10 najciekawszych muzeów Poznania

Poznań muzea Poznania muzeum Stary Rynek

Muzeów w Poznaniu jest sporo i każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Sadurski.com przedstawia wybraną dziesiątkę (+1) muzeów, które warto odwiedzić w stolicy Wielkopolski

1. Renesansowy ratusz z XVI wieku, to najbardziej znany budynek Poznania i jego symbol. W stojącym na Starym Rynku ratuszu mieści się Muzeum Historii Miasta Poznania.

2. Również na Starym Rynku stoi odwach. To klasycystyczny budynek dawnej straży miejskiej. Jest tu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

3. Przy Al.Marcinkowskiego mieści się Muzeum Narodowe w Poznaniu. Są tu dzieła sztuki od starożytności po współczesność. Można tu oglądać największy zbiór obrazów Jacka Malczewskiego oraz jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta „Plaża w Pourville”.

4. Przy ul.Grobla 25 (wejście od Mostowej 7) w Poznaniu mieści się Muzeum Etnograficzne.

5. Muzeum Archidiecezjalne (ul. Lubrańskiego, na wyspie Ostrów Tumski) prezentuje zabytki sakralne Wielkopolski.

Muzeum Narodowe Poznań Plac Wolności
Muzeum Narodowe w Poznaniu, z lewej fragment nowego gmachu muzeum

6. Przy ul. Stary Rynek 84 mieści się Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Wśród eksponatów – korespondencja i rękopisy tego pisarza.

7. Z niezbyt odległą historią Poznania można zapoznać się odwiedzając Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Mieści się w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82).

8. Muzeum Uzbrojenia znajduje się na terenie Cytadeli Poznańskiej, wzniesionej przez władze pruskie w latach 1828-1842. Adres: ul.Armii Poznań. W cytadeli jest też Muzeum Armii „Poznań”.

9. O martyrologii mieszkańców Wielkopolski podczas II wojny światowej można się dowiedzieć odwiedzając pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny. Adres: Al. Polska

10. Przy ul. Stary Rynek 45 w Poznaniu mieści się Muzeum Instrumentów Muzycznych.

Muzea Poznania i foto: (c) Sadurski.com
Na zdjęciu: Stary Rynek w Poznaniu. Odwach (z prawej) i wieża ratusza, w których są muzea

Zobacz też:
> Poznań ciekawostki
> Ciekawostki o Zamościu
> Suwałki ciekawostki