rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Zielona Góra – konkurs, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Czas czytania:6 minut/y, 39 sekund/y

Zielona Góra, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Juliusz Puchalski…

Biblioteka – podsumowanie konkursu

Z drobnymi skrótami, publikujemy treść katalogu pokonkursowego XIII Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny BIBLIOTEKA – Zielona Góra 2011

XIII OTWARTY MIĘDZYNARODOWY KONKURS NA RYSUNEK SATYRYCZNY, temat: BIBLIOTEKA pod patronatem: Wojewody Lubuskiego – Heleny Hatki, Marszałka Województwa Lubuskiego – Elżbiety Polak, Prezydenta Miasta Zielona Góra – Janusza Kubickiego

XIII INTERNATIONAL CARTOON CONTEST Subject: LIBRARY under the patronage of: Lubuskie Voivodeship Governor – Helena Hatka, Lubuskie Voivodeship Marshal – Elżbieta Polak, the Mayor of Zielona Góra – Janusz Kubicki

Główny organizator / The main organizer: Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT w Zielonej Górze, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze ZIELONA GÓRA

Współorganizator / Coorganizer: Urząd Miasta Zielona Góra

Współorganizatorzy i fundatorzy nagród / Coorganizers and sponsors:
Muzeum Karykatury w Warszawie
Prezydent Miasta Zielona Góra
Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze
Lubuski Urząd Wojewódzki
Muzeum Ziemi Lubuskiej
Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury w Warszawie
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze
Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Oddział w Zielonej Górze
Poszukiwania Naftowe DIAMENT w Zielonej Górze
Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze
Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze
Zielonogórski Ośrodek Kultury
Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Zielonogórski

Zielonogórskie jury

Jury:
Przewodniczący / The President of the Jury: Julian Bohdanowicz (Polska) – rysownik / cartoonist
Członkowie / Jurors
– Ryszard Błażyński (Polska) – Stowarzyszenie DEBIUT, koneser i teoretyk rysunku satyrycznego / connoisseur, cartoon theoretician
– Andrzej Buck (Polska) – Stowarzyszenie DEBIUT, dyrektor Konkursu / director of the Contest,
– Jerzy Głuszek (Polska) – rysownik / cartoonist
– Lubomir Lichy (Czechy) – rysownik / cartoonist
– Michał Ogórek (Polska) – satyryk, dziennikarz / satirist, journalist
– Krzysztof Rutkowski (Polska) – satyryk, dziennikarz / satirist, journalist
Sekretarz / Secretary: Alicja Błażyńska (Polska) – Stowarzyszenie DEBIUT / Association DEBUT

Zamiast wstępu
Przed rozpoczęciem XIII edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny – Zielona Góra 2011 – Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zastanawiali, się czy nie pominąć tej feralnej „13” i przejść od razu do numeru 14.

Zwyciężyła jednak koncepcja tych przedstawicieli organizatorów „najbardziej ułożonych i uporządkowanych” i… że musi być po kolei, i tak się stało. A jednak ostatecznie „13.”, pomimo trudnych momentów (i światowego kryzysu), okazała się szczęśliwa.

Na Konkurs, którego tegorocznym tematem była „Biblioteka”, wpłynęły 743 prace od 334 autorów z 51 krajów. Jak stwierdzili eksperci, to całkiem przyzwoity wynik. Mnie, jak i organizatorów bardzo ucieszył fakt, że z roku na rok coraz więcej rysowników chce startować w Zielonej Górze. 334 nazwiska z 51 krajów to już spora siła. Największą grupę stanowili rysownicy-satyrycy z Polski (86 osób), a następnie najwięcej było ich z takich krajów, jak: Rosja, Iran, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Cechy i Niemcy.

