rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Witold Mysyrowicz, Janusz Stanny, Ryszard Druch

Czas czytania:6 minut/y, 41 sekund/y

Witold Mysyrowicz – 40 lat pracy twórczej oraz inne informacje z branży satyrycznej

Artystyczne 40-lecie Mysyrowicza

11 stycznia 2014 r. w warszawskim Teatrze Rampa odbędzie się uroczysty benefis Witolda Mysyrowicza

W tym roku przypada 40-lecie pracy twórczej znanego grafika i karykaturzysty, prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, Witolda Mysyrowicza. Z tej okazji w warszawskim Teatrze Rampa w dniu 11 stycznia 2014 r. odbędzie się jego benefis.

Na tę uroczystość złożą się:
– otwarcie wystawy plakatów i rysunków jubilata (pokazanych będzie ok. 500 prac),
– promocja jego autorskiego albumu, liczącego 450 stron (w tym: ponad 500 prac autora, ponad 260 prac 60 innych artystów, ponad 280 zdjęć). Jest w nim wiele ciekawych informacji o Witoldzie Mysyrowiczu i jego drodze twórczej,
– wręczenie dorocznych Nagród SPAK ERYK`2011 i ERYK`2012,
– aukcja charytatywna na rzecz leczenia chorego członka SPAK Zenona Porzucka
– spektakl teatralny Art, w wykonaniu artystów Teatru Rampa.

Oddajmy głos Witoldowi Mysyrowiczowi:
– Głównymi czynnikami, jakie mnie ukształtowały plastycznie, były – z jednej strony kult sztuki, w jakim wzrastałem od najmłodszych lat, z drugiej zaś – artyści, jakich miałem okazję poznać na swojej drodze, zarówno w dzieciństwie jak i w czasie studiów, czy później. Stworzony z okazji jubileuszu autorski album to bardzo ważne, dla mnie i moich bliskich, podsumowanie mojego 40-letniego mariażu ze sztuką, a także swoisty hołd, jaki chciałem oddać moim nauczycielom i inspiratorom, którzy nieustannie mi towarzyszyli na przestrzeni lat.

Kim jest Witold Mysyrowicz

Witold Mysyrowicz urodził się w 1947 r. w Warszawie, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Pruszkowie, gdzie mieszkał w latach 1948-1983. W latach 1967-1973 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Malarstwa i Grafiki, a następnie na Wydziale Grafiki, gdzie uzyskał w 1973 roku Dyplom z Wyróżnieniem w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Zajmuje się grafiką wydawniczą i reklamową, rysunkiem satyrycznym i sporadycznie innymi dyscyplinami plastycznymi. Uczestniczył w kilkuset wystawach plakatu, malarstwa i rysunku w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach. Za swe prace (plakaty, znaki graficzne, rysunki) otrzymał ponad 145 nagród i wyróżnień w Polsce oraz m. in. w Chinach, Czechach, Francji, Hiszpanii, Indiach, Iranie, Korei Płd., Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, na Ukrainie we Włoszech.

Jest dwukrotnym laureatem Nagrody im. T.Trepkowskiego, dwunastokrotnym laureatem legnickiego Satyrykonu i ośmiokrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu w Zielonej Górze i Kożuchowie. Miał 31 wystaw indywidualnych, w tym w 2013 roku w Muzeum Karykatury w Warszawie. Jest autorem kilkuset plakatów, opracował graficznie i zilustrował kilkadziesiąt książek i wydawnictw oraz druków reklamowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz licznych placówkach muzealnych w kraju i za granicą. W latach 1974-1982 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, sekretarz byłego Stowarzyszenia Polskich Artystów Grafików Projektantów, od 1987 roku członek-założyciel Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, którego jest prezesem od 2011 roku. W 2013 r. był laureatem nagrody Ruchu Piękniejsza Polska, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Portal satyryczny Sadurski.com jest jednym z patronów medialnych jubileuszu.
2013-12-02. Witold Mysyrowicz

Ryszard Druch w Opolu

Spotkanie z mieszkającym w USA polskim karykaturzystą

29 listopada 2013 (piątek) o godz. 17.00 w Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej (Opole, ul. Minorytów 4) odbyło się spotkanie w z Ryszardem Druchem, zatytułowane “O karykaturze i promocji polskiej kultury w USA”.

Ryszard Druch – artysta plastyk, karykaturzysta, artysta kabaretowy, promotor polskiej sztuki i kultury w USA. Przez 31 lat mieszkał, kształcił się i pracował w Opolu jako pedagog i działacz harcerski. Jako karykaturzysta debiutował w 1978 r. w miesięczniku Opole, publikował też w pismach regionalnych i ogólnopolskich. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku wyemigrował do USA. Od roku 2000 organizuje i prowadzi w Trenton, New Jersey „Salony Artystyczne”, czyli comiesięczne spotkania z polską kulturą i sztuką.2013-12-01
2013-12-01

Janusz Stanny – wystawa w Żyrardowie

7 grudnia 2013 r. wystawa prac Janusza Stannego

Prace Domowe IV. Wystawa Ilustracji – to ekspozycja, która zostanie otwarta 7 grudnia (sobota) o godz. 17.00. Miejsce wernisażu: Galeria “Resursa” (Żyrardów, ul. 1 Maja 45). Wystawa będzie czynna do końca roku, w godzinach 10.00 – 18.00. Poniżej informacje o autorze wystawy.

