Turystyka i humor. Grunwald na wesoło

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Wakacje w satyrze

W wakacje 2010 r. turyści odwiedzający Warmię i Mazury, będą mieli okazję zobaczyć cykl wystaw rysunku satyrycznego

„Wakacje w satyrze” – to wspólny cykl wystaw, jakie tego lata można będzie oglądać na Warmii i Mazurach. Temat turystyki i wypoczynku, w dodatku obecnie, nie jest przypadkowy. W 2010 roku w Olsztynie odbędzie VI Kongres Krajoznawstwa Polskiego, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zagości 51 Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy, poza tym jak co roku nad jeziora przyjedzie tysiące turystów i wczasowiczów. Nie zapominajmy, że ten region, reklamując się hasłem „Mazury Cud Natury”, bierze udział w plebiscycie na Nowych 7 Cudów Natury.

Pierwsze wystawy już trwają. Za nami wernisaże: 11 czerwca w Bibliotece Publicznej w Rynie i 17 czerwca w Mikołajkach. Najbliższy wernisaż kolejnej wystawy odbędzie się 23 czerwca w Biskupcu. A to dopiero początek tego cyklu.

Pomysłodawcą projektu jest Zbigniew Piszczako, któremu do udziału w wystawach udało się zaprosić 42 rysowników, a współrealizatorem projektu jest Wiesław Bołtryk. Wśród rysowników uczestniczących w wystawach są m.in. Henryk Cebula, Jacek Frąckiewicz, Jacek Frankowski, Michał Graczyk, Jarosław Hnidziejko, Zbigniew Kołaczek, Wiesław Lipecki, Sławomir Łuczyński, Witold Mysyrowicz, Dariusz Pietrzak, Andre Pijet, Szczepan Sadurski, Grzegorz Sobczak, Grzegorz Szumowski, Maciej Trzepałka, Aleksander Wołos i Tomasz Wołoszyn.
2010-06-18

Artur Krynicki na Onet.pl

Karykatury polityczne Artura Krynickiego można oglądać na wyborczym serwisie portalu Onet.pl

Kilkanaście karykatur autorstwa Artura Krynickiego, głównie przedstawiających polityków startujących w obecnych wyborach prezydenckich, mogą obecnie oglądać internauci odwiedzający portal Onet.pl.

Krynicki był dotychczas znany ze współpracy z portalem Wirtualna Polska, gdzie w serwisie Shaker WP znajdują się jego komentarze polityczne i karykatury polityków.
2010-06-21

Katalogi z Turcji i Serbii

Odnotowujemy katalogi wystaw pokonkursowych, jakie właśnie dotarły do uczestników – rysowników z Polski

Turystyka” była tematem 1 International Tourism Cartoon Competition, zorganizowanego w Turcji. W katalogu wystawy znalazły się rysunki Polaków: Pawła Kuczyńskiego, Tadeusza Krotosa i Zygmunta Zaradkiewicza. W wystawie brali też udział: Henryk Cebula, Dariusz Pietrzak, Piotr Opałka i Zbigniew Cichowlaz.

W katalogu organizowanego w Serbii 15 International Salon of Caricature ZEMUN 2010 – konkursu rysunku satyrycznego, którego tematem była „Restauracja”, znalazły się rysunki uczestniczących w wystawie: Henryka Cebuli, Jacka Frąckiewicza, Andrzeja Frankowskiego, Adriana Frankowskiego i Małgorzaty Lazarek.

Przypomnijmy, że drugą nagrodę w tym konkursie zdobył Witold Barbara, Polak mieszkający w Szwecji.
2010-06-21

Grunwald na wesoło – wyniki

W Poznaniu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego „Grunwald na wesoło”. Oto lista laureatów

W Poznaniu zadecydowano o podziale nagród konkursu „Grunwald na wesoło” w kategorii: dorośli. Oto nagrodzeni:

– Grand Prix: Michał Tomaszek, Polska (2 nagie miecze + 2.500 zł)
– II nagroda: Lubomir Kotrha, Słowacja (2.000 zł + statuetka „Koziołki”)
– III nagroda: Grzegorz Sobczak, Polska (1.500 zł)

Nagrody specjalne:
– Oxana Belozowa, Rosja (600 zł)
– Paweł Kuczyński, Polska (500 zł + INTERVIEW)
– Mirosław Kuźma, Polska (500 zł)
– Sławomir Łuczyński, Polska (300 zł + „Niezbędnik Rycerza”)
– Maciej Olender, Polska (kask motocyklowy)
– Stanislaw Ashmarin, Rosja (dyplom honorowy)

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 2 lipca (piątek) 2010 r. o godz. 16.00 na Zamku w Malborku.
2010-06-19

Julian Bohdanowicz w Tczewie

Wystawę rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza zostanie otwarta w Tczewie, podczas Festiwalu Dobrego Humoru

„Dziadek Mróz Łże – czyli nie ma wolności bez wesołości” – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego Juliana Bohdanowicza, która zostanie otwarta 24 czerwca 2010 r. (czwartek) o godz. 17.00, w Centrum Wystawienniczo – Regionalnym Dolnej Wisły „Fabryka Sztuk”.

