Wesoły Wieżowiec w Szkocji
Szkocja miasta, zabytki, ciekawostki. Podsumowujemy dotychczasowe podróże Wesołego Wieżowca po Szkocji.
Szkocja
Wchodząca w skład Zjednoczonego Królestwa Szkocja (Scotland) zajmuje północną część wyspy Wielka Brytania. Szkocja wraz z Irlandią jest stolicą whisky, lecz w świecie najbardziej jest znana z potwora z jeziora Loch Ness (który prawdopodobnie nie istnieje) oraz z tego, że faceci przy różnych okazjach chodzą tu w spódniczkach w szkocką kratkę. Licząca ponad 5 milionów ludności Szkocja ma swój parlament (od 1998 r.), a nawet swoje banknoty i monety (funty szkockie). Od 1996 r. Szkocja jest podzielona na 32 hrabstwa.
Edynburg – Edinburgh
Ósmego kwietnia 2013 r. wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec przekroczył granicę Szkocji, a nazajutrz stanął u stóp zamku w Edynburgu. Bardzo mu się tu spodobało – także dlatego, bo jest tu dużo średniowiecznych zamków.
Edynburg jest stolicą Szkocji i ma pół miliona mieszkańców. Urodziła się tu autorka książek o Harrym Potterze – Joanne Rowling, ale jeszcze słynniejszymi pisarzami z Edynburga są: Arthur Conan Doyle (1859-1930) i Walter Scott (1771-1832).
W Edynburgu jest zamek (Edinburgh Castle), jedna z największych i najstarszych twierdz Wielkiej Brytanii. Jego wizerunek, to symbol Edynburga, a nawet całej Szkocji. Większość obecnych murów zamku pamięta XVI wiek, a znajdująca się tu kaplica Św. Małgorzaty pochodzi z XII wieku.
Most Forth Bridge
Forth Bridge (po polsku: Czwarty Most), to most kolejowy długości 2,5 kilometra, nad zatoką Firth of Forth. Łączy Edynburg z hrabstwem Fife. Zbudowano go w latach 1879-1890, a pewnym okresie budowy pracowało tu aż 4.600 robotników. Jego najwyższe elementy mają wysokość 100 metrów. Ciekawostka: na most, o którym mówiono, że jest wybitnym dziełem inżynierii, zużyto 54 tys. ton stali (10 razy więcej niż na Wieżę Eiffla). Elementy stalowe połączyło 6,5 miliona nitów. W 2015 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Most Forth Bridge jest też nazywany: Forth Rail Bridge, a także: Forth Railway Bridge.
Forfar, zamek Glamis
Prawie w każdym zamku są duchy, prawda? No to w tym zamku jest ich najwięcej, przynajmniej jeśli chodzi o zamki w Szkocji. Malowniczy zamek Glamis znajduje się w hrabstwie Angus, a dokładniej w Forfar (13 tys. mieszkańców), a jego najstarsza część czyli wieża ma tysiąc lat (!) czyli pamięta XI wiek. W XVII wieku zamek został przebudowany. Wokół są piękne ogrody, a wnętrza zamku można zwiedzać od kwietnia do października.
To nie byle jaki zamek, bo mieszkały w nim prawdziwe księżniczki, na przykład matka królowej Elżbiety II. A poza tym William Szekspir pisząc “Makbeta” w tym właśnie zamku umieścił scenę zabicia króla.
Nasza tekturowa budowla stanęła dostojnie przed zamkiem Glamis. Niestety, nie było żadnych duchów. Chyba dobrze się schowały.
Zamek Dunottar obok Stonehaven
Na skalistym cyplu, na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji, 3 kilometry od 10-tysięcznego miasteczka Stonehaven, znajdują się ruiny zamku Dunottar. To, co przetrwało pochodzi z XV i XVI wieku. Aż do XVIII wieku była to ważna szkocka twierdza, ze względu na strategiczne położenie. W XVII wieku przechowywano tu szkockie klejnoty koronne.
Obecnie zamek, a raczej to co z niego pozostało, można zwiedzać. I jak widać, zwiedził go także Wesoły Wieżowiec.
Wallace Monument obok Stoirling
William Wallace (1270-1305) był przywódcą szkockiego powstania przeciwko Anglikom. Po schwytaniu w pobliżu Glasgow przewieziono go do Londynu i tu zgładzono. Potem śpiewano o nim pieśni, a niedaleko miasta Stoirling, na wzgórzu Abbey Craig w 1869 r. wzniesiono 67-metrową wieżę czyli Wallace Monument – pomnik poświęcony pamięci Wallace’a. W jej wnętrzu przez cały rok można oglądać pamiątki po tym szkockim bohaterze.
Dundee
Dundee, to czwarte co do liczby mieszkańców (150 tysięcy) miasto Szkocji. Leży nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Tay. Prawa miejskie otrzymało już w 1191 roku, a w XVI wieku miasto otoczono solidnym murem obronnym.
Jedną z najbardziej znanych szkół w Dundee jest Morgan Academy. Okazały budynek sfinansowany przez Johna Morgana zaprojektowano w 1862 roku, a w 1868 r. oddano do użytku. Początkowo był tu szpital, a po jego zamknięciu w 1888 roku powstałą tu szkoła. W 2001 roku budynek strawił pożar, a 2 lata później został odrestaurowany.
Wieżowiec Partii Dobrego Humoru trafił pod Morgan Academy (zdjęcie powyżej) dzięki Gazecie Polonijnej.
Glasgow
Położone nad rzeką Clyde miasto Glasgow, to największe miasto w Szkocji, liczące 600 tys. mieszkańców. Jedną z atrakcji miasta, chętnie odwiedzaną przez turystów, jest Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum). To pierwsze muzeum w Szkocji (zostało otwarte w 1901 roku) i jest tu jeden z największych zbiorów sztuki w Europie. (Ciekawostka: kilkaset metrów stąd stoi “Dom Polski”).
W Glasgow został sfotografowany Wesoły Wieżowiec nr 260, a jego ojcem chrzestnym jest Sławomir Mączyński, któremu zaraz po otrzymaniu zdjęć (połowa 2014 r.) wysłaliśmy legitymację Partii Dobrego Humoru.
Z wyjątkiem Glasgow, podróże Wesołego Wieżowca po Szkocji były możliwe dzięki Gazecie Polonijnej (dziękujemy), więc jej logo znalazło się na tym kartonowym modelu.
Zobacz też: > St. Andrews, Szkocja
Szkocja i jej miasta: (c) Sadurski.com
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec