Największe stadiony w Seulu, Korea Południowa
Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z Polski tym razem odwiedził Seul, stolicę Korei Południowej. Był też na obiektach sportowych w Seulu. Poniżej zdjęcia i informacje
Stadion Olimpijski w Seulu
Stadion Olimpijski w Seulu (Stadion Olimpijski w Jamsil, Jamsil Olympic Stadium) znajduje się w seulskiej dzielnicy Songpa, nad rzeką Han. Został wybudowany w 1988 roku i obecnie może pomieścić blisko 70 tysięcy osób (początkowo mieścił 100 tysięcy). Był główną areną Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1988 roku. Stadion jest obiektem wielofunkcyjnym. Rozgrywano na nim mecze piłkarskiej reprezentacji Korei Południowej. Od 2015 r. to domowy stadion drużyny Seoul E-Land FC.
Obok są też inne obiekty, m.in. wielki stadion do baseballa i basen. Także interesująca promenada upamiętniająca koreańskich mistrzów olimpijskich (Olympic Star Street), a nawet Music Star Zone, gdzie gwiazdy muzyki K-pop odcisnęli swoje dłonie.
Wśród gwiazd muzyki, jakie dały koncerty na tym stadionie, warto wymienić Michaela Jacksona (1986, 1999), Paula McCartneya (1915), Mariah Carey (2014), Lady Gagę (2012), Backstreet Boys (2006), Matallicę (2006, 2013), Rogera Watersa (2002) i Eltona Johna (2004).
Ciekawostka: linie profilu stadionu przypominają łuki porcelanowego wazonu dynastii Joseon.
Seoul World Cup Stadium
Największy obecnie stadion piłkarski w Seulu oddano do użytku w listopadzie 2001 r. i mieści ponad 66 tysięcy widzów. Na co dzień gra na nim drużyna FC Seoul, jeden z klubów K-League (ligi koreańskiej). Nieprzypadkowo obiekt oddano do użytku właśnie wtedy. Pół roku później, w 2002 r. stadion był jedną z aren piłkarskiego mundialu, rozgrywanego w Korei Południowej i Japonii.
Rozegrano tu trzy mecze:
– 31 maja, Francja-Senegal (0:0),
– 14 czerwca, Turcja-Chiny (3:0),
– 25 czerwca, Korea Południowa-Niemcy (0:1).
W 2007 r. rozegrano tu dwa mecze mundialu do lat 17 (Ghana-Niemcy i Hiszpania-Nigeria).
Obiekt przykryty jest dachem z włókna szklanego i poliwęglanu, w kształcie koreańskiego latawca i znajduje się 50 metrów nad murawą. O zmierzchu stadion jest podświetlany specjalną iluminacją. Oprócz meczów piłkarskich, na obiekcie odbywają się koncerty muzyczne.
W miejscu, w którym wybudowano Seoul World Cup Stadium wcześniej było wysypisko śmieci. Oczyszczenie miejsca zajęło aż 6 lat.
Mokdong stadium
Kompleks sportowy położony w seulskiej dzielnicy Mok-dong. Jest tu stadion wielofunkcyjny (głównie piłka nożna i lekkoatletyka), stadion baseballowy i sztuczne lodowisko. Zespół tych obiektów otwarto w 1989 roku.
Główny stadion ma pojemność ponad 20 tys. miejsc. W latach 1993-2001 rozgrywano na nim mecze piłki nożnej koreańskiej ligi czyli K League. Był macierzystym stadionem drużyny Bucheon SK (obecnie Jeju United FC).
Stadion beseballowy (Mokdong Baseball Stadium) w latach 2008-2015 stadion był siedzibą drużyny Nexen Heroes.
Hyochang Stadium
Ten wielofunkcyjny obiekt ma 18 tysięcy miejsc. W 1960 r. odbyły się na nim wszystkie mecze piłkarskie Pucharu Azji.
Zobacz też:
> Piłka nożna w Korei Południowej
> Ciekawostki o Korei
> Groundhopping – turystyka stadionowa
> 10 miejsc w Seulu, które musisz zobaczyć
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec