Miasto Wągrowiec i jego atrakcje
Wągrowiec atrakcje miasta, które warto zobaczyć. Zabytki, ciekawe miejsca w Wągrowcu. Wakacyjny wypoczynek i historyczne obiekty. Oto 10 najciekawszych atrakcji Wągrowca
Wągrowiec jest położony 60 km Poznania i 70 km od Bydgoszczy. To 25-tysięczne miasto znajduje się na Wielkopolsce. Jego historia zaczęła się w XIV wieku. Osobom planującym tutaj wizytę, podpowiadamy co ciekawego jest w Wągrowcu i co tutaj warto zobaczyć. Oto nasze zestawienie atrakcji, które turystom oferuje Wągrowiec.
1. Piramida Łakińskiego
Niemal 1 km od wągrowieckiego rynku można zobaczyć interesującą budowlę, w kształcie piramidy. To jedna z niewielu piramid, które można spotkać w Polsce. Ma 6 metrów wysokości, została zbudowana z ociosanych kamieni i jest grobowcem. W środku spoczywa ciało Franciszka Jerzego Łakińskiego (1767-1845). Rotmistrz wojsk napoleońskich Łakiński osiadł w Wągrowcu w 1830 roku, w wieku 63. lat i tu spędził ostatnich 15 lat swego życia. Wymarzył sobie oryginalny grobowiec, który wzniesiono prawdopodobnie jeszcze przed jego śmiercią. Dzięki gronowcowi w kształcie piramidy, Łakiński nie został zapomniany.
2. Opactwo cystersów – warto odwiedzić
Ziemie wokół przyszłego opactwa cystersi kupili w 1319 roku. Opactwo zbudowano w XIV-XV wieku, jest więc jednym z ich najstarszych opactw w Polsce. W II połowie XVIII wieku wzniesiono też w stylu barokowym klasztorny kościół Wniebowzięcia NMP, który stoi przy ul. Klasztornej.
Zakon cystersów rozwiązano w 1835 r. i po blisko pięciu wiekach zakonnicy musieli opuścić budynki. Potem były tu sąd i więzienie oraz magazyn wojskowy. W 1945 r. wycofujący się Niemcy spalili budynki dawnego klasztoru. Po wojnie zostały odbudowane.
Odwiedzając tę wągrowiecką atrakcję, warto odwiedzić podziemia kościoła, gdzie chowano zmarłych zakonników. Dodajmy, że w środku zabudowań klasztoru jest otoczony krużgankami wirydarz, w środku którego jest studnia mająca głębokość 6 metrów.
3. Muzeum Regionalne czyli dzieje Wągrowca w pigułce
W XVIII-wiecznym budynku wchodzącym w skład zabudowań opactwa cystersów (adres: ul. Opacka 15) znajduje się Muzeum Regionalne, które założono w 1987 roku. Są tu zbiory historyczne, etnograficzne i zbiory sztuki, w sumie ponad 3,5 tysiąca eksponatów. Warto tu zajrzeć, aby poznać przeszłość Wągrowca.
4. Kościół św. Jakuba Apostoła
Wągrowiecka fara czyli późnogotycki kościół św. Jakuba Apostoła – tak, jak zbudowana później, wspomniana wyżej świątynia cystersów, również stoi przy ul. Klasztornej. Świątynię zbudowano w XVI wieku, w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Renesansowy ołtarz pochodzi z 1600 roku, a naścienne malowidła w Kaplicy Różańcowej wykonano niewiele później. Obok kościoła stoi dzwonnica.
5. Skrzyżowanie rzek – unikalny widok
Wyobraź sobie dwie rzeki, które krzyżują się ze sobą pod kątem prostym i obie płyną dalej. To unikalne zjawisko geograficzne można zobaczyć na własne oczy w Wągrowcu. Było to możliwe tylko dzięki człowiekowi. Konkretnie, dzięki temu, że w XIX wieku prowadzono prace melioracyjne i wybudowano tu kanał. Wspomniane rzeki, to Wełna i Nielba.
6. Wieża widokowa – czyli Wągrowiec z góry
Na szczycie wyremontowanej w 2008 r. neogotyckiej wieży straży pożarnej, jest taras widokowy. To okazja, aby z innej perspektywy spojrzeć ma Wągrowiec. Są tu również plansze opisujące dzieje tutejszej straży pożarnej, dawne umundurowanie i dawny sprzęt strażacki. Dużą atrakcją głównie dla dzieci z pewnością będzie zestaw modeli wozów strażackich. Aby to miejsce odwiedzić i dowiedzieć się, czy to ciekawa atrakcja Wągrowca, wcześniej należy skontaktować się z Muzeum Regionalnym.
7. Jezioro Durowskie i jego wakacyjne atrakcje
Miasto Wągrowiec leży nad trzema jeziorami: Durowo, Łęgowo i Rgielskim. Durowskie jest w centrum miasta. Jest tu plaża z kąpieliskiem, wypożyczalnia sprzętu wodnego i przystań żeglarska. Wakacyjną atrakcją jest rejs katamaranem po jeziorze, w wakacje organizowane tu są regaty żeglarskie, także Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Żaglowym. Do spacerów zachęca promenada wzdłuż jeziora, wzdłuż której ustawiono rzeźby. Obok jeziora jest też park miejski.
8. Pomnik Jakuba Wujka, najsłynniejszego Wągrowianina
Przetłumaczenie Biblii na język polski teraz nie zrobiłoby raczej większego wrażenia. Co innego w XVI wieku. Jakub Wujek (1541-1597) został wyświęcony na księdza w Wągrowcu. Przez lata tłumaczył z łaciny Biblię, a jego dzieło ukazało się drukiem 2 lata po jego śmierci. Przez 3 i pół wieku Polacy poznawali Biblię właśnie z jego tłumaczenia.
W 1973 r. odsłonięto w Wągrowcu pomnik z piaskowca, poświęcony Wujkowi, do dziś prawdopodobnie najsłynniejszemu mieszkańcowi Wągrowca.
9. Atrakcja Wągrowca: Bunkier z czasów wojny
Miłośników militariów i historii z pewnością zainteresuje stojący w centrum Wągrowca bunkier. Został zbudowany dla polskiego wojska na krótko przed II wojną światową. Jest tuż przy jezdni, przy której jeżdżą samochody, obok mostu nad rzeką Strugą Rogozińską, przy ul. Rogozińskiej.
Przy okazji kilka słów o Wągrowcu i pierwszych dniach wojny. 1 września 1939 r. bombowce niemieckiej Luftwaffe zbombardowały miasto. Był wiele ofiar. Już 5 dni później niemieckie wojska wkroczyły do miasta. Wkrótce nazwę Wongrowitz (tak wtedy nazywał się Wągrowiec) Niemcy zmienili na Eichenbrück.
10. Kościół Piotra i Pawła
Na koniec jeszcze jedna świątynia Wągrowca. Późnoklasycystyczny Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbudowano w latach 1835-1837 jako świątynię ewangelicką. Obecnie, od 1945 r. jest kościołem katolickim.
Czy powyższy zestaw atrakcji, jakie czekają osoby odwiedzające Wągrowiec, jest ciekawy? Sądzimy, że na tyle, aby choć raz odwiedzić to miasto.
Wągrowiec atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciechocinek