”, którego tematyką był humor więzienny. Rysowali zawodowi rysownicy, a także więźniowie oraz pracownicy więzień. “Ci, którzy trafili za kratki i ci, którzy za kratki kiedyś trafią” – tak żartobliwie o uczestnikach konkursu powiedział pewien rysownik.

Edward Lutczyn, jeden z jurorów po obejrzeniu konkursowych prac zauważył, że więźniowie są… dowcipniejsi od swych strażników.

W kategorii profesjonalistów: I miejsce zdobyła M.Gnyś-Wysocka (rysunek obok), wyróżnienia: Jacek Frąckiewicz, Wiesław Lipecki, Janusz Kożusznik.

Pierwsza nagroda w kategorii osadzonych – telewizor trafi do celi “P” skazanego za “rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia”. Pomiędzy programami telewizyjnymi “P” poczyta książkę – nagrodę od minister sprawiedliwości Barbary Piwnik.

W kategorii pracowników służby więziennej I miejsce zdobył T.Duda (Areszt Śledczy Łódź).

W popularyzację konkursu włączyło się pismo satyryczne “Twój Dobry Humor”.
2002-04-29

Informacje o satyrze, pismo satyryczne Twój Dobry Humor. Informacje o satyrze i satyrykach z rubryki Kronika Satyryka, rok 2001.

Informacje o satyrze w portalu (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Mrągowo, Oława, Toruń, Warszawa – satyra
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Kronika Satyryka 7 i 8/2001