Sztuka cyfrowa – czym jest i czym się charakteryzuje?

sztuka cyfrowa grafika ciekawostki

Sztuka cyfrowa to innowacja, którą media elektroniczne wniosły do artystycznego wszechświata. Wraz z nią manifestacje artystyczne zaczęły mieć kontury odmienne od tego, co uważano za tradycyjne do tej pory. Mimo to cecha używania sztuki do wyrażania idei, uczuć, emocji, tożsamości, pragnień i wielu innych możliwości pozostała niezmieniona.

A co już wiesz o sztuce w tych cyfrowych formach? Możesz dziś poznać dodatkowe fakty na ten temat i zrozumieć, w jaki sposób ta innowacja ma pozytywny wpływ na nas i na ile jest obecna w codziennym życiu wielu ludzi!

Czym w ogóle jest sztuka cyfrowa?

Sztuka cyfrowa jest po prostu manifestacją artystyczną, której wykonanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu środków elektronicznych, takich jak telefony komórkowe, komputery lub wszelkie inne środki technologii cyfrowej, które mają być wykorzystywane w procesie twórczym.

Austriacki pisarz Ernst Fischer w jednym ze swoich najbardziej znanych dzieł zatytułowanym „Konieczność sztuki” (1959) pozostawił przesłanie mówiące nam, że „sztuka jest prawie tak stara jak człowiek”. Tak precyzyjna wypowiedź skłania do refleksji nad tym, czym jest sztuka i jaki jest jej wpływ na życie ludzi, w różnych okresach historii ludzkości, a także w aspekcie bardziej indywidualnym, na życie pojedynczych osób. Dlatego właśnie warto lepiej zrozumieć współczesne sposoby tworzenia sztuki.

Jak powstała sztuka cyfrowa?

Cyfrowe dzieła sztuki pojawiły się w kontekście zmiany dotychczasowych poglądów na tradycyjny sposób wyrażania się przez ludzi poprzez sztukę oraz innowacji w technikach artystycznych.

Tuż po drugiej wojnie światowej modernizm i narzucone przez niego tradycyjne reguły osłabły, ustępując miejsca innym formom artystycznych manifestacji. Sztuka współczesna znalazła przestrzeń do rozwoju i ugruntowania swojej pozycji, początkowo poprzez takie przejawy, jak pop-art i minimalizm.

W ramach tego zmieniającego się scenariusza artyści wykorzystali swoją kreatywność do wizualizacji nowych przestrzeni, w których można by eksperymentować — co jest powszechną czynnością w produkcji artystycznej — a wraz z postępem ery cyfrowej pod koniec XX wieku pojawiła się idea wykorzystania technologii do tworzenia sztuki. Ze względu na to, że technologia prężnie się rozwija, wpływa na świat cyfrowy, tworząc wyśmienite sposoby rozrywki, jak kino, seriale, gry online, kasyna online takie jak w pełni wirtualne ICE Casino, to ten cyfrowy świat w fazie rozwoju przykuł już uwagę artystów, którzy szukali innowacji zdolnych do przekształcenia ówczesnej wizji sztuki. Popularyzacja tego typu sztuki i malarstwa cyfrowego wpisuje się w zwrócenie uwagi na nieustanne nowinki technologiczne, dodawane do ruchów, jakie zaszły na rynku i w sztuce światowej.

Jak sztuka cyfrowa zyskała swoją popularność?

Przystępna, interaktywna i dynamiczna sztuka cyfrowa spowodowała, że zakochało się w niej wielu ludzi na całym świecie. Pomimo posiadania pierwszych urządzeń elektronicznych w połowie ubiegłego wieku, to właśnie dzięki animacji komputerowej ten rodzaj sztuki zaczął być znany. A dopiero w latach 80. komputery zyskały na tyle możliwości, by móc w istotny sposób wpłynąć na artystów i zmotywować ich do korzystania z zaawansowanego oprogramowania graficznego. W tym czasie coraz częściej badano związek między sztuką a technologią.

Światło, dźwięk i piksele

Ten nowy sposób tworzenia sztuki dał artystom więcej możliwości tworzenia oraz zmienił zakres i sposób postrzegania sztuki. Ta zmiana wpływa również na sposób organizowania przez nich sztuki jako formy przetrwania (pracy), gdyż współczesność niesie ze sobą nowe kariery, w których mogą podążać artyści oddani sztuce cyfrowej.

Rodzaje sztuki cyfrowej

Istnieją różne rodzaje sztuki cyfrowej, a każdy z nich oparty jest o inne techniki. Stanowią część pełnego scenariusza, w ramach którego każda nowa możliwość została zbadana i przejrzana pod kątem kreatywności, aby uzyskać zupełnie nowy rezultat.

  • Grafika pikselowa (pixel art). Jednym z tych rodzajów jest pixel art, czyli sposób tworzenia grafiki polegający na indywidualnym manipulowaniu pikselami i ich kolorami. Piksele to jego podstawowe elementy, stąd nazwa. Te cyfrowe kropki są używane do budowy dzieła sztuki i nadają mu niepowtarzalny kontur.
  • Animacja cyfrowa. Ilustracje statyczne i grafika pikselowa stanowią znaczną część sztuki cyfrowej, ale oprócz tych typów istnieją animacje, które nadają gotowemu dziełu w pełni animowany efekt, zarówno w 2D, jak i 3D.
  • Modelowanie 3D. Mówiąc o modelach trójwymiarowych, musimy omówić modelowanie 3D. To dziedzina sztuki cyfrowej, która tworzy elementy tak realne, że wydają się być wręcz namacalne. Kontury takich obiektów przypominają dla tych, którzy na niego patrzą, rzeczywiste fotografie, ale to tylko wirtualna struktura stworzona w modelowaniu 3D.
  • Ilustracja. Ilustracja przyjmuje konwencjonalny sposób tworzenia sztuki i symuluje tę produkcję poprzez tworzenie grafiki. Jest to po prostu klasyczny rysunek/ilustracja stworzona cyfrowo za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

Możliwości kariery w sztuce cyfrowej

Grafik cyfrowy jest przykładem profesjonalisty zajmującego się sztuką cyfrową. Ma na celu tworzenie elementów graficznych, które można wykorzystać w świecie cyfrowym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostały wydrukowane i wykorzystane w świecie fizycznym.

To profesjonalista, który zajmuje się tworzeniem identyfikacji wizualnej dla ludzi i marek, indywidualizując ich oprawę graficzną. Może także tworzyć obrazy ilustrujące okładki i zawartość czasopism, książki, banery, billboardy i wiele innych. Jest wszechstronnym i niezwykle ważnym profesjonalistą dla każdego, kto chce zaznaczyć swoją tożsamość w branży i robi to poprzez sztukę cyfrową. Może też pełnić funkcję redaktora i/lub projektanta układu stron internetowych i blogów.

Niemal wszystko, co wiąże się z komunikacją za pomocą obrazu, może być przedmiotem pracy twórców sztuki cyfrowej, ponieważ przyciąga i ułatwia zrozumienie przekazu. Dlatego wśród innych możliwości dla tych artystów jest obszar projektowania gier i fotografii.

1069 / zawsz / sztuka cyfrowa