5 nawyków zdrowego odżywiania
Zdrowe odżywianie – nawyki żywieniowe
1. Jedz naturalnie
Zdrowe nawyki żywieniowe to przede wszystkim unikanie wszelkiego rodzaju fast foodów i gotowych dań, które dostępne są na sklepowych półkach. Przetworzone produkty mają w składzie wiele konserwantów oraz wzmacniaczy smaku. Ponadto mają wysoką zawartość tłuszczu oraz soli, co wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Żywność wysoko przetworzona nie posiada witamin ani składników mineralnych.
Dietetycy biją na alarm – spożywamy za mało warzyw i owoców! Zarówno surowe, jak i gotowane, powinny stanowić około 60% dziennej porcji jedzenia. Dzięki temu równowaga kwasowo-zasadowa zostanie zachowana, a organizm będzie funkcjonował prawidłowo. Dla organizmu cenniejsze są warzywa surowe, ponieważ w czasie gotowania 30-60% biopierwiastków zawartych w roślinach pozostaje w wodzie, którą zazwyczaj wylewamy.
Jak zatem powinien wyglądać nasz idealny talerz? Pamiętajmy, że ważna jest nie tylko ilość pokarmu, jaką spożyjemy, ale również jego jakość i proporcje, dlatego:
50% posiłku powinny stanowić warzywa,
30% pełnoziarniste węglowodany np. makaron razowy, brązowy ryż, pieczywo pełnoziarniste
20% białko np. strączki
Warto także używać zdrowych zamienników np. wybierać mąki bezglutenowe.
2. Zdrowe odżywianie: Ogranicz cukier
Ogranicz spożywanie cukru. Wprowadź do diety więcej owoców i warzyw. Nie powinno to być trudne, ponieważ w sklepach jest dużo warzyw i owoców. Od warzyw i owoców sezonowych, po te całoroczne. Warto też przyjaźnie spojrzeć na mrożonki. Owoce i warzywa to bomba witamin i składników odżywczych – niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co więcej, świeże owoce i świeże warzywa mogą zastąpić nam niezdrowe, słodkie i słone przekąski.
3. Pij wodę
Powinno się konsumować około 1,5-2 l płynów każdego dnia, chociaż te wartości mogą być odmienne w przypadku poszczególnych jednostek. Warto jednak pić wodę regularnie, by organizm był w stanie ją wchłonąć.
4. Jedz regularnie
Dzięki regularności nasz organizm będzie czerpał energię z bieżących posiłków. Kiedy jemy nieregularnie, gromadzimy zapasy, które później występują w postaci tkanki tłuszczowej. Dzięki regularnym posiłkom bogatym we wszystkie składniki odżywcze uczymy się zdrowych nawyków żywieniowych. Regularność posiłków jest ważna w zdrowym odżywianiu i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto także aby pomimo diety, była również wprowadzona aktywność fizyczna.
5. Jedz powoli
Zdrowe odżywianie jest od tysięcy lat stosowane również na Dalekim Wschodzie – tamtejsze jedzenie pokarmów pałeczkami jest tego najlepszym przykładem. Dlaczego powolne jedzenie jest takie ważne dla organizmu?
Soki trawienne, które powstają w żołądku są wytwarzane dopiero, gdy otrzymają z mózgu sygnał, że rozpoczęła się konsumpcja posiłku. Reakcja ta zachodzi wskutek żucia oraz przełykania pokarmów – dlatego gdy w pośpiechu “wrzucasz” w siebie jedzenie, twój organizm nie nadąża z jego trawieniem.
Zdrowe odżywianie / linki zdjęte 19.10.23, dziękujemy za współpracę