Kłopoty finansowe (jak już wcześniej wspomniałem – światowy kryzys) oraz organizacyjne spowodowały, że tegoroczne jury Konkursu głosowało internetowo. Pod przewodnictwem znakomitego rysownika, satyryka Juliana Bohdanowicza – „Siedmiu Wspaniałych” przez kilka dni przeglądało i oceniało przesłane na Konkurs rysunki. Wszystkie opinie oraz głosowania zbierała i połączyła w całość protokołem sekretarz jury – Alicja Błażyńska. Główne nagrody podzielili między sobą przedstawiciele Polski i Izraela. Tegoroczne GRAND PRIX dostało się w ręce świetnego karykaturzysty z Polski – Witolda Mysyrowicza, a za nim finiszowali Grigori Katz z Izraela, Paweł Kuczyński z Polski oraz Kfir Weizman z Izraela.

Nagrody specjalne przyznano w tym roku przedstawicielom Polski, Bułgarii, Niemiec, Azerbejdżanu, Australii, Luksemburga, Czech i Ukrainy.

Na moich łamach w tym roku ukaże się po raz ostatni rysunek satyryczny znakomitego rysownika bułgarskiego Rumena Dragostinova. Niestety, kilka dni temu opuścił On definitywnie wielką rodzinę światowych mistrzów tego gatunku. Jest to tym boleśniejsza strata, że zmarły artysta od początku był z naszą zielonogórską imprezą, zdobywając tu szereg nagród i wyróżnień.

Oprócz tej bardzo smutnej wiadomości, konkurs przeżywał także wiele radosnych chwil. Istotną sprawą w tegorocznej edycji był fakt, że Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT otrzymało mocne wsparcie organizacyjne w postaci wejścia do współorganizacji konkursu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Stowarzyszenie DEBIUT ma obecnie swoją siedzibę w Bibliotece, a jego szefem jest dyrektor WiMBP.

Tradycyjnie głównym sponsorem naszej imprezy jest Miasto Zielona Góra. Mocne wsparcie otrzymaliśmy także od Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze oraz instytucji wspierających konkurs, takich jak: Muzeum Karykatury w Warszawie, Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, Elektrociepłownia „Zielona Góra” S.A., PGNiG Oddział w Zielonej Górze, Spółka Poszukiwania Naftowe DIAMENT i zielonogórskie instytucje kultury: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Regionalne Centrum Animacji Kultury, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych, Zespół Szkół Plastycznych w Zielonej Górze, Zielonogórski Okręg ZPAP.

A propos Muzeum Karykatury w Warszawie, od 15 lipca 2011 r. władzę w nim objął znakomity rysownik i grafik Zygmunt Zaradkiewicz, laureat wielu nagród, m.in. w naszym konkursie, a także wielki zwolennik zielonogórskiej zabawy z rysunkiem satyrycznym. Jest to pierwszy po Eryku Lipińskim (legendarnym twórcy Muzeum Karykatury) czynny rysownik.

Oczywiście żeby konkurs mógł dotrzeć do najdalszych miejsc świata, niezbędna tu była prawidłowa jego promocja, głównie za pośrednictwem naszych przyjaciół. Informacja o jego zasadach i regulaminie ukazała się w ponad 100 portalach całego świata. Szczególnie mocno w portalach internetowych propagowały go w Polsce DOBRY HUMOR oraz portal świetnego polskiego rysownika Mirka Hajnosa. Za granicą o rozpowszechnienie Konkursu zadbał szczególnie Ivan Hanousek z Czech w swoim piśmie internetowym oraz nasi przyjaciele z Francji, Belgii i Luksemburga, a także z Turcji, Iranu czy Azerbejdżanu.

Mogliśmy liczyć także na nasze media regionalne, takie jak: RADIO ZACHÓD, GAZETA LUBUSKA, MM Moje Miasto, TVP3 Gorzów Wlkp.

Drodzy Państwo, tradycyjnie chciałbym zaprosić do oglądania moich stron, na których znajdują się rysunki stanowiące zaledwie mały wycinek z tego, co wpłynęło na konkurs.

Dużo więcej będą mogli Państwo obejrzeć na wystawie pokonkursowej w salonie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze podczas Dni Zielonej Góry (10-17 września) oraz 1 października br. podczas finisażu na uroczystym podsumowaniu tegorocznej edycji.

