ozdoby stołu wigilijnego Wigilia dekoracje

Nakrywamy wigilijny stół – porady świąteczne

Czas czytania:3 minut/y, 9 sekund/y

Wigilia Bożego Narodzenia to najbardziej wyczekiwany dzień w całym roku. Przedstawiamy kilka pomysłów i inspiracji, jak oryginalnie przygotować stół, aby było ładnie, ale też wygodnie. Wigilijny stół – dekoracje wigilijnego stołu.

Dekoracje wigilijnego stołu – o czym koniecznie pamiętać

O tym, jak ważny to moment w kulturze chrześcijańskiej, nikomu przypominać nie trzeba. Stół wigilijny jest szczególną częścią wieczerzy, ponieważ skupia wokół siebie wszystkich zaproszonych gości. Przygotowując miejsca, zwróćmy uwagę na kilka poniższych rzeczy.

• Wielkość stołu powinna być dostosowana do ilości osób wraz z jednym pustym nakryciem, które – jak mówi tradycja – powinno czekać na zbłąkanego wędrowca.

• Każdy powinien móc wygodnie sięgnąć po potrawy i wygodnie zjeść wigilijny posiłek. Nikt nie chciałby maczać rękawa w zbyt blisko położonym sosie, bigosie czy innej potrawie, aby dostać się do swojego talerza.

• Każdy gość powinien otrzymać komplet serwetek – minimum dwie. Jedną dużą do położenia na kolanach, a drugą małą do wycierania ewentualnych plam ze stołu, itd. Warto również postawić komplet dodatkowych serwet. Mogą mieć świąteczny ornament lub być jednokolorowe.

• Na stole powinny znaleźć się opłatki, a pod obrusem sianko – to polska tradycja i warto ją kontynuować.

stół wigilijny ozdoby wigilia dekoracje stołu wigilijnego
Detal na stół wigilijny: orzechy posypane cukrem pudrem przypominającym prawdziwy śnieg

Pamiętajmy, że nie musimy wszystkich dań od razu kłaść na stole. Jeśli jest on zbyt mały, warto kolejne potrawy stawiać w miejsce opróżnionych już misek. Tyle o wygodzie, a co z nakryciem stołu?

Kolorowe obrusy

Tradycja mówi, że obrus na stole wigilijnym powinien być biały i świeżo wykrochmalony. Biorąc pod uwagę zmiany, jakie zaszły na przestrzeni lat, kierowanie się kolorem obrusu nie ma większego znaczenia. Ważne, aby stół był nakryty elegancko, z dużą dbałością o szczegóły, a aranżacje i dekoracje możemy tworzyć według własnych upodobań.

stół wigilijny ozdoby wigilia dekoracje stołu wigilijnego
Własnoręcznie wykonane dekoracje na stół wigilijny sprawią radość całej rodzinie

Zapraszając do siebie starsze pokolenia, zwłaszcza dziadków i babcie, postawmy na zasadę: mniej znaczy więcej. Bardzo dobrze sprawdzi się połączenie kolorów:

• bieli z czerwienią i zielenią,
• fioletu z bielą i złotem,
• czerwieni ze srebrem i złotem,
• ciemnego granatu ze srebrem,
• beżu z brązem i złotem.

Zanim wybierzemy obrus, zastanówmy się, czy zastawa i dekoracje będą ze sobą współgrały. Zbyt dużo kolorów sprawi, że na stole zagości chaos i zepsuje cały zamierzony efekt. Warto więc postawić np. na czerwony obrus, białą zastawę ze złotymi ornamentami i srebrne dekoracje. Im mniej, tym lepiej.

stół wigilijny ozdoby wigilia dekoracje stołu wigilijnego
Takie pomysły na stół wigilijny wprowadzą nas w świąteczny nastrój

Pomysły na wigilijny stół

Jeśli już zdecydowaliśmy się się na kolory, jakie w tym roku dominowały będą na stole wigilijnym, czas pomyśleć o dodatkach. Świąteczna dekoracja domu to nie tylko pięknie ubrana choinka. Można pokusić się o spacer i przynieść ozdoby z pobliskiego lasu. Mogą to być szyszki lub gałązki żywego świerku lub jodły. Naturalne dekoracje wspaniale będą się komponowały z elegancko nakrytym stołem. Można z nich zrobić stroik ze świeczką w środku lub gałązki włożyć do szerokiego wazonu i udekorować kilkoma cukierkami.

Świątecznymi ozdobami mogą stać się orzechy, mandarynki, cukierki, jabłka, świeczki… Wszystko, co kojarzy się ze świętami. W przygotowaniu naturalnych dekoracji pomogą szklane wazony, świeczniki, kokardy i oczywiście druciki, które to wszystko będą spinać. Warto zakupy zrobić już teraz, zamiast czekać do ostatniej chwili.

ozdoby stołu wigilijnego Wigilia dekoracje
Dekoracje na stół wigilijny to jedno. Pod choinką prezenty na pewno będą bardziej okazałe niż ten na zdjęciu!

Odchodząc od konwenansów, można wybrać również mniej typowe dekoracje. Rozmaite rzeźby i figurki z drewna, np. zwierząt, również będą się dobrze prezentować na stołach. Bardziej ekstrawaganckie są wazony ze sztucznymi kwiatami czy wysokie świeczniki w nietypowych kolorach.

Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, pamiętajmy o dwóch zasadach:

• Dekoracje to dodatek do stołu, więc nie mogą być ważniejsze od potraw.
• Musi wystarczyć miejsca na potrawy i zastawę dla gości.

Jeśli będziemy przestrzegać powyższych zasad, goście z pewnością będą zachwyceni!

Wigilijny stół: (c) Sadurski.com / RynekPierwotny.pl

Zobacz też:
>

witamina A wzrok rodopsyna Poprzedni post Witamina A – strażnik twojego wzroku
Nowy Jork dowcipy o Nowym Jorku Następny post Dowcipy o Nowym Jorku