10 ciekawostek o sushi

sushi ciekawostki Japonia kuchnia japońska

Sushi ciekawostki i niezwykłe informacje na temat potrawy pochodzącej z Japonii

Historia sushi

1) Sushi nie pojawiło się najpierw w Japonii, lecz w Chinach. Było to między V a III wiekiem przed naszą erą. Składnikiem dania Narezushi była ryba sola. Około VIII wieku danie dotarło do Japonii.

Rodzaje sushi

2) Jak przygotowuje się sushi? Po ugotowaniu ryżu z octem ryżowym i jego wystudzeniu, zawija się go w rolki z wodorostów nori, na które wcześniej położono odpowiednie składniki.

3) Sushi przygotowywane jest na kilka sposobów. Sushi maki (zawijane sushi), sushi nigiri (formowane w dłoniach), sushi temaki (przygotowują sobie goście restauracji), sushi uramaki (ryż na wierzchu roki) i sushi onigiri (większe i doprawione octem).

4) Najważniejszym składnikiem od którego zależy (wysoka) cena sushi, jest ryba. Musi być świeża i wysokiej jakości.

5) Podczas spożywania sushi nie należy pić wody, gdyż nie sprzyja to trawieniu potrawy. Można natomiast pić zieloną herbatę. Jeśli picie sake (wódki ryżowej) – to albo przed, albo po spożyciu sushi.

maki sushi ciekawostki Japonia kuchnia japońska
Maki. Ciekawostki o sushi

Sushi ciekawostki

6) Podczas jedzenia sushi nie należy mieszać ze sobą takich dodatków, jak wasabi oraz sos sojowy. Oba składniki mają inne zadanie, a zmieszanie obu składników, znacząco zmienia smak potrawy.

7) Kupujesz gotowy zestaw sushi w sklepie i po zakupie wkładasz go do lodówki? Nie rób tego! Zmienia to smak ryżu, przez co smak potrawy już nie jest taki, jak powinien.

8) Wszyscy twierdzą, że jeśli jedzenie japońskich potraw, to tylko pałeczkami. Tymczasem Japończycy coraz częściej jedzą sushi, wkładając je do ust palcami.

9) Sushi jest popularne m.in. w USA, gdzie stworzono odmiany tej potrawy, np. California roll, Philadelphia roll, Caterpillar roll, Crunchy roll, Spider roll.

Sushi i dieta

10) Sushi jest popularne na świecie także z tego względu, że utożsamiane jest z dietą. Zestaw 6 sztuk maki, to tylko 200 – 300 kcal. Regularne spożywanie sushi (o ile połączy się to z innymi sprawami) może spowodować zmniejszenie wagi ciała.

Sushi ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Trufle
> Orzechy
> Mięta