Dwór Zieleniewskich Trzebinia ciekawostki atrakcje zabytki małopolskie

Trzebinia, woj. małopolskie – ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 16 sekund/y

Z czego słynie miasto Trzebinia ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia Trzebini, zabytki, co zobaczyć

Trzebinia informacje

1) Trzebinia, to 20-tysięczne miasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Trzebinia. Stąd do centrum Krakowa jest 38 kilometrów.

2) Osiedla Trzebini, to: Energetyków, Gaj, Gaj Zacisze, Górka, Krakowska, Krystynów, Krze, Piaski, Północ, Trzebionka, Salwator, Siersza, Widokowe, i Wodna.

3) W Trzebini jest Zalew Chechło (Jezioro Chechelskie). To sztuczny zbiornik wojny o powierzchni 54 ha. Wpływa do niego rzeka Chechło.

4) Na terenie Trzebini jest też sztuczny Zalew Balaton. Powstał w dawnym wyrobisku kamieniołomu wapieni. Ma ok. 3 ha powierzchni i zasilają go podziemne źródła. W sezonie letnim jest tu kąpielisko, chętnie odwiedzane przez mieszkańców.

Trzebinia ciekawostki z historii

5) Miejscowość założono w XIV wieku, a prawa miejskie otrzymała w 1817 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o tutejszej parafii pochodzi z 1325 roku.

6) W 1815 r. w Trzebini założono cmentarz żydowski. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej, zachowało się 248 nagrobków. Cmentarz znajduje się przy ul. Słowackiego i ma 0,5 ha powierzchni. Obecnie jest nieczynny.

7) W 1856 r. w Trzebini otwarto stację kolejową.

8) W latach 1861-2001 w Trzebini działała Kopalnia Węgla Kamiennego Siersza. Początkowo nazywała się Nowa Izabela.

9) W pierwszej połowie XIX wieku w Trzebini powstało 5 kopalń, dwie huty cynku i huta szkła. Potem powstały kolejne kopalnie.

1908 rynek Trzebinia ciekawostki historia atrakcje zabytki
Trzebinia ciekawostki: rynek w 1908 roku

Trzebinia zabytki, co zobaczyć

10) Stojący w parku Dwór Zieleniewskich (ul. Piłsudskiego 47) istniał już w XIII wieku (!), a obecny wygląd uzyskał w XVIII wieku. Nazwę zawdzięcza Paulinie i Zbigniewowi Zieleniewskim, ostatnim właścicielom dworu oraz tutejszej kopalni węgla. Obecnie jest to obiekt hotelowy, pełniący też funkcje kulturalnie (odbywają się tu m.in. koncerty).

11) W 2010 r. otwarto Muzeum Regionalne. Znajduje się przy ul. Grunwaldzkiej 1 i jest tu wiele eksponatów o charakterze górniczym.

12) Przy ul. Piłsudskiego 15 stoi dawna XIX-wieczna Synagoga Kupiecka. Swą funkcję pełniła do II wojny światowej.

13) W latach 1908-1911 zbudowano Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stoi przy ul. Głowackiego 3, a obok są budynki zgromadzenia zakonnego Księży Salwatorianów.

Trzebinia ciekawostki

14) W centrum Trzebini znajduje się wzgórze – Góra Bożniowa (403 m n.p.m.). Na szczycie od 30 kwietnia 2000 r. stoi krzyż milenijny. To stalowa konstrukcja o wysokości 12,5 metra.

15) W Kościele świętych Piotra i Pawła z 1928 r. znajduje się gotycki krucyfiks z początku XVI wieku.

16) W Trzebini działają dwa kluby piłkarskie: MSK Trzebinia Siersza (kiedyś Hutnik Trzebinia) oraz KS Górnik Siersza, założony w 1946 roku.

17) Przy ul. Słowackiego 70 w Trzebini znajduje się Zakład Karny.

Trzebinia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Dwóch Zieleniewskich, foto: Mariusz Paździora / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Andrychów
> Gorlice
> Augustów

Katar ciekawostki atrakcje miasto Doha palma zachód słońca Poprzedni post Katar (Qatar) – niezwykłe ciekawostki o kraju arabskim
atrakcja na event Poznań eventy Wielkopolska imprezy firmowe w Poznaniu Następny post Atrakcje na event w Poznaniu i Wielkopolsce