Szkocja ciekawostki zamki w Szkocji

Wesoły Wieżowiec w Szkocji

Czas czytania:5 minut/y, 25 sekund/y

Szkocja miasta, zabytki, ciekawostki. Podsumowujemy dotychczasowe podróże Wesołego Wieżowca po Szkocji.

Szkocja

Wchodząca w skład Zjednoczonego Królestwa Szkocja (Scotland) zajmuje północną część wyspy Wielka Brytania. Szkocja wraz z Irlandią jest stolicą whisky, lecz w świecie najbardziej jest znana z potwora z jeziora Loch Ness (który prawdopodobnie nie istnieje) oraz z tego, że faceci przy różnych okazjach chodzą tu w spódniczkach w szkocką kratkę. Licząca ponad 5 milionów ludności Szkocja ma swój parlament (od 1998 r.), a nawet swoje banknoty i monety (funty szkockie). Od 1996 r. Szkocja jest podzielona na 32 hrabstwa.

Edynburg Szkocja ciekawostki Edinburgh
Welcome to Scotland! Wesoły Wieżowiec wkracza do Szkocji

Edynburg – Edinburgh

Ósmego kwietnia 2013 r. wymyślony w Polsce Wesoły Wieżowiec przekroczył granicę Szkocji, a nazajutrz stanął u stóp zamku w Edynburgu. Bardzo mu się tu spodobało – także dlatego, bo jest tu dużo średniowiecznych zamków.

Edynburg jest stolicą Szkocji i ma pół miliona mieszkańców. Urodziła się tu autorka książek o Harrym Potterze – Joanne Rowling, ale jeszcze słynniejszymi pisarzami z Edynburga są: Arthur Conan Doyle (1859-1930) i Walter Scott (1771-1832).

W Edynburgu jest zamek (Edinburgh Castle), jedna z największych i najstarszych twierdz Wielkiej Brytanii. Jego wizerunek, to symbol Edynburga, a nawet całej Szkocji. Większość obecnych murów zamku pamięta XVI wiek, a znajdująca się tu kaplica Św. Małgorzaty pochodzi z XII wieku.

Edynburg Edinbourgh Szkocja ciekawostki zamek Scotland
Edinburgh Castle – zamek w Edynburgu. Szkocja ciekawostki

Most Forth Bridge

Forth Bridge (po polsku: Czwarty Most), to most kolejowy długości 2,5 kilometra, nad zatoką Firth of Forth. Łączy Edynburg z hrabstwem Fife. Zbudowano go w latach 1879-1890, a pewnym okresie budowy pracowało tu aż 4.600 robotników. Jego najwyższe elementy mają wysokość 100 metrów. Ciekawostka: na most, o którym mówiono, że jest wybitnym dziełem inżynierii, zużyto 54 tys. ton stali (10 razy więcej niż na Wieżę Eiffla). Elementy stalowe połączyło 6,5 miliona nitów. W 2015 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most Forth Bridge jest też nazywany: Forth Rail Bridge, a także: Forth Railway Bridge.

Forth Bridge Edynburg Szkocja ciekawostki
Forth Bridge od strony miasta South Queensferry. Szkocja ciekawostki

Forfar, zamek Glamis

Prawie w każdym zamku są duchy, prawda? No to w tym zamku jest ich najwięcej, przynajmniej jeśli chodzi o zamki w Szkocji. Malowniczy zamek Glamis znajduje się w hrabstwie Angus, a dokładniej w Forfar (13 tys. mieszkańców), a jego najstarsza część czyli wieża ma tysiąc lat (!) czyli pamięta XI wiek. W XVII wieku zamek został przebudowany. Wokół są piękne ogrody, a wnętrza zamku można zwiedzać od kwietnia do października.

To nie byle jaki zamek, bo mieszkały w nim prawdziwe księżniczki, na przykład matka królowej Elżbiety II. A poza tym William Szekspir pisząc “Makbeta” w tym właśnie zamku umieścił scenę zabicia króla.

Nasza tekturowa budowla stanęła dostojnie przed zamkiem Glamis. Niestety, nie było żadnych duchów. Chyba dobrze się schowały.