Okres ekspozycji wystawy nie jest przypadkowy. Wystawa jest częścią XI festiwalu Dobrego Humoru, odbywającego się w tym czasie, głównie w Gdańsku.
2010-06-19

Łabędzki namalował Chopina

Dariusz Łabędzki został zwycięzcą międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny pt. „Uśmiech Chopina”, zorganizowanego w Warszawie. Oto wyniki konkursu

14 czerwca 2010 r. (poniedziałek) w Pałacu Prymasowskim w Warszawie wręczono nagrody laureatom międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny „Uśmiech Chopina”. Jest to konkurs zorganizowany przez Muzeum Karykatury oraz Biuro Obchodów Roku CHOPIN 2010. Mimo, że jury obradowało w grudniu, wyniki jego obrad trzymano w tajemnicy przez kilka miesięcy. Jurorami byli: Zbigniew Jujka, Andrzej Mleczko, Henryk Sawka, i Jacek Frankowski (wszyscy z Polski), Alessandro Gatto (Włochy), Bernard Bouton (Francja), Victor Bogorad (Rosja), Branko Najhold (Serbia), Marek W. Chmurzyński, Ferdynand Ruszczyc oraz pianiści: Janusz Olejniczak i Rinko Kobayashi-Grudzińska.

Na konkurs nadesłano 1413 prac 552 autorów z 52 krajów świata, a do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 268 prac 186 autorów z 33 krajów.

Grand Prix (15.000 zł ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Bogdana Zdrojewskiego) zdobył Dariusz Łabędzki za pracę „Sonata jesienna na pointy i batutę”.
– I nagroda:  Adam Pękalski
– II nagroda: Julian Bohdanowicz
– III nagroda: Edward Lutczyn

Wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Lazarek, Kipper Williams (Wielka Brytania), Zbigniew Kołaczek, Rumen Dragostinow (Bułgaria), Tomasz Piątkowski, Grzegorz Szumowski, Shizuko Nakahara (Japonia), Jerzy Głuszek, Paweł Kuczyński, Sebastian Żurawski, Zygmunt Zaradkiewicz, Jovan Prokopljević (Serbia), Irina Maximenko (Rosja).

Zwycięzca konkursu, Dariusz Łabędzki to poznański rysownik i karykaturzysta, obecnie współpracownik The Times Polska Głos Wielkopolski, propagator satyry i karykatury (m.in. twórca Festiwalu Satyry Europejskiej „Koziołki” oraz konkursu „Grunwald na wesoło 2010”). Autor wielu karykatur, swojego czasu także twórca okładek dla tygodnika Wprost.
2010-06-16

Festiwal DH we Włocławku

17 czerwca 2010 r. we Włocławku wernisaż wystawy, która przed rokiem była prezentowana na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku 

Tę wystawę rysunku satyrycznego prezentowano przed rokiem, w 2009 r. w Gdańsku, podczas Festiwalu Dobrego Humoru. Teraz trafi ona do Włocławka. Jej otwarcie zaplanowano na 17 czerwca (czwartek) i odbędzie się w „Starej Remizie” (Włocławek, ul. Żabia 8, o godz. 18:00). Na wystawie można będzie zobaczyć prace: Andrzeja Czeczota, Zbigniewa Jujki, Henryka Sawki, Juliana Bohdanowicza, Andrzeja Graniaka, Grzegorza Szumowskiego, Zbigniewa Kołaczka, Pawła Kuczyńskiego i Mariana Matochy.
2010-06-15

Weekend Satyry

Między 13 a 15 sierpnia 2010 r. nad Jeziorem Nyskim (Opolszczyzna) odbędzie się Weekend Satyry i Karykatury, zakończony wystawą prac uczestników

Pod nazwą „Weekend Satyry i Karykatury” kryje się plener satyryczny ósemki rysowników i karykaturzystów, którzy będą twórczo wypoczywać w Nyskim Ośrodku Rekreacji nad Jeziorem Nyskim. Organizatorem imprezy jest Nyski Ośrodek Rekreacji (zapewniający noclegi i wyżywienie), a pieczę nad całością od strony artystycznej sprawować będzie rysownik satyryczny Michał Graczyk.

Każdy z uczestników Weekendu Satyry w podziękowaniu za gościnę, ma przekazać organizatorowi swoje 4 prace związane tematycznie z „Wypoczynkiem nad Jeziorem”. Organizator zadba nawet o materiały niezbędne do wykonania tych prac. Autorzy będą rysować karykatury przy wejściu na plażę oraz przygotują ekspozycję wykonanych na miejscu rysunków.

Wśród turystycznych atrakcji przewidzianych dla rysowników – uczestników Weekendu, będą: rejs statkiem, wycieczka po Nysie (zwiedzanie Bazyliki Mniejszej, Skarbca św. Jakuba, wejście na Ratusz, zwiedzanie Bastionu św. Jadwigi).
2010-06-15

Witold Barbara drugi w Serbii

Reprezentujący Szwecję Witold Barbara zdobył drugą nagrodę w XV Zemun International Salon of Caricature 2010

110 autorów z 35 państw nadesłało rysunki na piętnastą edycję międzynarodowego konkursu, organizowany w serbskim mieście Zemun. Tym razem temat brzmiał „W restauracji”. Jury (Slobodan Ivkov, Blagovevesta Tsvetkova, Shashi Drahan, Migajlo Dasic, Branko Najhold, przyznało następujące nagrody:

I – Ross Thomson, Wielka Brytania
II – Witlod Barbara, Szwecja
III – Valentin Georgiev, Bułgaria
Wyróżnienie honorowe: Willem Rasing, Holandia
Nagroda za całokształt twórczości: Jugoslav Vlahovic, Serbia

Ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród w Zemun, z udziałem W.Barbary miało miejsce 3 czerwca.

Niezorientowanym wyjaśnimy, że Witold Barbara, urodzony w Polsce i zdobywający kiedyś nagrody w naszym kraju, od dłuższego czasu mieszka w Szwecji i stąd wysyła swoje rysunki na konkursy.
2010-06-11