Nagrody w Zielonej Górze

Nagrody regulaminowe / Statutory prizes

GRAND PRIX
– Witold Mysyrowicz (Polska / Poland)
1. Nagroda / 1-st place – Grigori Katz (Izrael / Israel)
2. Nagroda / 2-nd place – Paweł Kuczyński (Polska / Poland)
3. Nagroda / 3-rd place – Kfir Weizman (Izrael / Israel)

Nagrody specjalne  – Special awards
– Veselin Zidarov (Bułgaria / Bulgaria)
– Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra: Zbigniew Jujka (Polska / Poland)
– Nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego: Seyran Caferli (Azerbejdżan / Aserbaijan)
– Nagroda Muzeum Karykatury: Leszek Hermanowicz (Australia)
– Nagroda Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze: Zygmunt Zaradkiewicz (Polska / Poland)
– Nagroda Muzeum Ziemi Lubuskiej: Frank Hoffman (Niemcy / Germany)
– Nagroda Elektrociepłowni „Zielona Góra” S.A.: Miroslaw Barták (Czechy / Czech Republic)
– Nagroda Poszukiwania Naftowe DIAMENT Sp. z o.o.: Pol Leurs (Luksemburg / Luxembourg)
– Nagroda Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Oddział w Zielonej Górze: Grzegorz Myćka (Polska / Poland)
– Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze: Břetislav Kovařik (Czechy / Czech Republic)
– Nagroda Regionalnego Centrum Animacji Kultury: Konstantin Kazanchev (Ukraina / Ukraine)
– Nagroda Zielonogórskiego Ośrodka Kultury: Sławomir Łuczyński (Polska / Poland)
– Wyróżnienie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury: Oleksiy Kustovskiy (Ukraina / Ukraine)
– Wyróżnienie Zespołu Szkół Plastycznych w Zielonej Górze
2011-11-14

Humor w Muzeum Kolejnictwa

W Muzeum Kolejnictwa w Warszawie 18 listopada 2011 r. zostanie otwarta międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego: Pociągi i stacje kolejowe

Tematem 12. międzynarodowego konkurs rysunku satyrycznego im. George van Raemdonck’a organizowanego w Belgii, była kolej. Pokonkursowa wystawa trafia właśnie do Warszawy. Zostanie ona otwarta 18 listopada o godz. 18.00 w Sali Lustrzanej Muzeum Kolejnictwa (Warszawa, ul. Towarowa 1). Wystawa nosi tytuł: Pociągi i stacje kolejowe. Wystawa będzie czynna do 18 lutego 2012.

Dodajmy, że w obecnym roku Muzeum Kolejnictwa obchodzi swoje 80-lecie, a jego obecny dyrektor Ferdynand B. Ruszczyc jakiś czas temu był dyrektorem Muzeum Karykatury w Warszawie, zatem temat satyry rysunkowej jest mu bliski.
2011-11-17

Juliusz Puchalski nie żyje

W sobotę 12 listopada zmarł Juliusz Puchalski (1930-2011) – rysownik i ilustrator. Jego pogrzeb odbędzie się w tym tygodniu w Warszawie

Juliusz Puchalski jest absolwentem Państwowego Liceum Technik Teatralnych oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zadebiutował w 1952 roku na łamach tygodnika Szpilki. Między 1954 a 1974 był kierownikiem graficznym tego tygodnika. Publikował w wielu gazetach, uczestniczył w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Oprócz rysunku satyrycznego tworzył też ilustracje, plakaty, a nawet filmy animowane (m.in. firm “Robocik”).
2011-11-14

Zielona Góra i inne informacje z archiwum portalu Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Ilustracja dziecięca, Muzeum Karykatury, Polanica,
mural Bitwa Warszawska Radzymin ciekawostki atrakcje Następny post Bitwa Warszawska, sensacja obok Szpilek, Steve Jobs