22 niesamowite ciekawostki o Sochaczewie
Z czego słynie Sochaczew ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Sochaczewa, zabytki
Miasto Sochaczew
1) Sochaczew, to blisko 40-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, ponad 50 km pod Warszawy. Jest stolicą powiatu sochaczewskiego oraz siedzibą władz gminy wiejskiej Sochaczew.
2) Miasto położone jest nad rzekami: Bzurą, Utratą i Pisią. Pomiędzy trzema dużymi kompleksami leśnymi: Puszczą Kampinoską, Puszczą Bolimowską. W granicach miasta jest 103 ha gruntów leśnych.
3) Nazwa miasta prawdopodobnie pochodzi od słowa: socha, drewnianego narzędzia do uprawy ziemi.
4) Przez Sochaczew przebiega linia kolejowa nr 3. Dworzec kolejowy zbudowano pod koniec XIX wieku.
Sochaczew ciekawostki z historii
5) Sochaczew, to jedno z najstarszych miast Mazowsza. Prawa miejskie uzyskał przed 1368 rokiem.
6) Cmentarz żydowski (ul. Sierpniowa) powstał na przełomie XV i XVI wieku, jest więc jednym z najstarszych w Polsce. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej i dewastacji w PRL-u, pozostały tu nieliczne nagrobki, najstarszy z 1810 roku. W 1989 r. stanął tu pomnik ufundowany przez Żydów z Izraela.
7) W Sochaczewie obecnie jest 8 mostów – 3 nad Bzurą, 3 nad Utratą i 2 nad Pisią. Pierwszy most w Sochaczewie nad rzeką Bzurą, powstał w latach 30. XVI wieku. Drugi – w 1644 roku.
8) Sochaczew i Kalisz były dwoma miastami w Polsce, którego zabudowa najbardziej ucierpiała podczas I wojny światowej.
Co zobaczyć w Sochaczewie, zabytki
9) Na wzgórzu nad Bzurą przy ul. Podzamcze znajdują się ruiny dawnego Zamku Książąt Mazowieckich. Został zbudowany w XIV wieku, na planie trapezu o wymiarach 35×30 metrów. W 1377 roku uchwalono tu tzw. statuty mazowieckie – zbiór praw całego Mazowsza. Zamek został zniszczony w 1655 r podczas potopu szwedzkiego, także podczas insurekcji kościuszkowskiej. W XIX w. został rozebrany – poza tym, co widzimy obecnie.
10) W dzielnicy Trojanów stoi kościół pw. Narodzenia NMP. Ten późnobarokowy kościół zbudowano w 1783 roku. Został odbudowany w latach 1916-1919 po pożarze. Obok niego stoi XVIII-wieczna dzwonnica.
11) W dzielnicy Czerwonka stoi zespół pałacowy. Neoklasycystyczny pałac zbudowano ok. 1800 roku. W pałacowym parku stoi 500-letni dąb.
12) Klasycystyczny ratusz (pl. Kościuszki 2) zbudowano w latach 1825-1828. Po zniszczeniu podczas I wojny światowej, został odbudowany. Od 1973 r. jest tu siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.
13) W Sochaczewie przy ul. Towarowej 7 mieści się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Zostało założone w 1986 roku. Mieści się w siedzibie dawnej Powiatowej Kolei Sochaczewskiej.
14) Na sochaczewskim Chodakowie przy ul. Młynarskiej 4 stoi młyn wodny z XIX/XX wieku.
Sochaczew ciekawostki
15) Na Placu Kościuszki można zobaczyć ceglany zarys XVIII-wiecznego ratusza.
16) W dzielnicy Boryszew jest zalew powstały po zalaniu wyrobiska górniczego w miejscu, gdzie wydobywano glinę. Obecnie w okresie wakacyjnym jest to miejsce rekreacyjne, lubiane też przez wędkarzy.
17) W 2018 r. na terenie miasta odkryto wody geotermalne, znajdujące się 1500 metrów pod ziemią. Wody mają temperaturę przekraczającą 40 stopni Celsjusza.
18) W Sochaczewie są trzy parki: Park im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskigo, Park im. Fryderyka Chopina (Park Podzamcze) oraz Park w Chodakowie. Także szereg skwerów.
19) Chodaków, obecnie przemysłowa część Sochaczewa, do 1977 r. był oddzielną miejscowością.
20) Tereny rekreacyjne znajdują się Bzurą, Utratą (w dzielnicy Chodaków) oraz nad zalewem w Boryszewie.
21) Największe cykliczne wydarzenie kulturalne Sochaczewa, to Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1993 roku.
22) MKS Orkan Sochaczew, to klub sportowy powstały w 1924 roku. Istnieje kilka sekcji, w tym piłki nożnej. Mecze odbywają się na stadionie wielofunkcyjnym otwartym w 1932 r., który może pomieścić 3 tys widzów.
Sochaczew ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: WScnin / cc by-sa 3.0