Kolejna wystawa w żyrardowskiej Galerii ,,Resursa” prezentuje prace jednego z najwybitniejszych twórców polskiej ilustracji książkowej i prasowej prof. Janusza Stannego. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów, zilustrował wszystko, od Biblii i “Don Kichota”, po “Pana Tadeusza”. W swoich pracach łączy malarskie spojrzenie z poczuciem humoru i ostrą kreską. Stworzył charakterystyczny, rozpoznawalny styl. Z równą swobodą i wirtuozerią ilustruje bajki i baśnie, jak i literaturę przeznaczoną dla dorosłych. W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki prowadził Pracownię Ilustracji i Projektowania Graficznego, którą ukończyło 250 wychowanków.

Ekspozycja będzie podzielona na dwie części. W pierwszej sali znajdą się prace dla dorosłych. Będzie można zobaczyć w całości “Dekalog”, oraz wybrane prace do “Ubu Króla” Alfreda Jarry, “Mrówek” Antoniego Głowackiego i “Felietonów” Stefana Wiecheckiego “Wiecha”. W drugiej sali znajdą się ilustracje dla dzieci. Są to “Bajki” Jean’a de la Fontain’a, “Podróż do Żmirłacza” Lewis’a, Carrol’a i “Lis Przechera” Johana Wolfganga Goethego.

“Prace domowe” to cykl jubileuszowych ekspozycji Stannego, zapoczątkowanych wystawą w Muzeum Karykatury w Warszawie w roku 2007, która zbiegła się z jego 75. urodzinami i 50-leciem pracy twórczej.
2013-12-01. Witold Mysyrowicz

Wyniki Złotej Szpili 2013

Lista nagrodzonych w XVI edycji Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. I. Krasickiego „O Złotą Szpilę”, organizowanego w Przemyślu

Niedawno obradowało jury XVI Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. I. Krasickiego „O Złotą Szpilę”, organizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu. Jury w składzie: Henryk Cebula – przewodniczący oraz Halina Paszkowska, Helena Piaskowska, przyznało następujące nagrody:

Nagrody w kategorii dorosłych:
1. nagroda – Michał Graczyk, za zestaw prac
2. nagroda – Mirosław Hajnos, za zestaw prac
3. nagroda – Jacek Frąckiewicz, za zestaw prac
Wyróżnienia: Grzegorz Wach, Jan Surma i Zbigniew Piszczako

Nagrody w kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych:
I nagroda ex aequo: Sylwia Grzelakowska – ZSP Jarosław oraz Agata Ogierman – ZSP Katowice
II nagroda ex aequo: Paulina Sobel – ZSP Katowice oraz Zuzanna Lichota – ZSP Katowice
III nagroda: Julia Kempa – Mysłowice

Nagrody wręczono 23 listopada 2013 r. w Centrum Kultury i Promocji (Jarosław, Rynek 5), a otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie w Jarosławiu, w Galerii „Pirania”, w dniu 29 listopada (piątek), o godz. 18.45. Wraz z tą wystawą zostanie otwarta rysunków Henryka Cebuli i Marka Gliwy, zatytułowana „Jajka z Mikołajka”.
2013-11-25

Wracając do moich Baranów

Warszawa, 25.11.2013 – spotkanie autorskie z autorami książki o Piwnicy Pod Baranami i prezentacja karykatur Jacka Frankowskiego

W Muzeum Niepodległości (Warszawa, Aleja Solidarności 62) w dniu 25 listopada o godz 17 rozpocznie się spotkanie z autorem książki Janusza Kowalczyka “Wracając do moich Baranów”, zatytułowane “Potyczki z PRL-em, czyli walka kabaretu z cenzurą”. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane karykatury Jacka Frankowskiego (on też weźmie udział w spotkaniu) opublikowane jako ilustracje tej książki, przedstawiające osoby związane z krakowską Piwnicą pod Baranami.

O współpracy autora i ilustratora książki, tak tak pisze ten drugi czyli Jacek Frankowski:

Janusza poznałem w okresie mojej współpracy z Rzeczpospolitą. W tamtym czasie był głównym recenzentem teatralnym “Rzepy”. Pisał też felietony wspomnieniowe z okresu swoich działań autorsko aktorskich w Piwnicy pod Baranami, a niektóre z nich ilustrowałem. Minęły lata i dla mnie wielkim i miłym zaskoczeniem był telefon od Janusza, zapraszający mnie do kontynuowania współpracy. Tym razem była to książka, której treść pochłonąłem jednym ciągiem.
2013-11-23

Karykatury w Poczesnej

Wystawa Jacka Frankowskiego i odznaka SPAK dla wójta Gminy Poczesna (woj. śląskie)

16 listopada 2013 r. w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej otwarto wystawę karykatur Jacka Frankowskiego pt. “Artystyczna terapia śmiechem”. Okazją był VI Bal Charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na doposażenie gabinetu rehabilitacyjnego, który powstanie na terenie Gminy Poczesna.

Podczas uroczystości Jacek Frankowski, honorowy prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, wpiął w klapę marynarki wójta Gminy Poczesna Krzysztofa Ujmy “Krzywy ołówek” czyli Honorową Odznakę SPAK, przyznaną mu przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury za krzewienie kultury i propagowanie sztuki karykatury na terenie Gminy Poczesna.

Wystawa Jacka Frankowskiego potrwa do końca roku. Jest to druga na przestrzeni ostatnich miesięcy wystawa karykatury. Wcześniej w Centrum Kultury w Poczesnej prezentowano wystawę “Koniec żartów” – jubileuszową wystawę przygotowaną z okazji 25-lecia stowarzyszenia karykaturzystów.
2013-11-19

Witold Mysyrowicz i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Antyżydowskie rysunki, Liban, Warszawa
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Satyryczne konkursy i imprezy: Wąchock, Toruń