Singapur. Epidemia krótkowzroczności zostanie zatrzymana?
Singapurskie Narodowe Centrum Zdrowia Oczu, Singapurski instytut Badań nad Wzrokiem oraz Johnson & Johnson Vision łączą siły w próbie zatrzymania epidemii krótkowzroczności
Singapur, 19 listopada 2018. Singapurskie Narodowe Centrum Zdrowia Oczu (SNEC), Singapurski Instytut Badań nad Wzrokiem (SERI) oraz Johnson & Johnson Vision ogłosiły dziś podjęcie wartej 26,35 milionów USD współpracy. Ma ona na celu rozwiązanie problemu krótkowzroczności. Urasta ona do rangi największego zagrożenia dla zdrowia oczu w tym stuleciu. Przewiduje się, że do 2050 r. połowa światowej populacji będzie krótkowzroczna. Około miliarda osób będzie miało wysoką krótkowzroczność, która będzie określana jako poważny stan, który może prowadzić do chorób siatkówki oraz zwiększać ryzyko utraty wzroku.
To pierwsze w swoim rodzaju, koncentrujące się na krótkowzroczności, partnerstwo publiczno-prywatne w Azji. Pozwoli lepiej zrozumieć, na jakim etapie jesteśmy, jak się rozwija to zjawisko i jak może zostać zatrzymane. Skoncentruje się ono na opracowaniu procedur diagnostycznych pozwalających zidentyfikować osoby, które mogą być zagrożone rozwojem krótkowzroczności. Pozwoli także prowadzić badania nad mechanizmami krótkowzroczności i opracowywać nowatorskie terapie. Także odkrywać nowe i potwierdzać skuteczność poszczególnych metod zapobiegania wystąpieniu i postępowi krótkowzroczności.
– Częstość występowania krótkowzroczności wzrasta w niepokojącym tempie na całym świecie. Jeśli nie zostanie zahamowana, liczba ludzi i wiążąca się z tym wartość strat finansowych może niebotycznie wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach, szczególnie w Azji – powiedział dr Paul Stoffels, wiceprzewodniczący komitetu wykonawczego i dyrektor ds. naukowych, Johnson & Johnson.
Walka z krótkowzrocznością
Według profesora Wong Tien Yin, dyrektora ds. medycznych w SNEC, współpraca ta zgromadzi odpowiednią mieszankę zasobów, doświadczenia klinicznego i naukowego oraz intelektu. Stworza wiodące centrum badań nad krótkowzrocznością, opieki klinicznej oraz centrum edukacyjne. Ma ono na celu znaczący wkład w walkę z tym zjawiskiem – zarówno w regionie jak i globalnie.
– SNEC ma zaszczyt współpracować z wieloma specjalistami, którzy wspólnie zajmują się rosnącym problemem krótkowzroczności – powiedział profesor Wong. – Wykorzystując różnorodne atuty naszych klinicystów, naukowców i partnerów strategicznych, pomagamy w ‘ujęciu w ramy’ oraz zwalczaniu krótkowzroczności dzieląc się tą wiedzą w społecznościach na całym świecie.
Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku na świecie. Zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia lub odwarstwienia siatkówki, zaćmy a także jaskry. Niezdiagnozowana, stanie się jedną z głównych przyczyn nieodwracalnego upośledzenia wzroku i jego utraty. Taki stan ma miejsce, gdyż gałka oczna rozrasta się osiowo z powodu czynników środowiskowych i genetycznych. Obecnie organy regulacyjne zatwierdziły już kilka metod prowadzących do kontrolowania krótkowzroczności.
Prognozowane, najpoważniejsze zjawiska dotyczące całego świata, o największym wpływie w Azji
– Przewiduje się, że do 2050 r. pięć miliardów ludzi na całym świecie będzie miało krótkowzroczność.
– Przewiduje się, że jej znaczący wpływ obserwowany będzie także w Europie Zachodniej, Europie Środkowej i Europie Wschodniej. Częstość występowania krótkowzroczności wyniesie tam odpowiednio 56%, 54% i 50% do 2050 roku.
– W Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie przewidywany wskaźnik występowania wyniesie 52,2%.
– Azja Wschodnia i Singapur będą miały największy wpływ na globalny odsetek występowania, przy obecnym wskaźniku rozpowszechnienia wśród młodych ludzi wynoszącym od 80 do 97 procent i skoncentrowanym na obszarach miejskich.
– Dzieci są najbardziej narażone. Na przykład w Chinach, wśród dzieci w wieku od sześciu do 18 lat, ryzyko występowania krótkowzroczności wzrasta z mniej niż 10 do 80 procent. Dzieci, u których rozwija się wysoka krótkowzroczność, są narażone na duże ryzyko wystąpienia ciężkich chorób oczu i trwałej utraty wzroku.
– W Singapurze u jednego na dwoje dzieci w wieku 12 lat rozwija się krótkowzroczność. 75 procent nastolatków jest krótkowzrocznych i musi nosić okulary.
– Niekorygowane wady wzroku do dali, spowodowane głównie krótkowzrocznością, są już szacowane jako kosztujące globalne systemy opieki zdrowotnej około 202 miliardów dolarów rocznie. Koszty te będą rosły wykładniczo wraz ze wzrostem rozpowszechnienia się i nasilania krótkowzroczności w nadchodzących dziesięcioleciach.
– W samym tylko Singapurze, roczny, bezpośredni koszt korygowania krótkowzroczności za pomocą pomocy optycznych oszacowano na 755 milionów USD (1,04 miliarda dolarów Singapurskich).
Krótkowzroczność i zdrowie
Ze względu na złożoność i skalę występowania krótkowzroczności, powstrzymanie epidemii będzie wymagało wielodyscyplinarnego podejścia. Obejmującego nowe badania kliniczne oraz innowacje w dziedzinie edukacji i opieki klinicznej. SNEC, SERI i Johnson & Johnson Vision zamierzają wykorzystać te wysiłki i zaprosić do współpracy innych interesariuszy
Johnson & Johnson Vision wnosi do tej inicjatywy głębokie zasoby wiedzy w dziedzinie optometrii i okulistyki. Wsparte siłą, możliwościami i zasięgiem całej rodziny firm Johnson & Johnson, które są zaangażowane w rozwiązywanie złożonych problemów globalnego zdrowia publicznego. SERI i SNEC mają bogate doświadczenie w zakresie badań nad wzrokiem i doskonałej opiece klinicznej. Utorowały one drogę do poprawy wykrywalności chorób oczu, zapobiegania im i leczenia w Singapurze, Azji i na całym świecie.
Zobacz też:
> Singapur – co trzeba wiedzieć przed podróżą
> Wzrok ciekawostki
> Ciekawostki o Singapurze