Jan Matejko Stańczyk błazen satyra

Tygodnik Szpilki – pismo satyryczne

Czas czytania:3 minut/y, 44 sekund/y

Archiwalne informacje portalu Sadurski.com na temat: tygodnik Szpilki

Szpilki znów u Profusa

Szpilki – tytuł słynnego niegdyś pisma satyrycznego, znów trafił w ręce Marka Profusa, po wyroku Sądu Apelacyjnego

Jak poinformował “Press”, Sąd Apelacyjny rozstrzygnął sprawę własności tytułu prasowego o nazwie Szpilki. Przez kilka minionych lat o prawo do tytułu walczyli ze sobą w sądach: Marek Profus czyli Profus Management, wydawca m.in. Piłki Nożnej oraz Janusz Szostak, wydawca m.in. Expressu Sochaczewskiego.

Kilkanaście lat temu Profus odkupił prawo do tytułu od ówczesnego właściciela czyli Spółdzielni Szpilki, po czym w latach 90. dwukrotnie wznawiał wydawanie tytułu. Z powodów ekonomicznych, tytuł dwukrotnie zamykano.

Na mocy obowiązującego prawa, tytuł nie wydawanego tytułu mógł zarejestrować każdy. Wkrótce tytuł Szpilki oraz (wydawany niegdyś) Express Wieczorny, zostały ponownie zarejestrowane przez Jerzego Szostaka, prezesa agencji wydawniczo-reklamowej Milenium Media (kiedyś był kierownikiem reportażu i sensacji w “starym” Expressie Wieczornym). Wkrótce wznowił on wydawanie Expressu Wieczornego, w którym znajdowała się satyryczna kolumna o nazwie Szpilki.

Zaskoczony Marek Profus, dowiedziawszy się, że kupiony przez niego tytuł Szpilki nieoczekiwanie i wbrew jego woli przeszedł w ręce innego wydawcy, wystąpił przeciwko niemu na drogę sądową. Obecnie, po wyroku Sądu Apelacyjnego, tytuł Szpilki wraca do Profusa. Nie oznacza to jednak, że tytuł Szpilki czyli wydawane w XX wieku przez ponad 50 lat pismo satyryczne, zostanie wkrótce wznowiony.
2007-10-30

Zobacz też:

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie
> Buty na obcasach, szpilki ciekawostki

Zmarł Witold Filler

W wieku 78 lat zmarł Witold Filler – były red. naczelny pisma satyrycznego Szpilki i dyrektor warszawskiego teatru Syrena, autor książek

Urodził się 13 stycznia 1931 r. w Piastowie. W 1952 r. ukończył Wydział Aktorski PWST (dzisiejsza Akademia Teatralna) w Warszawie. Był aktorem Teatru Dramatycznego (1952-1956), w latach 1956-1962 występował w Teatrze Narodowym. Od 1963 do 1971 r. pracował jako redaktor naczelny Redakcji Rozrywki TVP.

Był redaktorem naczelnym dwutygodnika Teatr (lata 1972-1975) oraz tygodnika Szpilki (lata 1975-1990). W latach 1979-90 pełnił funkcję dyrektora Teatru Syrena w Warszawie.

Był autorem ponad 30 książek m.in. “Melpomena i piwo” (1960), “Modele teatru. Szkice o polskim teatrze współczesnym” (1971), “Teatr Hanuszkiewicza” (1974), “Rendez-vous z warszawską operetką” (1977), “Quo vadis?; Od Nobla do Kawalerowicza” (2001).

Był odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Polonia Restituta. Zmarł 11 lutego 2009.

Pogrzeb Witolda Fillera odbędzie się na warszawskich Powązkach 25 lutego 2009 r. (środa) o godz. 13.00.
2009-02-20

Edward Kuczyński nie żyje

Dziennikarz, fraszkopisarz, zastępca red. naczelnego pisma satyrycznego Szpilki

Po długiej chorobie zmarł w Warszawie Edward Kuczyński. W prasie debiutował w 1956 roku, w latach 60. zaprzyjaźnił się ze Studenckim Teatrem Satyrycznym (słynnym STS-em). Pracował jako dziennikarz w prasie wojskowej, młodzieżowej, satyrycznej (w latach 80. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Szpilki). W 1984 r. wraz ze Zbigniewem Dobrzyńskim był jednym z inicjatorów Turnieju Łgarzy w Bogatyni (w przyszłym miesięcy odbędzie się jego 32. edycja). Od wielu lat mieszkał w Warszawie, a ponad 20 ostatnich lat życia spędził na Ursynowie, współpracując z lokalnymi gazetami: “Pasmo” i “Passa”. Także w ostatnich miesiącach życia tworzył fraszki, starając się pobudzać do uśmiechu innych.

Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę, 28 marca o godz. 10.00 w Józefowie pod Warszawą, w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.
2015-03-25

Janusz Osęka nie żyje

Zmarł literat i satyryk Janusz Osęka (1925-2014), przez 30 lat był redaktorem tygodnika Szpilki

6 listopada 2014 r. zmarł Janusz Osęka – satyryk i prozaik. Urodzony w 1925 r. w Warszawie, na tajnych kompletach w 1944 r. zdał maturę, po wojnie skończył studia prawnicze. Wkrótce zaczął publikować w prasie jako dziennikarz i został członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za swój oficjalny debiut dziennikarski uważał reportaż opublikowany w 1951 r. w „Świecie Młodych”. Jako satyryk zadebiutował dwa lata później w Szpilkach i niedługo potem został tam zatrudniony na etacie. Przez 30 kolejnych lat w Szpilkach pisał humoreski, felietony i inne teksty o charakterze satyrycznym. Drukował też w innych tytułach prasowych pojedyncze teksty oraz prowadził autorskie rubryki (np. Kronika kulturalna w „Świecie”, Moda z bąbelkami, Nasz stały korespondent z Marsa donosi w „Przekroju”, Korniszon polski w „Kurierze Polskim”, Minitrybunka ludu w „Trybunie Ludu”).

Występował też na scenie, początkowo w warszawskim kabarecie Szpak (1955), potem w teatrach Syrena i Buffo, a z objazdowym teatrem Wagabunda jeździł po Polsce i świecie. Współpracował także z Polskim Radiem – w latach 50. w programie „Radiowa Spółdzielnia Satyryków”, w 80. w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Jego teksty tłumaczono na język niemiecki, rosyjski i słowacki. Był dwukrotnym laureatem nagrody im. Juliana Bruna, przyznawanej przez SDP.
2014-11-17

e-Dobry-Humor tygodnik Sadurski Superpress Poprzedni post e-tygodnik Dobry Humor
tekst satyryczny satyra Następny post Gruby rysuje Małysza