Forfar zamek Glamis Szkocja ciekawostki
Forfar w Szkocji – malowniczy zamek Glamis. Szkocja ciekawostki

Zamek Dunottar obok Stonehaven

Na skalistym cyplu, na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji, 3 kilometry od 10-tysięcznego miasteczka Stonehaven, znajdują się ruiny zamku Dunottar. To, co przetrwało pochodzi z XV i XVI wieku. Aż do XVIII wieku była to ważna szkocka twierdza, ze względu na strategiczne położenie. W XVII wieku przechowywano tu szkockie klejnoty koronne.

Obecnie zamek, a raczej to co z niego pozostało, można zwiedzać. I jak widać, zwiedził go także Wesoły Wieżowiec.

Dunottar zamek Szkocja ciekawostki
Dunottar w Szkocji. Strome wybrzeże z ruinami zamku oraz Morze Północne. Szkocja ciekawostki

Wallace Monument obok Stoirling

William Wallace (1270-1305) był przywódcą szkockiego powstania przeciwko Anglikom. Po schwytaniu w pobliżu Glasgow przewieziono go do Londynu i tu zgładzono. Potem śpiewano o nim pieśni, a niedaleko miasta Stoirling, na wzgórzu Abbey Craig w 1869 r. wzniesiono 67-metrową wieżę czyli Wallace Monument – pomnik poświęcony pamięci Wallace’a. W jej wnętrzu przez cały rok można oglądać pamiątki po tym szkockim bohaterze.

Wallace Monument Szkocja ciekawostki Scotland
Na górze zdjęcia: Wallace Monument niedaleko Stoirling w Szkocji

Dundee

Dundee, to czwarte co do liczby mieszkańców (150 tysięcy) miasto Szkocji. Leży nad Morzem Północnym, u ujścia rzeki Tay. Prawa miejskie otrzymało już w 1191 roku, a w XVI wieku miasto otoczono solidnym murem obronnym.

Jedną z najbardziej znanych szkół w Dundee jest Morgan Academy. Okazały budynek sfinansowany przez Johna Morgana zaprojektowano w 1862 roku, a w 1868 r. oddano do użytku. Początkowo był tu szpital, a po jego zamknięciu w 1888 roku powstałą tu szkoła. W 2001 roku budynek strawił pożar, a 2 lata później został odrestaurowany.

Dundee Morgan Academy Szkocja ciekawostki Scotland
Morgan Academy w Dundee. Ciekawostki o Szkocji

Wieżowiec Partii Dobrego Humoru trafił pod Morgan Academy (zdjęcie powyżej) dzięki Gazecie Polonijnej.

Glasgow

Położone nad rzeką Clyde miasto Glasgow, to największe miasto w Szkocji, liczące 600 tys. mieszkańców. Jedną z atrakcji miasta, chętnie odwiedzaną przez turystów, jest Muzeum i Galeria Sztuki Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum). To pierwsze muzeum w Szkocji (zostało otwarte w 1901 roku) i jest tu jeden z największych zbiorów sztuki w Europie. (Ciekawostka: kilkaset metrów stąd stoi “Dom Polski”).

Glasgow Szkocja ciekawostki Scotland
Kelvingrove Art Gallery and Museum w Glasgow. Szkocja ciekawostki

W Glasgow został sfotografowany Wesoły Wieżowiec nr 260, a jego ojcem chrzestnym jest Sławomir Mączyński, któremu zaraz po otrzymaniu zdjęć (połowa 2014 r.) wysłaliśmy legitymację Partii Dobrego Humoru.

Glasgow Szkocja ciekawostki Scotland
Wesoły Wieżowiec w Glasgow, w Szkocji

Z wyjątkiem Glasgow, podróże Wesołego Wieżowca po Szkocji były możliwe dzięki Gazecie Polonijnej (dziękujemy), więc jej logo znalazło się na tym kartonowym modelu.

Zobacz też: > St. Andrews, Szkocja

Szkocja i jej miasta: (c) Sadurski.com

• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

trawnik koszenie trawnika wrzesień przysłowia Poprzedni post Przysłowia o październiku
Janusz nosacz memy humor dowcipy Halina Seba Pieter Dżesika kawały Następny post Janusz, Grażyna – dowcipy i memy