Zniszczyli mi gitarę
Muzyk Dave Caroll długo walczył z liniami lotniczymi po tym, jak na lotnisku zniszczono jego gitarę. Wreszcie wkurzył się, nagrał o tym piosenkę, wrzucił klip do internetu i… stał się sławny
Cztery i pół miliona na liczniku – tyle osób dotychczas (rok 2009) obejrzało teledysk piosenki “United Breaks Guitars” na portalu YouTube. Skąd tak wielka popularność tej piosenki? Bo w żartobliwy sposób przedstawia autentyczne zdarzenie, jakie dotknęło jej twórcę.
Kanadyjski muzyk Dave Caroll i muzycy jego zespołu Sons of Maxwell, wykupili bilety lotnicze w liniach United Airlines. Lecieli właśnie samolotem w trasę koncertową do stanu Nebraska (USA). Podczas międzylądowania w Chicago, Caroll usłyszał krzyk siedzącej za nim pasażerki: – Mój Boże, oni rzucają gitarami! Okazało się, że była to gitara Carolla, którą nadał jako bagaż. Gitara warta 3,5 tys. dolarów została potraktowana przez pracowników lotniska w brutalny sposób, doznając poważnych uszkodzeń.
Piosenka o gitarze
Zbulwersowany muzyk napisał do linii lotniczych skargę skargę, żądając odszkodowania. Jego trwająca 9 miesięcy walka o zniszczoną gitarę zakończyła się fiaskiem, linie lotnicze nie poczuwały się, aby naprawić szkodę i podjąć dialog. Winnego zniszczenia instrumentu nie dało się ustalić. Wreszcie zrozpaczony Caroll postanowił poinformować wszystkich o losie swojej gitary. Nagrał o tym piosenkę, a klip umieścił na YouTube.
Gdy klip piosenki o zniszczonej gitarze “United Breaks Guitars” w ciągu pierwszej doby obejrzało 150 tysięcy osób, wreszcie linie lotnicze United Airlines odezwały się do piosenkarza. Ale on nie chciał już przeprosin i rekompensaty. Wystarczyła mu satysfakcja, że w świat poszedł negatywny przekaz o liniach lotniczych, z którymi miesiącami walczył.
Linie lotnicze mają problem
Film okazał się niesłychanie skuteczny. Po miesiącu od opublikowania na YouTube akcje United Airlines spadły o 10 procent czyli akcjonariusze stracili 180 mln dolarów. Próby wybrnięcia z sytuacji z twarzą i działania public relations okazały się mocno spóźnione. Amerykanie pokochali piosenkę i na zawsze zapamiętają, jak traktowane są bagaże w tych liniach lotniczych.
Piosenka z każdym dniem zyskiwała kolejnych fanów, a Caroll stał się gwiazdą zapraszaną do programów telewizyjnych. Teledysk pokazywany jest jako przykład, jak jeden niezadowolony klient może skutecznie walczyć z bezduszną, wielka firmą. I że firmy nie mogą lekceważyć pojedynczych, niezadowolonych klientów. Do połowy 2017 r. teledysk o gitarze obejrzało na YouTube 17,5 miliona osób.
Informacja jest na Sadurski.com od sierpnia 2009, została uzupełniona 8 lat potem
Zobacz też:
> Linie lotnicze ciekawostki
> Jak tanio kupić bilet na samolot – poradnik